Polskie Radio
Section05
Wojsko Polskie

Rusza nabór do "Żelaznej Dywizji". Zgłoś się i Ty

- Nie ma planu B, jest tylko plan A. To musi się udać. Na szczęście otacza mnie grono ludzi-pasjonatów. Jesteśmy na etapie, że maszyna musi się rozpędzić. Pociąg jest na torach, trzeba mu nadać prędkości, za rok może dwa będzie samodzielnie funkcjonował - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Jarosław Gromadziński, dowódca nowej 18. Dywizji Zmechanizowanej z dowództwem w Siedlcach.
Zobacz więcej na temat:  wojsko Wojsko Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak

Były wiceszef MON: nie mamy strategii obronności państwa

- Środki, które mamy użyć do obrony naszego kraju, muszą odpowiadać przyjętej strategii obronności. Jeżeli tej strategii ciągle nie ma, powstaje pytanie: czy to, co zgromadziliśmy, kupiliśmy zadziała tak, jak powinno w razie zagrożenia? W 1939 roku, jak wiadomo, nie bardzo nam się to udało – powiedział w Polskim Radiu 24 Romuald Szeremietiew, były wiceminister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA bezpieczeństwo wojsko Wojsko Polskie

Podsumowanie projektu "Wojownik". Pierwszy etap

 - Nie twierdzę, że "Projekt Wojownik" przyniesie remedium na każdy problem żołnierza. Chodzi przede wszystkim o znalezienie formuły. Żołnierz ma przede wszystkim walczyć, sporty walki stały się naturalne - powiedział w Polskim Radiu 24 płk Szczepan Głuszczak, pomysłodawca programu edukacyjno-sportowego dla wojskowych mających za sobą służbę poza granicami kraju.
Zobacz więcej na temat:  Wojsko Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej Afganistan Łotwa

Rumunia: współpraca na wschodniej flance NATO

Prezydent Andrzej Duda odwiedził polskich żołnierzy, którzy stacjonują w Rumunii, w ramach kontyngentu NATO. Zwierzchnikowi sił zbrojnych towarzyszył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Dlaczego Polacy stacjonują w Rumunii? Na ile jest to związane z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego. Gościem Polskiego Radia 24 był Wojciech Lorenz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Rumunia NATO Andrzej Duda Mariusz Błaszczak Wojsko Polskie

Antoni Macierewicz podsumowuje dwa lata w MON

- Pozbyłem się ludzi z kręgów służb aparatu komunistycznego i dzięki Bogu, że to zrobiłem. Jestem z tego dumny bez względu na to, co o tym mówili ludzie, dla których pan Dukaczewski jest wzorem polskiego patriotyzmu - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Antoni Macierewicz podsumowując swoje dwa lata na stanowisku szefa MON.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Antoni Macierewicz Ministerstwo Obrony Narodowej PiS Prawo i Sprawiedliwość wojsko armia Wojsko Polskie bezpieczeństwo Wojska Obrony Terytorialnej dekomunizacja

Szef MON: WOT są szczególne dla bezpieczeństwa kraju

Podejmując decyzję o wstąpieniu do Wojsk Obrony Terytorialnej, staliście się częścią formacji wojskowej, nadającej szczególny, lokalny wymiar służby dla bezpieczeństwa kraju - napisał szef MON Mariusz Błaszczak w liście do żołnierzy WOT, którzy w niedzielę składali przysięgę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wojsko Wojsko Polskie Wojska Obrony Terytorialnej bezpieczeństwo Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej

TYLKO U NAS Coraz bliżej wzmocnienia sił amerykańskich w Polsce

- Z punktu widzenia członków Paktu Północnoatlantyckiego jest to kolejny sygnał i dowód na to, że wzmocnienie obecności żołnierzy USA w Polsce jest możliwe. Ostateczna decyzja amerykańskiej administracji powinna być pozytywna - mówił dla PolskiegoRadia24.pl o decyzji Rady Atlantyckiej gen. bryg. rez. pilot Dariusza Wrońskiego, ekspert Warszawskiego Instytutu Inicjatyw Strategicznych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo NATO Wojsko Polskie Stany Zjednoczone wojsko

Szef MON: jesteśmy przygotowani do dowodzenia siłami NATO

- W ostatnim czasie odbyła się certyfikacja Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód. Nasze siły zostały ocenione celująco. Świadczy to o dużym zaangażowaniu i dobrym przygotowaniu zarówno dowódców, jak i żołnierzy - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.   
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wojsko Wojsko Polskie ćwiczenia wojskowe Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej NATO