Polskie Radio
Section05

dwójka hp

Wykluczeni są wśród nas. Wiele twarzy odrzucenia

"Nie było miejsca" - te słowa znajdujemy we fragmencie Ewangelii według św. Łukasza czytanym w Boże Narodzenie. Odnoszą się one do świętej Rodziny: Maryi, Józefa i nowonarodzonego Jezusa. Wykluczenie wiele ma twarzy. Współcześnie może być społeczne, komunikacyjne cyfrowe lub medyczne.
Zobacz więcej na temat:  Święta Bożego Narodzenia Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Michał Nowak wykluczenie społeczne Dwójka Zobacz także ubóstwo pomoc

Kazimierz Orłoś: lepiej wiedzieć, niż wierzyć

- W pewnym momencie swojego życia odszedłem od praktyk religijnych. To wszystko było w dzieciństwie, trochę w młodości jeszcze, pod wpływem mojej matki. Chodziliśmy na msze, najpierw w Łodzi, a potem w Warszawie. Mój ojciec nie był natomiast wierzący - mówił w Dwójce wybitny prozaik Kazimierz Orłoś, który w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia skończył 89 lat.
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Orłoś książki literatura Jakub Kukla Święta Bożego Narodzenia KULTURA Dwójka Zobacz także

Święta na Filipinach. Bożonarodzeniowa celebra przy 30 stopniach ciepła

- Pierwsze na co zwróciłam uwagę jak przyleciałam tu na początku października, to że w sklepach już można było kupić świąteczne ubrania. Na początku listopada przed urzędem gminy, do którego wchodziłam, stał św. Mikołaj i wołał "Ho! Ho! Ho!". Od początku grudnia wszystkie domy są ozdobione lampkami. Wszędzie stoją choinki, wszędzie słychać kolędy - mówiła w Dwójce Anna Jabłońska, autorka podcastu "Jabłonka na Filipinach".
Zobacz więcej na temat:  podróże Filipiny Katarzyna Sanocka Dwójka Boże Narodzenie Święta Bożego Narodzenia Anna Jabłońska Zobacz także

Świąteczny obiad dla osób samotnych i ubogich. Który dzień świąt jest dla nich szczególnie trudny?

Wspólnota Sant'Egidio przygotowuje świąteczny obiad dla osób bezdomnych, samotnych i ubogich. Wszystko jest organizowane w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, bo właśnie ten czas jest dla wielu z nich szczególnie trudny. - Wszystko jest już pozamykane i niedostępne. Chcemy ten dzień spędzić z nimi tak, żeby poczuli ciepło i to, że ktoś się o nich troszczy - wyjaśniła w Dwójce Albina Stefańska ze wspólnoty Sant'Egidio.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Zobacz także Boże Narodzenie obiad pomoc bezdomność Marcin Pesta

Historie z granicy polsko-białoruskiej. Czy ten kryzys wciąż trwa?

Urszula Glensk spędziła pierwsze pół roku kryzysu na granicy Polski i Białorusi, gdzie zbierała wypowiedzi. W ten sposób powstała książka przedstawiająca historie ludzi z tamtego czasu. - To w jakimś sensie już historyczne relacje, chociaż w gruncie rzeczy ten kryzys wciąż trwa. Mało kto wie, że 28 listopada znaleziono ciało kolejnej osoby, która zmarła na granicy - zdradziła w Dwójce autorka.
Zobacz więcej na temat:  granica Migranci książki literatura Dwójka Zobacz także Urszula Glensk Aldona Łaniewska-Wołłk

Agnieszka Franków-Żelazny: dyrektor jest po to, żeby służyć

W październiku tego roku władze województwa dolnośląskiego odwołały Tomasza Janczaka ze stanowiska dyrektora Opery Wrocławskiej. Od tego czasu instytucja pozostawała bez szefa. Ogłoszono konkurs, w którym wystartowało kilku kandydatów. Przed kilkoma dniami ogłoszono, że nowym dyrektorem została Agnieszka Franków- Żelazny. Nowa szefowa wrocławskiej sceny opowiedziała w Dwójce o swoich planach.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Zobacz także Opera Wrocławska Agnieszka Franków-Żelazny Monika Zając dyrektor KULTURA

Zbieracze, kolekcjonerzy, bibliofile - wycieczka po prywatnych księgozbiorach

Niegdyś kompletowane przez pokolenia świadczyły o statusie i zamożności rodzin. Jak księgozbiory mają się dziś? - Zapraszamy na fascynującą wyprawę po imponujących księgozbiorach. Naszą przewodniczką była Mirosława Łomnicka, autorka książki "Domowe biblioteki. Reportaże o prywatnych księgozbiorach".
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Hagmajer-Kwiatek książki kolekcja biblioteka Dwójka Zobacz także KULTURA

Człowiek wszechstronny - 150. rocznica urodzin Tadeusza Boya-Żeleńskiego

Artysta i jedna z najpopularniejszych postaci dwudziestolecia międzywojennego. Studiował medycynę, śpiewał w kabarecie "Zielony Balonik", przyswoił dla polszczyzny kanon literatury francuskiej. Był autorem "Wiadomości Literackich" i "Kuriera Porannego". 150 lat temu urodził się Tadeusz Boy-Żeleński.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Boy-Żeleński biografia Monika Śliwińska Dorota Gacek Dwójka literatura Zobacz także KULTURA