Polskie Radio
Section05
Xi Jinping

"Chińczycy wydają 220 mld. dolarów na zbrojenia rocznie"

Rozpoczynający się w środę w Pekinie XIX krajowy zjazd Komunistycznej Partii Chin (KPCh) ma dodatkowo wzmocnić władzę prezydenta Xi Jinpinga. Prezydent zapowiada walkę z korupcją, ruchami separatystycznymi, rozwój armii oraz gospodarki. O tym, co to oznacza dla świata i czy mamy do czynienia z nadejściem okresu chińskiej dominacji mówił w audycji Światowa Szachownica prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Chiny komunizm Xi Jinping Światowa Szachownica - archiwalne

Chiny: Xi Jinping zwiększa władzę na zjeździe Partii Komunistycznej

Rozpoczynający się w środę w Pekinie XIX krajowy zjazd Komunistycznej Partii Chin dodatkowo umocni władzę prezydenta Xi Jinpinga, który przez kolejne pięć lat będzie jeszcze bardziej zacieśniał kontrolę nad partią i obywatelami – oceniają eksperci. O zjeździe KPCh mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sajewicz, korespondent Polskiego Radia w Pekinie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Chiny Xi Jinping

„Chiny boją się rozwiązania siłowego na Półwyspie Koreańskim”

Członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ wezwali potępili Koreę Północną za ostatnią próbę jądrową. Stany Zjednoczone wezwały do drastycznego zaostrzenia sankcji wobec Pjongjangu i ostrzegły przed możliwością wojny. Chiny zapewniły, że nie dopuszczą do chaosu na Półwyspie Koreańskim. O postawie Pekinu wobec działań Korei Pn. mówił w audycji Światowa Szachownica prof. Bogdan Góralczyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Korea Północna Chiny Kim Dzong Un Xi Jinping Pjongjang Światowa Szachownica - archiwalne

"Na forum Pasa i Szlaku powstawał nowy globalny ład"

W połowie maja premier Beata Szydło odwiedziła Chiny. Wizyta związana była z realizowaną przez Chiny koncepcją Pasa i Szlaku. Jego celem jest rozwijanie sieci połączeń drogowych, kolejowych i lotniczych pomiędzy Azją a Europą. Jak zapewniała premier, Polska przyjęła projekt i wiąże z nim duże oczekiwania. O relacjach polsko-chińskich w audycji Szukając Dziury w Całym mówili Patrycja Pendrakowska (Centrum Studiów Polska-Azja) i Paweł Behrendt (konflikty.pl).
Zobacz więcej na temat:  Chiny POLSKA Xi Jinping Beata Szydło MSZ Witold Waszczykowski