Polskie Radio
Section05
Polski Ład

Morawiecki: ziemie popegeerowskie to największy wyrzut sumienia III RP

W Ostrowicach, w gminie Drawsko Pomorskie, wręczono promesy dofinansowania inwestycji z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Mateusz Morawiecki podkreślił, że liberałowie III RP "mogli wiele, a uczynili nic lub prawie nic" dla gmin na terenach popegeerowskich. - To wielki wyrzut, a zarazem grzech zaniechania - powiedział premier. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polski Ład Mateusz Morawiecki samorząd rolnictwo PGR regiony zachodniopomorskie

Kalkulator wynagrodzeń już dostępny. Sprawdź, czy zyskałeś na zmianach podatkowych

Kalkulator, który pozwala obliczyć zatrudnionym na etacie i pracującym na umowie zleceniu wysokość wynagrodzeń po zmianach podatku PIT, jest już dostępny na stronach Ministerstwa Finansów. Jak wyjaśnił resort, kalkulator przedstawia uproszczone rozliczenie miesięczne i roczne według zasad z 2021 i 2022 r.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Podatki 2022 Polski Ład pit ulga podatkowa Ministerstwo Finansów finanse osobiste

Obniżka podatków w Polsce. Wiceminister Soboń tłumaczy zmiany. "System jest teraz bardziej sprawiedliwy"

- Po zmianach podatkowych, które weszły w życie 1 lipca tego roku mamy jeden system podatkowy za rok 2022, który oznacza niższe podatki, wyższą progresję podatkową, system który jest bardziej sprawiedliwy dla podatników - powiedział podczas sobotniej konferencji prasowej wiceminister finansów Artur Soboń.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Finansów Podatki 2022 Polski Ład Ordynacja podatkowa samorząd pit

Artur Soboń: zmiany podatkowe uproszczą system i zostawią 15 mld złotych w kieszeniach podatników

-Rezygnacja z ulgi dla klasy średniej, wynikała z jej skomplikowania i choć dawała korzyści została zastąpiona rozwiązaniem o charakterze ogólnym, czyli zmniejszeniem podatku PIT z 17 do 12 procent - powiedział Artur Soboń, wiceminister finansów w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Finansów podatki pit Polski Ład ulga podatkowa

Obniżka podatków. Abramowicz: przedsiębiorcy czekają jeszcze na dwie ważne poprawki

W Polskim Radiu 24 rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz odniósł się do najnowszych zmian w podatkach, czyli uproszczonego programu Polskiego Ładu. - To jest zupełnie inny Polski Ład niż ten poprzedni. Jest dużo lepszy - mówił rzecznik. Zaznaczył jednocześnie, że przedsiębiorcy czekają jeszcze na dwie ważne poprawki.   
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo GOSPODARKA podatki Polski Ład prawo pieniądze pit Magdalena Złotnicka Adam Abramowicz

Zmiany w podatkach. Polski Ład z uproszczeniami od 1 lipca

Za kilka dni obudzimy się w nowym systemie podatkowym. W piątek 1 lipca program Polski Ład, wprowadzony na początku roku, zostanie uproszczony. Zmiana ma przynieść wiele korzyści. Zaliczają się do nich m.in. obniżenie podstawowej stawki PIT z 17 do 12 procent oraz możliwość rozliczenia się z dzieckiem przez samotnych rodziców. 
Zobacz więcej na temat:  Polski Ład podatki pieniądze GOSPODARKA prawo pit emerytura Ministerstwo Finansów fiskus

Piknik rodzinny "Złoci ludzie Złote serca". Witek: Polacy potrafią być wspaniałą wspólnotą

Elżbieta Witek podkreśliła, że "to, że obecnie jesteśmy w stanie pomagać naszym sąsiadom z Ukrainy w tych najtrudniejszych dla nich momentach, to dlatego, że postawiliśmy bardzo mocno na bezpieczeństwo". - Zarówno to zewnętrzne jak i to bezpieczeństwo wewnętrzne - zaznaczyła. Prawie 58 milionów złotych otrzymały w ramach Polskiego Ładu samorządy z powiatu złotoryjskiego. Promesy wręczyła marszałek Sejmu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dolnośląskie Elżbieta Witek uchodźcy polska pomoc służby i bezpieczeństwo bezpieczeństwo społeczeństwo Polski Ład

Wzrost produkcji przemysłowej. Soboń: fundamenty gospodarki są zdrowe

- Dane dotyczące produkcji świadczą o tym, że bez szoków zewnętrznych fundamenty gospodarki są zdrowe. Wojna na Ukrainie jest negatywnym szokiem - mówił na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister finansów Artur Soboń, uczestnik Forum Wizja Rozwoju. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Artur Soboń POLSKA Polski Ład Ministerstwo Finansów GOSPODARKA podatki Podatki 2022 inflacja produkcja przemysłowa

Wiceminister Soboń: likwidujemy patologię dualizmu zaliczkowego w systemie podatkowym

Likwidujemy patologię, którą mieliśmy w związku z przepisami systemu podatkowego obowiązującego od 1 stycznia – powiedział w poniedziałek w Lublinie wiceminister finansów Artur Soboń, odnosząc się do likwidacji dualizmu zaliczkowego przez nowelizację ustawy o PIT, która wejdzie w życie 1 lipca br.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Artur Soboń Ministerstwo Finansów podatki Polski Ład ustawa Podatki 2022

Zmiany podatkowe 2022. Soboń: pracujemy nad nowymi rozwiązaniami dotyczącymi CIT

Wiceminister finansów Artur Soboń zadeklarował, że w planach jest tymczasowe zawieszenie minimalnego CIT. Później będzie inna podstawa opodatkowania, bardziej zrozumiała dla przedsiębiorców i inny sposób wyliczania wskaźnika rentowności, uwzględniający specyfikę różnych kosztów - zapowiedział w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".
Zobacz więcej na temat:  podatki Polski Ład GOSPODARKA finanse osobiste Podatki 2022

Walka z inflacją. Dr Anusz: najważniejsze wyzwanie Zjednoczonej Prawicy

- Duża część wyborców, która głosowała w dwóch kolejnych elekcjach na Zjednoczoną Prawicę, w pewnym stopniu miała na względzie to, że zbudowała ona wiarygodny program poprawy poziomu życia dla grup najbiedniejszych, często wykluczonych po 1989 roku - mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz, politolog, historyk (Instytut Piłsudskiego).
Zobacz więcej na temat:  Polski Ład podatki społeczeństwo POLSKA GOSPODARKA inflacja

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych. Piotr Gliński: to projekt bez precedensu

- Dzięki temu, że mogliśmy przekazać samorządom 24 mld zł, a w drugiej turze już 30 mld zł, pojawia się wielka satysfakcja, że możemy fundusze publiczne lokować tak dobrze w ręce dobrych gospodarzy - powiedział wicepremier Piotr Gliński, podkreślając szczególne znaczenie Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Minister kultury wraz z szefem MSZ Zbigniewem Rauem oraz ministrem rozwoju i technologii Waldemarem Budą wziął udział w przekazaniu promes na inwestycje dla pow. brzezińskiego i łódzkiego wschodniego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gliński Zbigniew Rau Waldemar Buda Polski Ład polityka