Polskie Radio
Section05

Rosja

PR24 Andrzej Kiński: mówiąc o potędze rosyjskiej armii, często bazujemy na stereotypach

- Mówiąc o potędze armii Federacji Rosyjskiej, często bazujemy na stereotypach i odnosimy się do stanu, jaki wojska sowieckie miały u schyłku istnienia Układu Warszawskiego, a to zupełnie dwa różne organizmy - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 ekspert Andrzej Kiński (redaktor naczelny "Wojsko i Technika").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni

Rosja nie wyda Ukrainie żołnierzy z pułku Azow? Napływają coraz gorsze informacje

Z informacji przekazanych przez rosyjski dziennik "Wiedomosti" wynika, że "Rosja chce postawić przed sądem jeńców wojennych z pułku Azow". Część obrońców Mariupola, którzy dzielnie bronili kombinatu Azowstal trafiło do rosyjskiej niewoli. Ukraina chce, aby wrócili oni do kraju w ramach wymiany jeńców. Andriej Rudienko, wiceszef rosyjskiego MSZ poinformował jednak, że warunki operacji będą omawiane dopiero po tym, gdy żołnierze staną przed sądem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni

POLSKIE RADIO 24 Konfiskata rosyjskich majątków. Prof. Grabowska: KE boi się i nie bardzo potrafi znaleźć skuteczne rozwiązanie

- Komisja Europejska z jednej strony chciałaby, ale boi się i nie bardzo potrafi znaleźć skuteczne rozwiązanie. Niestety też trzeba przyznać, że znalezienie go jest szalenie trudne - powiedziała w Polskim Radiu 24 o kwestii konfiskaty rosyjskich majątków prof. Genowefa Grabowska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Komisja Europejska wojna na Ukrainie

POLSKIE RADIO 24 Amerykańska broń atomowa w Polsce? Repetowicz: leży to w naszym interesie

- "Nuclear sharing" nie rozszerza grupy państw, które dysponują tą bronią, to jest wciąż broń amerykańska, tylko zlokalizowana na terenie innego kraju. To nie jest złamanie zobowiązań - powiedział w Polskim Radiu 24 Witold Repetowicz (Defence24.pl).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Ukraina serwis wschodni wojna 2022 NATO Unia Europejska Antoni Trzmiel broń atomowa

Ukraina powinna oddać część terytorium? Zbigniew Rau: podejście archaiczne i nieakceptowalne

Władimirowi Putinowi nie chodzi o ten czy inny skrawek ziemi, tylko o opanowanie jak najbardziej rozległe i współdecydowanie o losach nie tylko Europy - ocenił w wywiadzie dla "Polski Times" minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Podkreślił, że arbitralne wytyczanie granic jest gwarancją wielopokoleniowych konfliktów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Zbigniew Rau Władimir Putin wojna na Ukrainie wojna 2022 Ukraina zachód

Gaz i ropa z Rosji. Jakub Wiech: niektóre kraje Europy są strukturalnie uzależnione od rosyjskiego surowca

- Jest to unikalna szansa dla Polski, by uzbroić europejską transformację energetyczną i klimatyczną w atrybuty dotychczas pielęgnowane przez nas, czyli derusyfikację, odchodzenie od paliw kopalnych z Rosji oraz w atrybut dywersyfikacji, maksymalnego poszerzenia portfela dostaw nośników energii - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech (Energetyka24, Defence24).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Ukraina sankcje Unii Europejskiej ropa naftowa gaz ziemny bezpieczeństwo energetyczne GOSPODARKA węgiel wojna na Ukrainie

Prof. Bernacki: część liderów europejskich chce wycofywać się z pomocy militarnej dla Ukrainy

- Wydaje się, że u części liderów europejskich pojawiła się idea, by powoli wycofywać się ze wsparcia militarnego dla Ukrainy - powiedział w magazynie "W samo południe" w Programie 1 Polskiego Radia prof. Włodzimierz Bernacki, komentując doniesienia o tym, że na Ukrainę wywiera się presję, by oddała Rosji część terytorium.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Magdalena Ogórek opozycja demokratyczna GOSPODARKA Ukraina Jedynka Ukraina

Forum w Davos. Joanna Miziołek: pawilon Rosjan został przekształcony w pawilon zbrodni wojennej

- Najbardziej odwiedzanym pawilonem był ten poświęcony zbrodni rosyjskiej. Kiedyś to był pawilon Rosjan, w którym Rosja miała swoje stoisko i mogła rozmawiać o stosunkach gospodarczych. Obecnie nie było tam ani jednego polityka rosyjskiego - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Miziołek (Wprost, PR24).
Zobacz więcej na temat:  davos 2022 Ukraina ŚWIAT Europa wojna 2022 Polskie Radio 24

Przyszłość Ukrainy. Jacek Karnowski: losy wojny w dużym stopniu zależą od USA

Mamy przyjęcie tego "Lend-lease act", pakiet 40 miliardów dolarów pomocy dla Ukrainy, ale, z tego, co słyszymy, nie zapadły operacyjne decyzje o przekazaniu tego ciężkiego sprzętu - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Karnowski, redaktor naczelny "Sieci", podkreślając znaczenie działań Stanów Zjednoczonych dla losów rosyjskiej wojny na Ukrainie. - W tych dniach, tych tygodniach, decyduje się odpowiedź amerykańska - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Karnowski Mirosław Skowron wojna na Ukrainie Ukraina serwis wschodni USA Europa ŚWIAT

Ukraińcy rozbili 58. armię. Rosyjski żołnierz przyznaje: nie zostało dosłownie nic

Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) przechwyciła i opublikowała rozmowę rosyjskiego żołnierza z żoną. Wojskowy przyznaje w niej, że rosyjska 58. armia, należąca do Południowego Okręgu Wojskowego, została rozbita przez siły ukraińskie. - W niektórych kompaniach pozostało trzech lub czterech żywych ludzi - relacjonuje żołnierz. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie zbrodnie wojenne