Polskie Radio
Section05
Władysław Gomułka

1963-1964 r.: relacje Polska - NRF (RFN) i "plan Gomułki"

W relacjach Polska i Niemieckiej Republiki Federalnej (RFN) lekka odwilż. 7 marca 1963 roku kraje podpisały 3-letnią umowę handlową. W czerwcu w warszawskim Instytucie Fizyki PAN uruchomiono pierwszy laser. Ukazał się pierwszy numer tygodnika "Kultura", którego tytuł władze skopiowały z tej paryskiej. Na lipcowym XIII Plenum KC PZPR usunięto z władz czołowego przedstawiciela "puławian", Romana Zambrowskiego, dając czytelny sygnał, że popaździernikowa liberalizacja się zakończyła.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Gomułka RFN historia Polski prof. Andrzej Nowak NRF Kościół HISTORIA historia PRL Dorota Truszczak

"PRL-Historia prawdziwa". O bojkocie mediów PRL

- Bojkot dotyczył głównie mediów, czyli Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. A szczególnie występów w Teatrze Telewizji oraz produkcjach filmowych, które produkowała Telewizja oraz Polskie Radio - powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. Sebastian Ligarski, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Szczecinie.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski stan wojenny Solidarność Grudzień 1970 Władysław Gomułka Edward Gierek

Grudzień '70. Rocznica krwawych pacyfikacji robotniczych

17 grudnia 1970 r. w Gdyni wojsko otworzyło ogień do robotników. Zginęło wówczas 45 osób, a blisko 1200 odniosło rany. - Gdy Stanisław Kociołek wzywa do podjęcia pracy, strajkujący dość grzecznie wracają do stoczni. I wtedy tych ludzi się rozstrzeliwuje. To jest masakra - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Panfil, historyk.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski stan wojenny Solidarność Grudzień 1970 Stanisław Kociołek Władysław Gomułka Edward Gierek

Książka "Czy Gomułka był antysemitą". Kulisy Marca 68 r.

- Mam nadzieję, że ta monografia obali mit o antysemityzmie narodu polskiego. Powtarzana jest informacja, że w marcu 1968 r. żydzi zostali zmuszeni do opuszczenia Polski. Dokumentują to listy do władz polskich, w których piszą, że nie czują się Polakami i chcą wyjechać do Izraela – mówił w rozmowie z Tadeuszem Płużańskim Peter Raina, autor książki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 marzec 1968 Żydzi Władysław Gomułka Izrael Tadeusz Płużański

Przypadkowa kariera Gomułki. Od szeregowego działacza komunistycznego do I sekretarza KC PZPR

– Prowadził pewną grę z Rosją. Potrafił też przeciwstawić się samemu Józefowi Stalinowi, a także Nikicie Chruszczowowi – powiedział Piotr Gajdziński, dziennikarz i autor książki "Gomułka. Dyktatura ciemniaków". – Był zachwycony sobą i swoimi rządami. Nie wierzył, że jest inny działacz PZPR, który potrafiłby go zastąpić – zaznaczył gość Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA literatura KSIĄŻKA książki Władysław Gomułka PRL historia PRL komunizm

Nos Kleopatry: Różne oblicza Marca ‘68

Przez dziesięciolecia każdy interpretował wydarzenia Marca'68 r. inaczej. Na sposób postrzegania Marca'68 wpływ miało m.in. to, kto w jakim środowisku się obracał i jaki doraźny cel w ocenie tamtych dni mu przyświecał. Jak wydarzenia sprzed 50 lat wpływają na naszą obecną kondycję polityczno-społeczną? Gośćmi audycji Nos Kleopatry byli: dr Paweł Sasanka z Instytutu Pamięci Narodowej oraz Grzegorz Sieczkowski, publicysta i dokumentalista.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael Żydzi marzec 1968 Władysław Gomułka

"Marzec’68 - najbardziej złożony kryzys w historii PRL-u"

- Marzec’68 to najbardziej złożony kryzys w historii PRL-u. Jego geneza jest bardzo trudna do wyjaśnienia. Protest studentów i nagonka antysemicka to dwa najbardziej wyraziste elementy, ale Marzec’68 to splot kilku wątków – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Paweł Sasanka z Instytutu Pamięci Narodowej. Gośćmi byli także Piotr Legutko z TVP Historia i senator, historyk prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 marzec 1968 Władysław Gomułka PRL Żydzi Izrael

Marzec 68. Komentarze publicystów w PR24

- Państwo polskie powinno uczynić Marzec’68 częścią narracji historycznej, by edukować m.in. ludzi na Zachodzie na temat tego, czym był system komunistyczny, jak działał i w jaki sposób przekazywane były rozkazy z Moskwy do Warszawy – powiedział w Debacie Poranka Maciej Kożuszek z Gazety Polskiej. Gościem Polskiego Radia 24 był także Sebastian Gajewski z Centrum Daszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 marzec 1968 Władysław Gomułka

Kulisy Spraw: Drugie dno Marca ‘68

Mija 50 lat od antysemickich czystek dokonanych przez władze w PRL, będących pokłosiem Marca ’68. Jak jednak podkreślał w Kulisach Spraw prof. Antoni Dudek, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, aspekt dotyczący wydalenia z komunistycznej Polski kilkunastu tysięcy Żydów jest tylko jednym z kontekstów wydarzeń sprzed półwiecza.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 marzec 1968 historia Polski Władysław Gomułka Dziady Kazimierz Dejmek