Polskie Radio
Section05
Ministerstwo Rozwoju

Rządowe plany gospodarcze: Polska wielką strefą ekonomiczną

Jak powiedział premier Mateusz Morawiecki, Polska ma być jedną, wielką strefa ekonomiczną. Prezes Rady Ministrów mówił o upodmiotowieniu polskiej gospodarki, wyjściu z peryferyjnej roli przez innowacyjność i efektywność. Premier podkreślił przy tym wsparcie dla młodych i małych firm. O zapowiedziach zmian w ramach specjalnych stref ekonomicznych mówili w audycji Kapitał i Praca Arkadiusz Pączka (Pracodawcy RP) i Sławomir Pyciński (Związek Rzemiosła Polskiego).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki gospodarka polska Arkadiusz Pączka Ministerstwo Rozwoju

Zmiana na stanowisku szefa SKW. Dymisja Piotra Bączka

Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego Piotr Bączek podał się do dymisji - poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Bączek jest współtwórcą SKW i jednym z najbliższych współpracowników b. szefa MON Antoniego Macierewicza. Bączka ma zastąpić Maciej Materka. O dymisji Bączka mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Nisztor z „Gazety Polskiej Codziennie”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Obrony Narodowej Służba Kontrwywiadu Wojskowego Piotr Nisztor Polska Grupa Zbrojeniowa Ministerstwo Rozwoju Mariusz Błaszczak Antoni Macierewicz

Nowy minister rozwoju: priorytetem są inwestycje

Jerzy Kwieciński, od dziś minister inwestycji i rozwoju, jako priorytet wskazał uruchomienie "silnika inwestycyjnego". Gość telewizyjnych Wiadomości zwrócił uwagę na dokonany w tym celu podział dotychczasowego Ministerstwa Rozwoju na część gospodarczą zorientowaną na przedsiębiorczość, innowacje i nowe technologie oraz na część nastawioną na inwestycje, której stery objął.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Rozwoju inwestycje

„Mateusz Morawiecki będzie musiał pogodzić wiele interesów”

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że wkrótce przestanie łączyć funkcję premiera ze stanowiskami ministrów finansów i rozwoju. Premier mówił w Telewizji Szczecin, że obecne rozwiązanie jest tymczasowe i że są już kandydaci na szefów resortów finansów i rozwoju. O nadchodzących zmianach w rządzie mówili w audycji Rządy Pieniądza Bartosz Godusławski („Dziennik Gazeta Prawna”), dr Maciej Bukowski (Wise Europa) oraz Przemysław Kwiecień (X-Trade Brokers).
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki rekonstrukcja rządu Ministerstwo Rozwoju zjednoczona prawica Ministerstwo Finansów

„Państwo się nie wycofuje, tylko chce pomagać w rozwoju”

Zdaniem Mateusza Morawieckiego przyjęta przez rząd Strategia na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju juz przynosi efekty. W całej Unii Europejskiej 2/3 miejsc pracy w przemyśle, 223 tysiące, powstało właśnie w Polsce - oświadczył premier. Jak dodał są to miejsca pracy coraz lepiej płatne. O wizji gospodarczej Mateusza Morawieckiego mówili w audycji Debata Poranka Maciej Chudkiewicz („Tygodnik Solidarność”) i Adam Ostolski (Krytyka Polityczna).
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki Rząd RP przemysł PiS Prawo i Sprawiedliwość Ministerstwo Rozwoju Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju

"Ludzie chcą jeździć samochodami elektrycznymi"

W najbliższym czasie rząd powinien przyjąć projekt ustawy o elektromobilności. W Polsce w pierwszej kolejności elektryfikowany ma być transport publiczny, a do 2025 roku do drogach ma jeździć milion elektrycznych pojazdów. – Mamy już dwa polskie autobusy elektryczne. Mówimy o nowym rynku - aut napędzanych w oparciu o paliwa alternatywne. Rolą państwa jest stworzenia warunków prawnych i finansowych, by warunki wejścia na rynek były właściwe – mówił w audycji 24 Pytania wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rozwój Ministerstwo Rozwoju Mateusz Morawiecki PiS Prawo i Sprawiedliwość