Polskie Radio
Section05
badania

Ultranowoczesne laboratorium pomoże m.in. w walce ze smogiem i w budownictwie wysokościowym

Politechnika Krakowska otworzyła Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej. To najnowocześniejsze na świecie centrum badań związane m.in. z budownictwem wysokościowym i polityką antysmogową. Pozwala także badać potencjalne obciążenia powierzchni spowodowane ekstremalnymi warunkami pogodowymi.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Politechnika Krakowska NAUKA aerodynamika laboratorium badania smog wiatr budownictwo deszcz Witold Lazar Trójka

ANALIZA Tak cię widzą, jak piszesz? Naukowcy zbadali postrzeganie człowieka przez pryzmat wpisów w social mediach

Naukowcy z Cornell University w Nowym Jorku przeprowadzili pierwsze badanie, w którym przyjrzeli się temu, jak ludzie postrzegają nas na podstawie naszych wpisów w mediach społecznościowych. Wyniki wskazują, że odbiór użytkownika jest zupełnie inny niż jego postrzeganie siebie. Duży wpływ mają na to multimedia, jakie dołączamy do wpisów.
Zobacz więcej na temat:  media społecznościowe internet Facebook badania ŚWIAT Ameryka

NASZ WYWIAD Jedno dziecko na 300 rodzi się z chorobą genetyczną. Prof. Płoski: liczy się szybka diagnoza

Media poinformowały w sobotę, że na podstawie starożytnego DNA udało się rozpoznać prehistoryczny przypadek choroby genetycznej: zespołu Turnera. Pomimo coraz większych możliwości, jakie daje medycyna, dzieci w Polsce, których dolegliwości mogą mieć podłoże genetyczne, nadal nie mogą szybko uzyskać dobrej diagnostyki. - Przyznawana kwota, w ramach NFZ, jest rzędu tysiąca złotych, a nowoczesne, poważne badania kosztują od ok. 2 tys. do nawet 5 tys. zł - mówi w rozmowie z Polskim Radiem 24 prof. Rafał Płoski, kierownik Zakładu Genetyki Medycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA genetyka NAUKA dzieci badania szpital lekarz

"Dama z gronostajem" przebadana w laboratorium. "Wciąż zmienia się technologia badań"

- Udaje się nam przenalizować 200-300 obiektów rocznie, a laboratorium powstało w 2004 roku. Za rok będziemy świętować dwudziestolecie działalności - mówił w Dwójce dr Julio del Hoyo-Meléndez, kierownik Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych Muzeum Narodowego w Krakowie. - Przez ten czas zmieniła się technologia i nastąpił rozwój komputerów - podkreśliła Anna Ryguła. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Jamrozek muzeum Muzeum Narodowe w Krakowie dzieła sztuki chemia badania malarstwo Leonardo da Vinci

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego potwierdzają: w zdrowym ciele zdrowszy duch!

Powszechnie znane przysłowia mówią, że "ruch to zdrowie" i że "w zdrowym ciele zdrowy duch". Ale czy na pewno? Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego próbują sprawdzić, czy rzeczywiście ruch pozytywnie wpływa na nasze dobre samopoczucie. Służyć temu ma połączenie ćwiczeń i testów dodatkowo monitorowane za pomocą specjalistycznego sprzętu.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA ruch bieganie ćwiczenia emocje zdrowie psychiczne depresja Uniwersytet Jagielloński badania Piotr Firan Radosław Nałęcz Trójka

Przed nami III Konferencja z Polonią Sieci Badawczej Łukasiewicz

20 grudnia odbędzie się kolejna edycja Konferencji z Polonią. To wyjątkowe wydarzenie dla naukowców z różnych zakątków świata. Okazja do integracji, wymiany doświadczeń i nawiązania współpracy. Specjaliści z 22 instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz z najważniejszych ośrodków badawczych na świecie porozmawiają o tym, jak powinna wyglądać doskonała nauka w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Polacy za granicą konferencja badania