Polskie Radio
Section05
aktualności

Wojciech Grzędziński: zaskakuje mnie skala bestialstwa. Reportaż "Chroni mnie szczęście" [POSŁUCHAJ]

Wojciech Grzędziński, po raz drugi z rzędu, został nagrodzony w konkursie Grand Press Photo. Zwycięską fotografię z ukraińskiego miasta Dniepr zrobił 15 stycznia, dzień po rosyjskim ataku rakietowym na blok mieszkalny. Zginęły tam wtedy 44 osoby, a 79 zostało rannych. Zdjęcie opublikował amerykański dziennik "The Washington Post".
Zobacz więcej na temat:  Joanna Bogusławska reportaż aktualności STYL ŻYCIA KULTURA fotografia Trójka pr poleca

Dlaczego ziewanie jest zaraźliwe? Naukowcy coraz bliżej rozwiązania zagadki

Już sam widok ziewającej osoby powoduje, że wielu z nas także zaczyna odczuwać taką potrzebę. Okazuje się, że nie jesteśmy w tym sami. Podobny mechanizm występuje u zwierząt takich jak szympansy czy lwy. Według Andrew Gallupa, biologa ewolucyjnego, ziewanie może być sposobem zwierząt na zsynchronizowanie ich zachowań i promowanie zbiorowej czujności.
Zobacz więcej na temat:  Trójka aktualności człowiek i medycyna Witold Lazar

Wojna nerwów trwa: czy Biden ugnie się przed Putinem?

Zbliżają się święta, jednak globalna sytuacja jest daleka od świątecznego spokoju. Świadczą o tym rozgrzane linie dyplomatyczne i kolejne spotkania na szczycie. W minionym tygodniu sekretarz stanu USA Antony Blinken konferował z szefem rosyjskiej dyplomacji Sergiejem Ławrowem. Wtedy zapewne ustalono szczegóły spotkania Biden-Putin, które odbyło się w tym tygodniu.
Zobacz więcej na temat:  polityka ŚWIAT aktualności USA Rosja Ukraina Trójka