Polskie Radio
Section05
Stanisław August Poniatowski

Kolekcja map z czasów stanisławowskich w Zamku Królewskim

W Zamku Królewskim w Warszawie możemy właśnie obejrzeć kolekcję dr. Tomasza Niewodniczańskiego, a propos wystawy map "Polonia, Lithuania et Ucraina". - To są mapy Polski, Litwy i Ukrainy. Chcieliśmy w ten sposób pokazać i zaznaczyć, co nas łączy i co nas łączyło od zawsze - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Anna Śmigielska.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak mapa Stanisław August Poniatowski Zamek Królewski Litwa Ukraina Warszawa Wielkie Księstwo Litewskie Dniepr Wilno Lwów malarstwo

Od przyjaźni do rywalizacji. Czy Branicki chciał porwać króla Stanisława Augusta?

To mało znany epizod z 1791 roku. Po uchwaleniu Konstytucji 3 maja Sejm jeszcze przez 2 miesiące obradował, po czym nastąpiła letnia przerwa w pracach parlamentu. Warszawa opustoszała, król Stanisław August wyjechał do Łazienek. I wtedy, w lipcu 1791 r. po mieście zaczęły krążyć plotki o planach porwania monarchy.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Stanisław August Poniatowski Katarzyna Kobylecka konstytucja 3 maja NAUKA

NASZ WYWIAD Prof. Zofia Zielińska: Konstytucja 3 maja odrodziła szacunek Polaków do swego państwa i do samych siebie

- Twórcy Konstytucji 3 maja dokonali rzeczy niezwykłej. Odrodzili szacunek Polaków dla samych siebie, dla własnego państwa i dla naszej spuścizny politycznej - powiedziała portalowi PolskieRadio24.pl prof. Zofia Zielińska, mówiąc o znaczeniu ustawy zasadniczej z 1791 roku. Przyznała także, że można dostrzec wiele analogii między obecną polityką Rosji i tą sprzed ponad 200 lat.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD POLSKA konstytucja 3 maja Rosja Władimir Putin serwis wschodni wojna na Ukrainie Stanisław August Poniatowski infografika historia Polski Hugo Kołłątaj

Konstytucja 3 maja: co o niej wiemy?

Co roku świętujemy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Ale co sami wiemy o wydarzeniach sprzed 231 lat? Przecież okoliczności jej uchwalenia były pełne intryg i wybiegów, zaś koniec jej działania niezwykle dramatyczny – aż dziw, że do dziś nie nakręcono na ten temat wielkiego widowiska historycznego w hollywoodzkim stylu!
Zobacz więcej na temat:  konstytucja 3 maja historia Polski społeczeństwo Stanisław August Poniatowski Targowica Trójka Witold Lazar

Jędrzej Kitowicz, uważny obserwator obyczajów i prekursor etnografii

Jędrzej Kitowicz żył długo, a żywot miał barwny. Był urzędnikiem, podróżnikiem, żołnierzem, konfederatem barskim, a księdzem został już pod koniec życia i nawet uzyskał probostwo w Rzeczycy. Ale przede wszystkim był uważnym obserwatorem, a swoje spostrzeżenia zawarł w dziele "Opis obyczajów i zwyczajów za panowania Augusta III". Zmarł 3 kwietnia 1804 roku w Rzeczycy.
Zobacz więcej na temat:  Jędrzej Kitowicz Rzeczpospolita kuchnia polska alkohol zwyczaje Stanisław August Poniatowski

Spory o Polskę w czasach Sejmu Czteroletniego

Polska, Rzeczpospolita, ojczyzna, patriotyzm, naród - o znaczenie tych słów spierali się uczestnicy życia kulturowo-politycznego I Rzeczpospolitej także w ostatnich dekadach jej istnienia, między pierwszym (1772 rok) a kolejnymi rozbiorami (1793 i 1795) dokonanymi przez Rosję, Austrię i Prusy. Czym był dla nich Sejm Czteroletni, zwany Wielkim (1788-1792), i uchwalona przez niego Konstytucja 3 maja (1791)? 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Andrzej Nowak konstytucja 3 maja historia Polski Hugo Kołłątaj Stanisław Staszic Stanisław August Poniatowski