Polskie Radio
Section05
UE

Szef RE opublikował projekty nowego budżetu UE i funduszu odbudowy. Nieznacznie mniejsza kwota

Szef Rady Europejskiej przesłał unijnym stolicom swoje propozycje dotyczące budżetu na lata 2021-2027 i funduszu odbudowy po pandemii koronawirusa. Zgodnie z informacjami brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej sprzed kilkunastu dni, unijny budżet jest nieznacznie mniejszy w porównaniu z propozycją Komisji Europejskiej z końca maja.
Zobacz więcej na temat:  Charles Michel Europa Rada Europejska Unia Europejska UE ŚWIAT budżet UE 2021-2027 fundusze unijne GOSPODARKA

Unijny szczyt ws. budżetu i funduszu odbudowy 17 i 18 lipca

Unijny szczyt dotyczący budżetu na lata 2021-2027 i funduszu odbudowy po pandemii koronawirusa odbędzie się 17 i 18 lipca. Poinformował o tym rzecznik przewodniczącego Rady Europejskiej. Wcześniej informacje o tym terminie przekazała przewodnicząca Komisji Europejskiej na spotkaniu z przewodniczącymi grup politycznych w Europarlamencie. Wideoszczyt przed kilkoma dniami nie przyniósł rozstrzygnięć w tej sprawie.
Zobacz więcej na temat:  UE budżet unijny

Brak zgody ws. budżetu i funduszu odbudowy. Szczyt unijny bez konkretnych rozstrzygnięć

W Unii Europejskiej nie ma zgody w sprawie budżetu po 2020 roku i funduszu odbudowy po pandemii koronawirusa. Jest za to wola porozumienia. Jak informuje korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, ponad czterogodzinny wideoszczyt z udziałem unijnych przywódców zakończył się, zgodnie z oczekiwaniami, bez konkretnych rozstrzygnięć.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT UE Unia Europejska Rada Europejska Ursula von der Leyen fundusze unijne

Polska otrzyma ogromne pieniądze z UE. Premier: to dowód, że nasz głos jest słyszany

- Widzimy, że nasze postulaty przebiły się do partnerów w Europie Zachodniej. To dowód, że głos Polski w Europie jest słyszany, uwzględniany i doceniany - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do propozycji KE przeznaczenia środków na odbudowę gospodarczą w UE.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska Unia Europejska Parlament Europejski UE budżet ue budżet unijny Mateusz Morawiecki premier POLSKA

"Europa potrzebuje solidarności". Beata Szydło o zwiększeniu pomocy finansowej dla krajów UE

Beata Szydło uczestniczyła w debacie plenarnej w Europarlamencie poświęconej propozycjom Komisji. Chodzi o zmiany w projekcie budżetu na lata 2021-2027 i fundusz odbudowy, który ma udźwignąć unijne gospodarki po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa. - Europa potrzebuje solidarności, a Europejczycy nadziei - powiedziała była premier.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska Unia Europejska Parlament Europejski UE Beata Szydło ŚWIAT budżet ue budżet unijny

Premier Mateusz Morawiecki proponuje większy budżet na Wspólną Politykę Rolną. Skierował list do przywódców UE

Premier Mateusz Morawiecki w liście do unijnych przywódców zaproponował zwiększenie budżetu Wspólnej Polityki Rolnej o 10 proc. wobec wielkości zaproponowanej w 2018 r. Zwiększenie obejmowałoby równo wszystkie koperty narodowe. Dodatkowe środki byłyby w całości przeznaczone na środowisko i klimat w I i II filarze - poinformowała kancelaria premiera.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki premier Unia Europejska UE budżet ue budżet unijny Komisja Europejska

Bruksela zajmie się korkami na polskich granicach. Będzie wideokonferencja ministrów UE

Dziś ma być zorganizowana wideokonferencja unijnych ministrów do spraw rynku wewnętrznego na temat korków na granicach. Polska poinformowała Komisję Europejską, że sytuacja się poprawia. Z dokumentem zapoznała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce koronawirus POLSKA służby i bezpieczeństwo granica straż graniczna Unia Europejska UE

Polska i Węgry przed TSUE. Powodem przepisy o pracownikach delegowanych

W unijnym Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu dziś rozprawa (początek po 9.00) w sprawie skargi Polski i Węgier na przepisy zaostrzające delegowanie pracowników. Przedstawiciele władz z Warszawy i Budapesztu zaprezentują argumenty przed Wielką Izbą Trybunału. Orzeczenia należy się spodziewać za kilka miesięcy.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Sprawiedliwości UE UE Unia Europejska ŚWIAT Europa POLSKA Węgry pracownik pracownicy

"Nasze propozycje zostały w dużej mierze zaakceptowane". Rzecznik rządu o negocjacjach budżetu UE

Piotr Müller skomentował ostatnie negocjacje unijnego budżetu na lata 2021-2027, w których uczestniczył m.in. premier Mateusz Morawiecki. - Nasze propozycje zostały w dużej mierze zaakceptowane, ale to nie znaczy, że nie powalczymy jeszcze o dodatkowe środki. Są inne kraje UE, z którymi solidarnie walczymy o to, żeby budżet był ambitny - podkreślił rzecznik rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska Europa budżet ue budżet unijny budżet UE 2021-2027 UE Piotr Müller