Polskie Radio
Section05

badania

13 eksperymentów Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego w kosmosie

Sławosz Uznański-Wiśniewski będzie drugim Polakiem w kosmosie. Z przeróżnych przyczyn jego misja odsuwa się w czasie, aktualne pozostają zaś zadania do wykonania. Sławosz Uznański-Wiśniewski na orbicie przeprowadzi 13 eksperymentów. Pozostała trójka załogi ma swoje zadania do wykonania. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Sławosz Uznański kosmos NASA esa badania polskich naukowców Weronika Puszkar Piotr Firan

Czy w sporcie kobiet można zadbać o uczciwość i tolerancję jednocześnie?

Czy fakt, że osoba, która czuje się kobietą, ale genetycznie jest mężczyzną, staje w ringu z kobietą to inkluzywność czy przemoc? Sprawa interpłciowych zawodników i zawodniczek, którzy nie wpisują się w standardowe normy pomiarów, to w obecnych czasach jedno z największych wyzwań dla świata sportu. Czy istnieje rozwiązanie, z którego każdy byłby zadowolony?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka LGBTQ+ aktywność aktywność fizyczna transpłciowość interpłciowość medycyna Jakub Jamrozek

Jak "stare" są auta sprowadzane z zagranicy? Ponad połowa pochodzi z Niemiec

W maju br. w Polsce zarejestrowano ponad 80 tys. używanych samochodów z zagranicy; to o 2 proc. więcej niż przed rokiem - wynika z raportu Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. Średni wiek tych pojazdów przekroczył 12 lat, a ponad połowa z nich została sprowadzona z Niemiec.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców radio kierowców online Polskie Radio Kierowców samochody samochody używane import

Naukowcy alarmują: zbyt restrykcyjna dieta może skutkować depresją

W pogoni za idealną sylwetką i zdrowym stylem życia wiele osób sięga po radykalne diety. Wykluczają całe grupy produktów, liczą każdą kalorię i trzymają się ścisłych planów żywieniowych. Choć może się to wydawać oznaką silnej woli i determinacji, zbyt restrykcyjne podejście do jedzenia może przynieść odwrotny efekt – nie tylko dla ciała, ale i dla umysłu. Choć dbanie o dietę jest ważnym elementem zdrowego stylu życia, zbyt restrykcyjne podejście - jak się okazuje - może mieć poważne konsekwencje psychiczne. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie dieta depresja Kobiety kobieta mężczyzna odżywianie

NAUKA Nowe spojrzenie na przyszłość Ziemi. Czy grozi nam kolizja?

Choć od ponad wieku naukowcy zakładają, że Droga Mleczna nieuchronnie zderzy się z galaktyką Andromedy, nowe symulacje wskazują, że taki scenariusz wcale nie jest przesądzony. Jednym z czynników, który może wpłynąć na przyszłą trajektorię naszej galaktyki, jest Wielki Obłok Magellana - masywna galaktyka satelitarna, która odciąga Drogę Mleczną z jej dotychczasowego toru.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT kosmos NAUKA

Dlaczego niektóre koty mruczą, a inne nie? Naukowcy już wiedzą

Mruczenie to jeden z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych dźwięków w relacji człowieka z kotem. Kojarzy się z bliskością, relaksem i łagodzeniem stresu, a wiele osób odbiera je jako oznakę kociego zadowolenia. Mimo to, jego funkcja nie została jednoznacznie wyjaśniona. Wcześniejsze badania sugerowały jednak, że mruczenie może odgrywać istotną rolę w komunikacji i przetrwaniu kotów.
Zobacz więcej na temat:  kot koty zwierzęta zwierzęta domowe NAUKA

Badania kliniczne. "Pomagają precyzyjnie dobierać leki i terapie"

Badania kliniczne wciąż kojarzą się z licznymi stereotypami i budzą szereg emocji, tymczasem to właśnie dzięki nim mamy dziś dostęp do wielu powszechnie stosowanych leków oraz innowacyjnych terapii ratujących życie. O znaczeniu badań klinicznych w nowoczesnych terapiach medycznych mówiły w Polskim Radiu 24 prof. dr hab. n. med. Agnieszka Paradowska-Gorycka oraz Izabela Inglot-Szczebiot z Centrum Wsparcia Badań Klinicznych Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 medycyna Artur Wolski

To zasiliłoby Ziemię przez 170 tys. lat. "Czysta energia"

Nasza planeta skrywa w sobie gigantyczne ilości wodoru, którego wydobycie i wykorzystanie mogłoby całkowicie zrewolucjonizować światową gospodarkę energetyczną. Złoża znajdują się pod ziemią, w "niezliczonych regionach świata" - przekonują naukowcy. Powstaje jednak pytanie: jak je pozyskiwać? Nad tym obecnie pracują eksperci.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA wodór NAUKA chemia biologia badanie naukowcy energetyka odkrycia i ciekawostki