Polskie Radio
Section05
Ravensbrück

Ravensbrück: uroczystości z udziałem byłych więźniarek obozu

Byłe więźniarki KL Ravensbrück wzięłu udział w uroczystościach 73. rocznicy wyzwolenia tego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego. Kobiety złożyły kwiaty i zapaliły znicze przy najważniejszych dla Polski miejscach pamięci. O uroczystościach wyzwolenia KL Ravensbrück mówił w audycji Gorący Temat Tomasz Zielenkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ravensbrück II wojna światowa Niemcy

73 lata temu skończyło się piekło kobiet w Ravensbrück

Byłe więźniarki niemieckiego obozu koncentracyjnego udały się na miejsce uroczystości wraz z rodzinami, przedstawicielami instytucji upamiętniającymi martyrologię Polaków w czasie II wojny światowej oraz młodzieżą. Na miejscu m.in. złożyły kwiaty w szczelinie, gdzie rozstrzeliwano więźniarki, przy krematorium oraz przy tzw. murze narodów. Ravensbrück był największym obozem koncentracyjnym dla kobiet na terenie III Rzeszy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ravensbrück Niemcy

Polka w obozie zagłady. "Przeżywaliśmy straszne rzeczy"

Uchwałą Senatu z 2011 roku kwiecień jest miesiącem pamięci o ofiarach niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück. Pod koniec tego miesiąca przypada 73. rocznica oswobodzenia obozu, który zyskał szczególnie złą sławę przez eksperymenty pseudomedyczne przeprowadzane przez Niemców na więźniarkach, przede wszystkim na młodych Polkach. Gościem Polskiego Radia 24 była jedna z więźniarek obozu, dziś 87-letnia mieszkanka Warszawy, Marianna Janiszewska-Bogusz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Ravensbrück historia Polski