Polskie Radio
Section05
TEATR

Agata Puścikowska o swojej książce: zależało mi, by te historie dotarły do młodych kobiet

- Zależało mi, aby te historie poszły do ludzi, pod strzechy, do młodych kobiet. Zaczęłam zbierać materiały, rozmawiać. (...) Na początku moi przyjaciele z Podhala mówili, że to "cudowny pomysł, ale tobie się to nie uda". Dlaczego nie uda? Bo myśleli, że rodziny będą bały się albo nie chciały mówić. Było zupełnie odwrotnie - mówiła w Polskim Radiu 24 Agata Puścikowska, autorka książki "Waleczne z gór. Nieznane historie bohaterskich kobiet". 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo KULTURA TEATR Katarzyna Cygler KSIĄŻKA Agata Puścikowska kobieta

Spektakle, rozmowy i… Ingmar Bergman. Święto międzynarodowego teatru w Kielcach

Spektakl muzyczny dla dorosłych, niebanalne adaptacje lektur szkolnych, warsztaty, rozmowy, czytanie dramatów, a ponadto segment poświęcony Ingmarowi Bergmanowi – to wszystko wypełnia program 3. edycji Kieleckiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego. O tym, co dokładnie będzie działo się pomiędzy 2 września a 12 października w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, opowiada jego dyrektor Marcin Zawada.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Cygler Trójka KULTURA TEATR Kielce Marcin Zawada

Wiesław Gołas we wspomnieniach dyr. Teatru Polskiego Radia

- Wszyscy pamiętamy go z ról komediowych i tak nam będzie się przede wszystkim kojarzył, ale w Teatrze Polskiego Radia grał role dramatyczne, w których był równie znakomity, jak w tych śmiesznych - powiedział w audycji "Cztery pory roku" Janusz Kukuła. Jeden z najbardziej lubianych polskich aktorów, wykonawca kultowej piosenki "W Polskę idziemy", odtwórca ponad 120 ról filmowych, kabaretowych, teatralnych i telewizyjnych, Wiesław Gołas zmarł w czwartek rano. Miał 90 lat. 
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Gołas KULTURA FILM kino TEATR

Nie żyje Wiesław Gołas. Prezydent: swoimi kreacjami wzruszał i śmieszył pokolenia widzów

Prezydent Andrzej Duda wspomina Wiesława Gołasa, zmarłego dziś aktora filmowego, teatralnego i kabaretowego. "Odszedł Wiesław Gołas. Znakomity aktor teatralny i filmowy. Legenda sceny kabaretowej. Swoimi kreacjami wzruszał i śmieszył pokolenia widzów. Wielka strata i smutek." - napisał na twitterze prezydent.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA TEATR FILM aktor Wiesław Gołas prezydent Andrzej Duda śmierć

"Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Wiesława Gołasa". Piotr Gliński żegna aktora

Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński napisał, że z wielkim smutkiem przyjął wiadomość o śmierci Wiesława Gołasa, znakomitego aktora, którego wiele ról na zawsze pozostanie w naszej pamięci, a przy tym patriotę ze wspaniałą kartą walki w Szarych Szeregach.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gliński śmierć POLSKA aktor FILM kino TEATR KULTURA Wiesław Gołas

"Chciałem być" – spektakl o Krzysztofie Krawczyku na deskach Teatru Powszechnego w Łodzi

Teatr Powszechny w Łodzi przygotowuje spektakl o Krzysztofie Krawczyku – "Chciałem być" w reżyserii Michała Siegoczyńskiego. Pomysł na stworzenie spektaklu zrodził się jeszcze za życia artysty. Krzysztof Krawczyk miał być jednym z gości honorowych teatru. Życie napisało jednak inny scenariusz. Prapremiera już w najbliższą sobotę 11 września godz. 19.00.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Marta Piasecka Krzysztof Krawczyk TEATR spektakl Łódź

Nie żyje Adam Baumann. Aktor Teatru Śląskiego miał 73 lata

Jak poinformował Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, zmarł Adam Baumann. W marcu skończył 73 lata. Miał w dorobku ponad 130 ról teatralnych, znany był także ogólnopolskiej publiczności z ról filmowych. "To jeden z tych ludzi, którzy pozostawiają po sobie ogromną pustkę, której nie sposób zapełnić…" - napisali przyjaciele z teatru na wieść o jego śmierci.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo odeszli 2021 Adam Bauman aktorzy aktor aktorstwo KULTURA FILM TEATR SZTUKA