Polskie Radio
Section05

Bruksela

Zakaz eksportu szczepionek poza Wspólnotę, prześladowania na Białorusi. Zakończył się wideoszczyt UE

Europejscy przywódcy poparli zakaz eksportu poza Unię szczepionek wyprodukowanych w państwach członkowskich. Podkreślili, że konieczne jest przyspieszenie produkcji preparatów i ich dostaw do unijnych krajów. Już wiadomo, że AstraZeneca nie będzie mogła wywozić swoich preparatów, dopóki nie dotrzyma zobowiązań dotyczących terminowych dostaw do Wspólnoty. To był jeden z głównych tematów unijnego wideoszczytu.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Europa szczepionka szczepienia COVID-19 koronawirus Beata Płomecka ŚWIAT

Wideoszczyt UE. Rozpoczęła się dyskusja z prezydentem USA

Na wideoszczycie unijni przywódcy połączyli się z prezydentem USA Jose Bidenem. To pierwsza, wspólna rozmowa liderów krajów członkowskich z amerykańskim przywódcą od 2009 roku. Wtedy po raz ostatni zorganizowano szczyt Unia Europejska - USA w którym wziął udział ówczesny prezydent Barack Obama.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Beata Płomecka Ameryka Ameryka Północna Stany Zjednoczone USA Joe Biden

Trwa wideoszczyt UE. Szczepienia jednym z najważniejszych tematów

Rozpoczął się unijny wideoszczyt poświęcony głównie szczepieniom przeciw COVID-19. Przywódcy krajów członkowskich mają między innymi rozmawiać na temat decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej rozszerzenia zakazu eksportu szczepionek poza Unię. Premier Mateusz Morawiecki chce mówić o prześladowaniach Polaków na Białorusi. Wieczorem przewidziano łączenie z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Beata Płomecka Wielka Brytania Komisja Europejska pandemia COVID-19

Zakaz eksportu szczepionek, współpraca z USA. Dziś specjalny wideoszczyt UE

Zakaz eksportu szczepionek poza Unię Europejską i współpraca ze Stanami Zjednoczonymi to niektóre tematy rozpoczynającego się dziś dwudniowego wideoszczytu z udziałem europejskich przywódców (początek ok. godz. 13.00). Polska chce także mówić o sytuacji na Białorusi i szykanach wobec mieszkających tam naszych rodaków.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Europa Rada Europejska szczepionka szczepienia koronawirus COVID-19 Beata Płomecka ŚWIAT

Piąta rocznica zamachów w Brukseli. Uczczono pamięć 32 ofiar, w tym Polki

W Brukseli minutą ciszy uczczono pamięć ofiar ataków terrorystycznych sprzed pięciu lat. Rano 22 marca 2016 r. terroryści zaatakowali na międzynarodowym lotnisku i w metrze zabijając 32 osoby, w tym Polkę i raniąc ponad 300 osób. Uroczystości upamiętniające ofiary zamachów odbyły się w kilku miejscach w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  Belgia zamach zamachy w Brukseli terroryzm Państwo Islamskie zamachy w Europie Beata Płomecka ŚWIAT

Polska pomoże w zaszczepieniu pracowników NATO. Jens Stoltenberg podziękował Mateuszowi Morawieckiemu

- Polskie zespoły medyczne przeprowadzą szczepienia pracowników kwatery głównej NATO w Brukseli - poinformował w niedzielę szef rządu Mateusz Morawiecki. Za akcję szczepień, którą przeprowadzą Polacy, podziękował polskiemu premierowi sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pandemia COVID-19 NATO szczepienia Jens Stoltenberg Mateusz Morawiecki polityka koronawirus

Bruksela chce decydować o architekturze w krajach UE. Prof. Legutko: wyjdzie z tego karykatura

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen ogłosiła powstanie Nowego Europejskiego Bauhausu (NEB) - szkoły architektonicznej, która ma pomóc realizować Europejski Zielony Ład. - Już samo nawiązanie do oryginalnego Bauhausu w nazwie jest kontrowersyjne i niesie z sobą ostrzeżenie - komentuje europoseł PiS prof. Ryszard Legutko.
Zobacz więcej na temat:  Ursula von der Leyen Ryszard Legutko ŚWIAT architektura Unia Europejska Europa

"Zastraszanie naszych kolegów". Dyplomaci UE potępiają decyzję władz Białorusi

Korpus dyplomatyczny Unii Europejskiej solidaryzuje się z Polską i potępia wyrzucenie polskich konsulów z Białorusi. - W sprawach wschodnich, czy to na Białorusi, czy w Rosji kluczowe jest zachowanie jedności 27 unijnych krajów - ocenił w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Białoruś Polska w Unii Europejskiej

Rozejm w sporze celnym UE z USA. "To na dobry początek"

Bruksela i Waszyngton zawiesiły wszystkie taryfy nałożone w związku z kłótnią o subsydia. Takie ustalenia zapadły po rozmowie telefonicznej przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska USA Ameryka Ameryka Północna Stany Zjednoczone Joe Biden Ursula von der Leyen samoloty GOSPODARKA gospodarka USA polityka polityka zagraniczna USA