Polskie Radio
Section05

ŚWIAT

PR24 Amerykański wyciek tajnych danych. Kuczyński: ukraińska ofensywa i tak ruszy

- "New York Times" wyciągnął z tych dokumentów rzeczy niekorzystne dla Rosjan, ale już "Washington Post" podważył możliwości ofensywne Ukrainy. Mimo wszystko sprawa nie będzie miała wpływu na wojenne plany Ukrainy. Tak naprawdę w tych dokumentach, w 90 proc., nie ma zaskakujących kwestii - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. wschodnich Grzegorz Kuczyński. Dokumenty Pentagonu, niektóre z klauzulą tajności, pojawiły się w sieci. Dotyczą ważnych geopolitycznie spraw, w tym wojny na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  USA Rosja Ukraina służby i bezpieczeństwo

"Będziemy rozliczać się z naszą przeszłością bez tabu". Austria upamiętni ofiary obozu koncentracyjnego Gusen

Prezydent Austrii zapowiada godne upamiętnienie ofiar byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Gusen. Chodzi o 35 tys. osób zamordowanych przez nazistów, w tym o ok. 27 tys. Polaków. Sprawa była tematem rozmów prezydentów Polski i Austrii w Wiedniu.
Zobacz więcej na temat:  Austria niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne dyplomacja II wojna światowa zbrodnie wojenne Europa

"Nie damy się zastraszyć". Prezydent Duda o planach rozmieszczenia rosyjskiej broni nuklearnej na Białorusi

"Nie damy się zastraszyć" - tak prezydent Andrzej Duda skomentował niedawne zapowiedzi rosyjskich władz o możliwym rozmieszczeniu broni nuklearnej na Białorusi, w pobliżu granicy z Polską. Prezydent, który jest teraz w Wiedniu, mówił, że jest to kolejna próba wywołania psychozy na zachodzie Europy.
Zobacz więcej na temat:  broń nuklearna bezpieczeństwo Andrzej Duda Rosja Białoruś Europa

opinia Polska nie da się ustawić do kąta. Morawiecki w USA apeluje o przewartościowanie modeli rozwoju Zachodu

Zachodnia Europa wciąż nie rozumie konsekwencji inwazji Rosji na Ukrainę i tego, jak ważne dla światowego bezpieczeństwa jest wygranie wojny przez Kijów. Formułowane podczas wizyty w USA przez premiera Mateusza Morawieckiego apele, dotyczące zarówno większego wsparcia obrońców, zacieśniania relacji transatlantyckich, jak i potrzeby zmiany dotychczasowego modelu makroekonomicznego "starej" Europy – pokazują, że Polska nie ma zamiaru "siedzieć cicho", że nie obawia się przyczepienia łatki "krzykacza wojennego", ale będzie nadawać ton mainstreamowi, co do tej pory było zarezerwowane dla Berlina i Paryża.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki Chiny Rosja wojna 2023 wojna na Ukrainie stosunki polsko-amerykańskie Ameryka Europa Azja