Polskie Radio
Section05
Polityka PR24

Nowy sondaż. Patryk Jaki wyprzedza Rafała Trzaskowskiego

Według najnowszego sondażu w wyborach na prezydenta Warszawy Patryk Jaki (PiS) ma 6 punktów procentowych przewagi nad Rafałem Trzaskowskim (KO). - Istotny będzie sondaż 21 października, bo wtedy poznamy prawdziwe wyniki wyborów – mówił Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Gościem Polskiego Radia 24 był również Mateusz Baczyński (Onet.pl).
Zobacz więcej na temat:  Polityka PR24 wybory samorządowe 2018 Patryk Jaki Rafał Trzaskowski polityka

Po śmierci Johna McCaina. "Był wrażliwy, myślał nowocześnie"

- John McCain był człowiekiem, który był wrażliwy na sprawy społeczne. O zmarłym senatorze Stanów Zjednoczonych mówili w Polskim radiu 24; Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego, Bohdan Szklarski, amerykanista z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Zbigniew Lewicki amerykanista UKSW oraz dr Michał Kuź, Uczelnia Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polityka PR24 polityka zagraniczna USA USA John Mccain

Ekspert: KRS powinna mieć więcej czasu na wybór sędziów SN

Krajowa Rada Sądownictwa rekomendowała 13 osób na stanowiska sędziów Sądu Najwyższego. W czwartek wybrano 12 kandydatur do Izby Dyscyplinarnej, a w piątek KRS zdecydowała, że przedstawi prezydentowi jednego sędziego do nominacji na stanowisko sędziego SN w Izbie Karnej.  - Trudno uwierzyć, że członkowie rady mieli okazję zapoznać się z dorobkiem wszystkich kandydatów – ocenił przebieg prac KRS w Polskim Radiu 24 Bartosz Pilitowski, prezes Fundacji Court Watch.
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy sądownictwo krs Krajowa Rada Sądownictwa Polskie Radio 24 Polityka PR24

Wpadka kandydata PO. Chciał naprawić drzwi taśmą klejącą

- Sztabowcy Rafała Trzaskowskiego poruszają się jak we mgle. Kampania kandydata PO na prezydenta Warszawy jest zupełnie nieprzygotowana. Trochę przypomina kampanię Bronisława Komorowskiego - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Wybranowski (Do Rzeczy). Naszym gościem był również Tomasz Łysakowski, ekspert od komunikacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polityka PR24 polityka wybory samorządowe 2018 Rafał Trzaskowski

Europoseł PiS: Morawiecki negocjował wejście do UE

- Faktem jest, że Mateusz Morawiecki był wicedyrektorem Departamentu Negocjacji Akcesyjnych UKIE, a więc osobą kluczową, jeśli chodzi o poziom merytoryczny i techniczny negocjacji z UE – mówił w audycji "Rozmowa PR 24” Ryszard Czarnecki, europoseł PiS i były przewodniczący Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polityka PR24 Unia Europejska Parlament Europejski Ryszard Czarnecki Adrian Klarenbach Leszek Miller

Krzysztof Kubów (PiS): nie chcemy żadnego "Polexitu"

Komisja Europejska zrobiła kolejny krok w procedurze naruszenia prawa UE wobec Polski, w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym. KE pozostaje na stanowisku, że ustawa jest niezgodna z prawem unijnzm, bo narusza zasadę niezależności sądownictwa, w tym nieusuwalności sędziów. - Ten serial reformy polskiego sądownictwa cały czas na arenie międzynarodowej jest podgrzewany – mówił w Rozmowie Polskiego Radia 24 Krzysztof Kubów, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość Adrian Klarenbach Polityka PR24 Sąd Najwyższy sądownictwo Komisja Europejska Unia Europejska konstytucja

Senator PiS: nie będziemy ginęli za ordynację

W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie w sprawie nowej ordynacji do Parlamentu Europejskiego. Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z przedstawicielami Kukiz’15, PSL-u, Partii Razem i Prawicy RP. - Pan prezydent zadeklarował, że do czwartku podejmie decyzję i spodziewam się, że zawetuje tę ustawę – mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Mróz, senator Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość Adrian Klarenbach Andrzej Duda weto ordynacja wyborcza Parlament Europejski Polityka PR24

Kulisy kariery byłego szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza

Bartłomiej Sienkiewicz to były minister spraw wewnętrznych w rządzie PO-PSL. Swoje stanowisko stracił po tym, jak media ujawniły nagrania taśm z afery podsłuchowej. O politycznej i biznesowej karierze byłego funkcjonariusza Urzędu Ochrony Państwa mówiła w audycji "Kulisy spraw" w Polskim Radiu 24 Barbara Burdzy, publicystka "Fakt”, autorka wielu publikacji na temat działalności Bartłomieja Sienkiewicza.
Zobacz więcej na temat:  Polityka PR24 Rafał Dutkiewicz PKN Orlen Bartłomiej Sienkiewicz

Europoseł PiS: nowa ordynacja niewiele zmienia

Prezydent Andrzej Duda mocno skłania się do zawetowania przepisów nowej ordynacji wyborczej do europarlamentu. W poniedziałek spotka się w tej sprawie z ugrupowaniami, które apelowały do niego o weto tej ustawy. - Faktycznie jedyne co się zmienia, to przyporządkowanie liczby mandatów według wskaźnika ludnościowego do poszczególnych okręgów wyborczych – mówił w Rozmowie PR24 prof. Karol Karski, eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Polityka PR24 Adrian Klarenbach Karol Karski Europarlament ordynacja wyborcza Andrzej Duda weto polityka

Uroczystości na Westerplatte bez Wojska Polskiego?

- Jeżeli ktoś się w tej sprawie skompromitował to nie Wojsko Polskie, ale Paweł Adamowicz. Wydaje się, że to do niego dotarło i teraz jego zapowiedź wycofania się ze wcześniejszych ustaleń - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej Codziennie". Prezydent Gdańska zdementował informację jakoby miał nie zaprosić przedstawicieli wojska na uroczystości z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  Polityka PR24 POLSKA Paweł Adamowicz Gdańsk Westerplatte II wojna światowa Karol Guzikiewicz Jacek Liziniewicz

Barbara Piwnik o zawieszeniu przepisów ustawy o SN

Sąd Najwyższy zawiesił stosowanie części przepisów ustawy o SN w związku ze skierowaniem pięciu pytań do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Pytania dotyczą zgodności ustawy z prawem europejskim. – Będzie to przyczynek do kolejnych, emocjonalnych dyskusji, który w niczym nie przybliży nas do rozwiązania tego problemu – komentowała decyzję w Polskim Radiu 24 była minister sprawiedliwości, sędzia Barbara Piwnik.
Zobacz więcej na temat:  Adrian Klarenbach Sąd Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości UE Polityka PR24 sądownictwo

Ryszard Czarnecki: "Unia ma więcej do przegrania niż Polska"

- Uważam, że porozumienie z Komisją Europejską nastąpi. Nie jest pytaniem czy, tylko kiedy. Jeśli Unia będzie ewoluować w tym kierunku co obecnie, to państwom narodowym, które dbają o suwerenność, trudno będzie się porozumieć z UE. Szczególnie, gdy będzie ona zakładnikiem Niemiec i Francji. Pozostałe kraje albo się podporządkują, albo staną się tarczą strzelnicza. Tak dzieje się w przypadku Polski – mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Ryszard Czarnecki.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Polityka PR24 ŚWIAT Róża Thun Komisja Europejska