Polskie Radio
Section05

cyberprzestępczość

Colonial Pipeline wznawia obsługę po cyberataku. Amerykański dostawca paliwa nie zapłaci hakerom okupu

Operator największego rurociągu paliwowego w USA zapowiedział wznowienie działalności po pięciodniowym zamknięciu związanym z cyberatakiem ransomware, który zmusił Colonial Pipeline do zamknięcia głównej części swojej sieci w miniony piątek. Rurociąg o długości 8900 km transportuje 2,5 mln baryłek dziennie na wschodnim wybrzeżu USA.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA USA paliwa hakerzy ŚWIAT Ameryka

Największy rurociąg Ameryki wstrzymał pracę. Powodem atak hakerski

Największy amerykański operator rurociągów - spółka Colonial Pipeline - wstrzymała przesyłanie produktów naftowych po ataku hakerskim, który zakłócił funkcjonowanie jej infrastruktury. Spółka przesyła benzynę, olej napędowy i inne produkty - między innymi z rafinerii nad Zatoką Meksykańską do wielu części Stanów Zjednoczonych, odległych o tysiące kilometrów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Stany Zjednoczone USA cyberatak haker hakerzy

Za włamaniami na konta polityków PiS stali hakerzy. "Narracja zbieżna z interesami Rosji"

Za włamaniami na konta w mediach społecznościowych polityków Prawa i Sprawiedliwości stoi grupa hakerów prowadząca kampanię dezinformacji w Polsce, na Litwie i na Łotwie, a także podejmująca działania wymierzone w NATO. Taka konkluzja znalazła się w raporcie amerykańskiej firmy Mandiant zajmującej się cyberbezpieczeństwem.
Zobacz więcej na temat:  haker hakerzy cyberbezpieczeństwo media społecznościowe internet Prawo i Sprawiedliwość Marek Wałkuski USA Stany Zjednoczone Ameryka Rosja ŚWIAT

Średniowieczne zabytki na nielegalnej aukcji internetowej

Średniowieczne groty strzał do kuszy i łuku, ostrze sztyletu i grot oszczepu znalazły się wśród zabytków zabezpieczonych przez policjantów i archeologa w Barlinku w województwie zachodniopomorskim. Zabytki, które zostały wystawione na aukcji internetowej, trafiły do Muzeum Narodowego w Szczecinie.
Zobacz więcej na temat:  zabytki średniowiecze przestępczość aukcja internetowa Szczecin archeologia broń zachodniopomorskie policja policja polska sprzedaż historia Polski HISTORIA Berlin

47 mln zł za udostępnianie w sieci filmów za pieniądze. 25-latek ukarany

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał we wtorek karę roku więzienia w zawieszeniu i obowiązek zapłaty właścicielom praw autorskich ponad 47 mln zł wobec młodego mężczyzny, który nielegalne rozpowszechniał w internecie tysiące filmów i pobierał opłaty za ich oglądanie.Apelację składała prokuratura, chciała kary surowszej i bez zawieszenia. Wyrok jest prawomocny.
Zobacz więcej na temat:  regiony podlaskie Białystok piractwo