Polskie Radio
Section05
bezdomność

Sfinansuj połowę posiłku i "Podziel się zapiekanką"

Z zagranicy dotarł do nas zwyczaj składkowego funduszu, do którego – podczas zakupów – można się dołożyć. Dzięki temu każdy, kto nie ma pieniędzy, a jest głodny, może skorzystać ze składki. W Gnieźnie taki fundusz w postaci akcji "Podziel się zapiekanką" założyła pani Katarzyna, właścicielka jednej z przydworcowych budek z fast foodem.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Rafał Muniak społeczeństwo Gniezno wielkopolskie pomoc jedzenie zapiekanki

5. Światowy Dzień Ubogich. Br. Janowski: myślą tego wydarzenia jest to, byśmy otworzyli oczy

- Ojciec Święty stawia pytanie, co możemy zrobić wobec tych milionowych potrzeb. (...) To jest główna myśl dzisiejszego dnia- byśmy otworzyli oczy - podkreślił w Polskim Radiu 24 br. Szymon Janowski (Fundacja Kapucyńska). Gościem audycji była także Izabela Choma (kierownik Jadłodajni św. Barta Alberta, Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej).      
Zobacz więcej na temat:  papież Franciszek Watykan Kościół pieniądze POLSKA Polskie Radio 24

BGK udziela preferencyjnych pożyczek na rzecz spółdzielni i fundacji działających na rzecz osób wykluczonych

- Udzielamy preferencyjnych, nisko oprocentowanych pożyczek na rzecz podmiotów ekonomii społecznej, które pomagają osobom bezrobotnym, bezdomnym i niepełnosprawnym. Warto poznać szczegóły tego programu, bo skutecznie pomogą instytucjom wspierającym osoby wykluczone - powiedziała Aleksandra Kwiatkowska, dyrektor biura rozwoju instrumentów finansowych banku BGK, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezrobocie niepełnosprawność BGK

"Nawet kanały Rotterdamu są lepsze niż ulice Warszawy". Ambasada RP reaguje na skandaliczne słowa burmistrza

Kilka dni temu burmistrz Rotterdamu Ahmed Aboutaleb, mówiąc o trudnej sytuacji pracowników tymczasowych z Europy Środkowo-Wschodniej, powiedział, że kraje te powinny zrobić więcej, aby "ostrzec swoich mieszkańców przed wyzyskiem w Europie Zachodniej", dodał przy okazji, że "nawet kanały Rotterdamu są dla niektórych lepsze niż ulice Warszawy". - Ta wypowiedź poszła za daleko – krótko skomentował w niedzielnym wywiadzie prasowym ambasador RP w Hadze Marcin Czepelak.
Zobacz więcej na temat:  Holandia Polacy za granicą praca ŚWIAT Europa

W Poznaniu rusza opieka społeczna dla bezdomnych kotów

Wielu z nas czasem wystawi włóczącym się po naszej okolicy kotom miskę z wodą lub karmą. Od niedawna takie osoby mogą starać się o specjalną legitymację. W Poznaniu właśnie trwa nabór na Społecznych Opiekunów Kotów Wolno Żyjących. Każdy z nich uzyska nie tylko specjalny dokument, ale i pomoc materialną w postaci karmy, usług weterynaryjnych oraz ocieplonych domków dla kotów.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Łukasz Ciechański społeczeństwo koty zwierzęta zwierzęta domowe Poznań schronisko dla zwierząt adopcja

Mieszkańcy Słupska i amerykańscy żołnierze biegną na pomoc bezdomnym

W sobotę w Słupsku rozpocznie się VI Bieg Przełajowy im. chor. sztab. Tadeusza Kloskowskiego. Dystans sześciu kilometrów pokonywać będą nie tylko zapaleni biegacze, ale i amerykańscy żołnierze z bazy w Redzikowie, gdzie powstaje tarcza antyrakietowa. Środki uzyskane z charytatywnego biegu zostaną przekazane na środki higieny dla mężczyzn w kryzysie bezdomności, przebywających w Domu Brata Alberta.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo bieganie Słupsk wojsko Stany Zjednoczone USA pomoc

Polska Akcja Humanitarna pomoże Afgańczykom. "Nawiązaliśmy kontakt z organizacją, która pracuje na miejscu"

Polska Akcja Humanitarna rozpoczęła zbiórkę pieniędzy na pomoc Afgańczykom. Chodzi przede wszystkim o tych mieszkańców Afganistanu, którzy w wyniku walk, toczących się w ostatnich tygodniach musieli uciekać z domów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afganistan Wojciech Cegielski Bliski Wschód Polska Akcja Humanitarna PAH pomoc pomoc społeczna społeczeństwo terroryzm zamieszki talibowie

Wielkanoc dla ubogich, bezdomnych, odrzuconych

W Wielkanocną Niedzielę Polacy zasiądą do śniadania, już drugi rok z rzędu ze względu na pandemię w wąskim gronie rodzinnym. Ale są tacy, którzy nie mają z kim, a nawet gdzie zasiąść. Są też ludzie, którzy dbają, by przynajmniej część osób biednych poczuła świąteczną atmosferę. Dla ubogich, bezdomnych, odrzuconych są organizowane różne akcje wsparcia i przekazywania paczek z żywnością.
Zobacz więcej na temat:  pomoc społeczeństwo Małgorzata Głogowska

"Doktorant" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej. [POSŁUCHAJ]

Jego historia to gotowy scenariusz na film o dziwnych meandrach ludzkiego losu, o upadkach, ale też sile człowieka do odbicia się od dna. Pan Paweł urodził się w Warszawie, w rodzinie inteligenckiej. Na UW ukończył antropologię kultury i rysowała się przed nim kariera naukowa, ale ożenił się i postanowił znaleźć bardziej intratną pracę. Znalazł ją w Cepelii, na stanowisku głównego specjalisty. Z czasem został tam rzecznikiem prasowym.
Zobacz więcej na temat:  Grażyna Wielowieyska reportaż reportaż w Jedynce