Polskie Radio
Section05
Polityka PR24

"Usłyszałem, żebym nie interesował się sprawą GetBack”

„Czy Kornel Morawiecki, ojciec obecnego szefa rządu, lobbował, by państwo wsparło upadającą spółkę GetBack?” - pyta Gazeta Wyborcza. „Puściłem jedynie taki sygnał, że coś się dzieje, ale Mateusz powiedział mi żebym się sprawą nie interesował” – odpowiedział Kornel Morawiecki. Poseł partii Wolni i Solidarni, Marszałek Sejmu senior był gościem audycji 24 Pytania.
Zobacz więcej na temat:  Kornel Morawiecki Mateusz Morawiecki Polityka PR24 Sejm premier NATO

Jan Józef Kasprzyk o relatywizowaniu historii

– To fatalna sytuacja – tak o odsłonięciu, z inicjatywy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, muralu przedstawiającego prof. Zygmunta Baumana mówił w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Tymczasem, w ostatnich dniach na malowidle pojawił się m.in. napis „morderca”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Zygmunt Bauman Polityka PR24 PRL

"Dzięki Żołnierzom Wyklętym mamy ogromną falę patriotyzmu"

– Na co dzień żyję historią Żołnierzy Wyklętych, którzy nie poddali się ani komunizmowi, ani nazizmowi i walczyli o niepodległą ojczyznę – powiedział Tomasz Rzymkowski, poseł Kukiz’15. W Polskim Radiu 24 rozmowa o kultywowaniu pamięci tych, którzy do końca wierzyli w suwerenne państwo polskie i skuteczną walkę z sowieckim okupantem.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Tomasz Rzymkowski Żołnierze Wyklęci Wojciech Jaruzelski Czesław Kiszczak Kukiz'15 Polityka PR24

Zbigniew Gryglas o ustawie o IPN i Radzie Krajowej PO

- Ustawa o IPN wejdzie w życie 1 marca. Jestem przekonany, że będzie działać. Nie ma w polskim prawie sytuacji, w której zawieszamy funkcjonowanie ustawy. To byłaby pierwsza tego typu sytuacja, ewenement – powiedział w audycji 24 Pytania Zbigniew Gryglas z Partii Porozumienie. Skomentował także sobotnie posiedzenie Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  IPN Polityka PR24 Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska Izrael Żydzi Holokaust POLSKA

„To nie metamorfoza, wyznaję wartości republikańskie"

- Nie przeszedłem żadnej metamorfozy. Zawsze sytuowałem się na skrajnym konserwatywnym skrzydle Nowoczesnej – powiedział w audycji 24 Pytania były poseł Nowoczesnej, obecnie poseł partii Porozumienie Zbigniew Gryglas. W Polskim Radiu 24 mówił m.in. o powodach przejścia do nowej partii Jarosława Gowina i kandydatach na prezydenta Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  Nowoczesna Warszawa Sejm Jarosław Gowin Polityka PR24 POLSKA

"Wojsko zbyt późno pomogło po nawałnicy"

– Poszkodowani przez pierwsze trzy dni zostali bez pomocy – mówił w Rozmowie PR24 Michał Szczerba. Poseł Platformy Obywatelskiej na naszej antenie odniósł się m.in. do kwestii wojskowego wsparcia dla mieszkańców Pomorza, którzy ucierpieli w wyniku nawałnicy, która przeszła przez region w nocy z 11 na 12 sierpnia.
Zobacz więcej na temat:  Platforma Obywatelska MSWiA Mariusz Błaszczak kujawsko-pomorskie pomorskie nawałnica klęska żywiołowa Polityka PR24

Burzliwa dyskusja nad projektem o KRS

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości zakończyła prace nad rządowym projektem dotyczącym zmian z Krajowej Radzie Sądownictwa. Przewiduje on m.in. powstanie w KRS dwóch izb oraz wygaszenie, po trzydziestu dniach od wejścia noweli w życie, kadencji jej piętnastu członków-sędziów. Ich następców wybrałby Sejm, a nie jak dziś - środowiska sędziowskie. O sytuacji sędziów mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Gomoła ze Stowarzyszenia Fair Play.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 krs sądownictwo Marcin Warchoł Ministerstwo Sprawiedliwości Polityka PR24

Kazimierz Michał Ujazdowski o znaczeniu Polski w UE

- Jeśli Polska ma być rzeczywistym liderem regionu, to musi mieć zdolność do zawierania sojuszy z wiodącymi państwami europejskimi. Jeśli będzie pokłócona ze wszystkimi istotnymi graczami, to przywództwo regionalne nie będzie możliwe. Region oczekuje bowiem od lidera, że będzie miał lepsze, a nie gorsze, możliwości w Unii Europejskiej – powiedział w programie 24 Pytania Kazimierz Michał Ujazdowski, poseł niezależny, od 2014 deputowany do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Kazimierz Ujazdowski Europarlament grupa wyszehradzka Polityka PR24

Szczyt UE w Rzymie. "Nadal widoczny jest podział Wspólnoty"

Premier Beata Szydło przybyła w piątek po południu do Rzymu na szczyt UE, upamiętniający 60. rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich. Tuż przed wylotem do Włoch szefowa rządu oświadczyła, że pod przygotowaną z tej okazji deklaracją podpiszą się wszystkie 27 państw. O spotkaniu przywódców Wspólnoty mówili w Debacie Dnia Anita Gargas (TVP) i Wojciech Krzyżaniak (dziennikarz radiowy i prasowy).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska polityka Polityka PR24 Beata Szydło

"Mała szansa, by Saryusz-Wolski zastąpił Tuska"

Według brytyjskiego „Financial Times”, Prawo i Sprawiedliwość rozmawia z krajami UE na temat możliwości zastąpienia Donalda Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej przez europosła Platformy Obywatelskiej, Jacka Saryusz-Wolskiego. – To mało prawdopodobne, by były polski premier został zastąpiony przez innego polityka – komentował w audycji Gorący Temat Paweł Lisicki, red. naczelny tygodnika „Do Rzeczy”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Brexit Donald Tusk PiS Unia Europejska Rada Europejska Polityka PR24