Polskie Radio
Section05
Trybunał Sprawiedliwości UE

Różnice zdań co do skutków orzeczenia Trybunału UE ws. KRS

Pełnomocnicy sędziów Sądu Najwyższego i przedstawiciele Komisji Europejskiej zarzucali Krajowej Radzie Sądownictwa upolitycznienie i mówili, że została wybrana z naruszeniem unijnego prawa. Przedstawiciele KRS, polskiego rządu i Prokuratury Generalnej odpierali te zarzuty i podkreślali, że organizacja wymiaru sprawiedliwości leży w gestii państw członkowskich. 
Zobacz więcej na temat:  Krajowa Rada Sądownictwa Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska sądownictwo Sąd Najwyższy ŚWIAT

27 czerwca opinia rzecznika generalnego TSUE ws. KRS

27 czerwca rzecznik generalny unijnego Trybunału Sprawiedliwości ogłosi opinię dotyczącą legalności i niezależności Krajowej Rady Sądownictwa. Kilka tygodni później poznamy orzeczenie Wielkiej Izby złożonej z 15 sędziów. Wątpliwości co do niezawisłości KRS i zgodności z unijnym prawem jej wyboru ma Sąd Najwyższy, który wysłał do Luksemburga pytania w tej sprawie. Przedstawiciele Krajowej Rady Sądownictwa uważają, że to wyobrażenia, które nie mają pokrycia w faktach. Dzisiejsza rozprawa poświęcona tej kwestii w unijnym Trybunale Sprawiedliwości trwała 5 godzin.
Zobacz więcej na temat:  Krajowa Rada Sądownictwa Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska sądownictwo Sąd Najwyższy ŚWIAT

TSUE opowiedział się po stronie polskich frankowiczów

Stanowisko rzecznika Trybunału Giovanniego Pitruzelli, który udzielił odpowiedzi SO w Warszawie, zasadniczo zmienia sytuację frankowiczów. - Sąd krajowy umowę, która zawiera nieuczciwe warunki, może ograniczyć, czyli wyciąć z niej część i pozostawić ją w pozostałym zakresie, stwierdzić, że jest ona nieważna - mówił portalowi PolskieRadio24.pl mec. Mariusz Korpalski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska

Jacek Czaputowicz: wyrok TSUE bez skutków faktycznych

Polska uważa, że wyrok unijnego Trybunału Sprawiedliwości dotyczący skargi Komisji Europejskiej na ustawę o Sądzie Najwyższym nie będzie miał żadnych skutków faktycznych. Tak mówił w Brukseli minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz pytany o komentarz do jutrzejszej, kolejnej rozprawy w Trybunale dotyczącej ustawy o Sądzie Najwyższym - informuje korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Czaputowicz Beata Płomecka ŚWIAT Unia Europejska Europa Trybunał Sprawiedliwości UE Sąd Najwyższy sądownictwo

Michał Wójcik: będziemy kontynuować reformę sądownictwa

- Dalej będziemy prowadzili reformę sądownictwa, tak jak robiliśmy to przez ostatnie cztery lata. Oczywiście zderzamy się z takimi a nie innymi sytuacjami, bo mamy też opozycję, która jest spod szyldu "ulica i zagranica". Ale nie tylko opozycja, podobnie postępuje środowisko sędziowskie, które kieruje listy do instytucji unijnych - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Sprawiedliwości reforma sądownictwa POLSKA polityka Trybunał Sprawiedliwości UE

Sebastian Kaleta: UE wykracza poza własne kompetencje

- UE chce uzyskać większy wpływ na państwa członkowskie, ale argumenty prawne są po naszej stronie - powiedział w Polskim Radiu 24 Sebastian Kaleta, radny PiS. - Żaden traktat europejski ani żaden inny przepis prawa UE nie odnoszą się do wieku sędziów - dodał prof. Czesław Kłak, sędzia Trybunału Stanu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Trybunał Sprawiedliwości UE sąd sądownictwo Sąd Najwyższy Sebastian Kaleta