Polskie Radio
Section05
bezdomność

"Doktorant" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej. [POSŁUCHAJ]

Jego historia to gotowy scenariusz na film o dziwnych meandrach ludzkiego losu, o upadkach, ale też sile człowieka do odbicia się od dna. Pan Paweł urodził się w Warszawie, w rodzinie inteligenckiej. Na UW ukończył antropologię kultury i rysowała się przed nim kariera naukowa, ale ożenił się i postanowił znaleźć bardziej intratną pracę. Znalazł ją w Cepelii, na stanowisku głównego specjalisty. Z czasem został tam rzecznikiem prasowym.
Zobacz więcej na temat:  Grażyna Wielowieyska reportaż reportaż w Jedynce bezdomność

"Każdy ma coś, co może dać innym". Resort rodziny angażuje się w pomoc bezdomnym

Wspieranie działań nakierowanych na przeciwdziałanie i rozwiązywanie problemu bezdomności to główny cel programu resortu rodziny i polityki społecznej "Pokonać Bezdomność". - W tym roku na program przeznaczono 5,5 mln zł - wyjaśnia wiceminister resortu Stanisław Szwed.
Zobacz więcej na temat:  bezdomność społeczeństwo pomoc Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed POLSKA

"Pro publico". Barysz: nie ma statystyk, jeśli chodzi o koronawirusa wśród bezdomnych

- W tym czasie zimowym, zwłaszcza kiedy pada śnieg albo spadają temperatury poniżej zera, bezdomni zwykle kierowali się do noclegowni, do schronisk, do ogrzewalni, szukali też schronienia w różnych pustostanach. Teraz jest trochę inna rzeczywistość - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Milena Barysz, z Fundacji Kapucyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Małgorzata Raczyńska-Weinsberg pomoc pandemia bezdomność

Kryzys bezdomności: najważniejsze jest wsparcie

Co roku spadki temperatury w okresie jesienno-zimowym powodują, że pojawiają się kolejne komunikaty o śmierci osób bezdomnych z powodu wyziębienia organizmu. Pojawiają się też apele, aby zwracać uwagę na takie osoby i pomagać im bądź powiadamiać odpowiednie służby, które tej pomocy mogą udzielić. W tej audycji zajrzeliśmy do Stowarzyszenia "Otwarte Drzwi" (OPP), które od lat prowadzi z powodzeniem m.in. programy pomagające wychodzić z bezdomności.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo bezdomność zima pomoc Elżbieta Korczyńska Trójka

Akcje charytatywne w czasie pandemii. Wicedyrektor Caritas: wolontariusze są ciągle w gotowości

- Dzięki Bogu wolontariusze są ciągle w gotowości. Nawet jeżeli zdarzyło się, że któryś z wolontariuszy się bał to natychmiast pojawiały się osoby, które włączały się w tzw. wolontariat kryzysowy - powiedział ks. Paweł Dzierzkowski, wicedyrektor Caritas Polska.
Zobacz więcej na temat:  Caritas Polska akcje charytatywne chrześcijaństwo Boże Narodzenie pandemia Koronawirus w Polsce COVID-19 pomoc senior bezdomność POLSKA społeczeństwo

5 mln zł na wsparcie dla osób bezdomnych i seniorów. Premier: konwoje będą dystrybuować pomoc

- Przygotowaliśmy specjalny Solidarnościowy Konwój Wsparcia Seniorów. To blisko tysiąc ton żywności i artykułów, które trafią do starszych, bezdomnych, ale też do matek z dziećmi. Wiele takich konwojów pojedzie w 600 miejsc, które będą dystrybuowały pomoc - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej informującej o akcji "Wspieraj Seniora".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pandemia Koronawirus w Polsce COVID-19 Mateusz Morawiecki pomoc społeczeństwo bezdomność senior Marlena Maląg

Pomoc dla bezdomnych. "To jest ciężki czas dla tych osób"

Jak co roku Caritas Polska dociera wspólnie z warszawską strażą miejską do osób bezdomnych, które przebywają poza schroniskami. - Oprócz gorącej zupy, ciepłych skarpet, wełnianych koców i innych rzeczy z odzieży, staramy się realizować indywidualne "zamówienia". Jeżeli potrzebna jest kurtka, to tę kurtkę kupimy - mówi Janusz Sukiennik, koordynator akcji "Trochę ciepła dla bezdomnego".
Zobacz więcej na temat:  pomoc Karolina Rożej Caritas Polska straż miejska bezdomność Wojciech Urban