Polskie Radio
Section05

Warszawa

Najcenniejszy szpieg w okupowanej Warszawie. Teodora Żukowska była bezcenna dla wywiadu AK

Teodora Żukowska miała austriackie korzenie, znakomicie posługiwała się językiem niemieckim i podpisała volkslistę, ponadto cechował ją nieodparty urok osobisty - nadawała się więc jak ulał na stanowisko pracownicy okupacyjnej administracji. Niemcy nie domyślili się, że pod nosem samego gubernatora dystryktu warszawskiego pracuje agentka wywiadu Armii Krajowej. Jej działalność była kluczowa dla przygotowania Akcji Kutschera.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa okupacja niemiecka Pałac Brühla wywiad AK Bartłomiej Makowski

Antoni Magier. Kronikarz pogody i plotek Warszawy

Był jednym z najbardziej rozpoznawalnych ludzi stolicy w swojej epoce. Stołeczne przekupki miały go za magika, któremu jakaś nieznana siła podszeptuje stan temperatury i aurę na kolejne dni. W jego ekscentrycznym - jak wówczas uważano - zachowaniu kryła się jednak metoda naukowa, a zapisy obserwacji stanowią istotne źródło przybliżające realia przełomu XVIII i XIX wieku. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA pogoda Starówka Stanisław August Poniatowski Maria Sawicka Bartłomiej Makowski

Dzielnica Wisła nominowana w plebiscycie Cuda Polski 2024. "To najpiękniejsza rzeka w Europie"

Wisła to nieodłączny element Warszawy. Jednak Królowa Polskich Rzek w stolicy jest ewenementem w europejskich miastach. To właśnie w stolicy Polski możemy podziwiać niczym niezmąconą dzikość rzeki w środku dużej aglomeracji. O całym projekcie Dzielnica Wisła i wyjątkowości warszawskiego odcinka rzeki opowiedziała w swoim reportażu Anna Depczyńska.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Wisła Anna Depczyńska rzeka środowisko naturalne plebiscyt Mazowsze mazowieckie

Pokój na lato i sposoby na relaks w mieście. Joga na trawie  

"Pokój na lato" to specjalna plenerowa miejscówka, której patronuje Czwórka. Zielona skarpa w sąsiedztwie Muzeum Powstania Warszawskiego jest miejscem, gdzie w lecie wiele się dzieje, można wziąć udział w wielu warsztatach i zajęciach. W plenerowej audycji Czwórki sprawdzamy, jakie są sposoby na relaks w mieście, i zapraszamy na jogę na trawie. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka lato Pokój na lato Muzeum Powstania Warszawskiego joga aktywność fizyczna Kasia Dydo Katarzyna Dydo Prawie lato POP-UP Czwórki

"Męczennik za wiarę i Polskę"

Archiwalna audycja Jerzego Swalskiego pod tytułem „Męczennik za wiarę i Polskę”, pochodzi z 2001 r. i została wyemitowana w Programie II Polskiego Radia w ramach cyku „To już historia”. Nagranie jest relacją z końcowej sesji diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego ks. Jerzego Popiełuszki, która odbyła się 8 lutego 2001 r. w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Sesja ta wieńczyła czteroletni proces na szczeblu diecezjalnym.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko Kościół Watykan śmierć Solidarność

TYLKO U NAS Konflikt w Schronisku na Paluchu. Wolontariusze podzieleni

Środowisko wolontariuszy ze stołecznego Schroniska na Paluchu jest podzielone w sprawie konfliktu z nową dyrekcją - ustaliło Polskie Radio. Część wolontariuszy twierdzi, że decyzje dyrektor Agnieszki Maciak szkodzą schronisku i zwierzętom, a ona odpowiada, że grupa chciałaby zarządzać placówką i decydować o jej kształcie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo zwierzęta schronisko dla zwierząt pies kot wolontariat