Polskie Radio
Section05

ŚWIAT

Głosy obywateli a głosy elektorskie. Wyjaśniamy system wyborczy USA

Amerykanie co cztery lata wybierają prezydenta, który może pełnić urząd maksymalnie przez dwie kadencje. Wybory wygrywa ten kandydat, który zdobędzie co najmniej 270 z 538 głosów elektorskich. W przypadku remisu 269 do 269 prezydenta wybiera Izba Reprezentantów większością głosów reprezentacji parlamentarnych z poszczególnych stanów. Gdyby taka sytuacja miała miejsce tym roku, to prawdopodobnie przywódcą państwa pozostałby Donald Trump.
Zobacz więcej na temat:  wybory prezydenckie w USA Donald Trump Joe Biden Stany Zjednoczone Ameryka Północna USA

NASZ WYWIAD Ekspert o relacjach USA-UE: w przypadku reelekcji Trumpa, obie strony będą musiały usiąść do stołu

- Niemcy i Francja liczą na to, że - jak powrócą do stołu negocjacyjnego ze Stanami Zjednoczonymi – to zastaną innego polityka. W przypadku reelekcji Donalda Trumpa ich postępowanie będzie musiało się zmienić. Nie należy spodziewać się, że Trump będzie zwolennikiem organizacji takich jak UE czy ONZ - ocenia w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Maciej Kożuszek z "Gazety Polskiej". 
Zobacz więcej na temat:  Ameryka USA wybory w USA Donald Trump Unia Europejska

Konflikt w Górskim Karabachu. Prezydenci Rosji i Turcji apelują o pokój

- Prezydenci Rosji i Turcji, Władimir Putin i Recep Tayyip Erdogan, w rozmowie telefonicznej w środę zgodzili się, że pilnie potrzebne są wspólne wysiłki w celu jak najszybszego przerwania walk w Górskim Karabachu - poinformowały służby prasowe Kremla.
Zobacz więcej na temat:  konflikty międzynarodowe Armenia Azerbejdżan Rosja Turcja górski karabach Bliski Wschód infografika Władimir Putin Recep Tayyip Erdogan

Współpraca Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej. Liderzy instytucji unijnych oczekują ustępstw

Liderzy unijnych instytucji oczekują od Wielkiej Brytanii ustępstw w negocjacjach w sprawie umowy o przyszłej współpracy i apelują o postęp w rokowaniach. Telefoniczną rozmowę z premierem Borisem Johnsonem przeprowadzili przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Wielka Brytania Europa Brexit Ursula von der Leyen Komisja Europejska Boris Johnson

Rosja przestanie "komunikować się" z UE? Prof. Żurawski vel Grajewski: to pustosłowie

- Rosja w istocie nie szanuje Unii Europejskiej, rozumianej jako struktura ponadnarodowa. Niemożliwe jest jednak, by nie podejmowała kontaktów z najważniejszymi państwami. Mocarstwa naszego kontynentu będą niewątpliwie przedmiotem intensywnych zabiegów dyplomacji rosyjskiej - powiedział prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maria Przełomiec Jan Piekło Rosja Siergiej Ławrow Unia Europejska Francja Niemcy Europa Europa Wschodnia

Prof. Miszczak o Trójkącie Weimarskim: jest równoramienny, Polska odgrywa coraz większą rolę

W Paryżu odbędzie się spotkanie szefów MSZ Polski, Francji i Niemiec w ramach Trójkąta Weimarskiego. Podczas rozmów zostaną poruszone m.in. kwestie współpracy europejskiej w walce z pandemią koronawirusa oraz sytuacja na Białorusi. Do tematu odniósł się w audycji "Świat w powiększeniu" prof. Krzysztof Miszczak z Zakładu Bezpieczeństwa Międzynarodowego SGH.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa Antoni Opaliński Niemcy Francja Polityka zagraniczna Polski Trójkąt Weimarski Unia Europejska stosunki polsko-niemieckie stosunki polsko-francuskie Zbigniew Rau Ministerstwo Spraw Zagranicznych