Polskie Radio
Section05
dzień kobiet

Emancypacja kobiet w czasach Związku Radzieckiego

Czy reżim komunistyczny naprawdę starał się nadać kobietom więcej praw, czy tylko dawał im więcej obowiązków i sprowadził je do roli robotnic w wielkich zakładach pracy? O sytuacji kobiet w republikach ZSRR w audycji 7 Dni Wschód mówiły dr Ludwika Włodek z Uniwersytetu Warszawskiego, Anastazja Siergiejewa z Ruchu Za Wolną Rosję i Olga Popowycz ze Stowarzyszenia Nasz Wybór. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja ZSRR komunizm dzień kobiet

Dzień Mężczyzn. Odpowiedź na 8 marca w ramach równości płci

W tym roku kobiety obchodziły już swoje święto, teraz przyszedł czas na panów. Nie tak dawno w kalendarzu zagościł Dzień Mężczyzn będący odpowiedzią na popularny Dzień Kobiet celebrowany 8 marca. Na świecie mężczyźni obchodzą swój dzień 19 listopada, jednak w Polsce przyjęła się data 10 marca, choć oficjalnie nie istnieje u nas tradycja tego święta.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA mężczyzna kobieta dzień kobiet równouprawnienie ONZ kalendarz tradycja

Polki zarabiają mniej niż Polacy. "Temat tabu"

Gdyby różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn przeliczyć na czas, okazałoby się, że kobiety pracują 2 miesiące w roku lub godzinę i 20 minut dziennie za darmo. Z danych Eurostatu wynika bowiem, że w całej Unii Europejskiej kobiety zarabiają o blisko 17 proc. mniej od mężczyzn wykonujących tę samą pracę na podobnym stanowisku. O rynku pracy kobiet i rozwiązaniach, które mogłyby poprawić ich sytuację, rozmawiały w Debacie Poranka dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek (Konfederacja Lewiatan), Izabela Przybysz (Instytut Spraw Publicznych) i Anna Wolańska (NSZZ Solidarność).
Zobacz więcej na temat:  kobieta dzień kobiet równouprawnienie społeczeństwo

"Dzień Kobiet to element ideologii komunistycznej"

8 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Przez lata był on świętowany z obowiązku narzuconego przez władzę "ludową". - Został zaakceptowany przez władze komunistyczne w Związku Sowieckim jako część ideologii, której pewnymi wartościami było wyzwolenie kobiet od przemocy i rozszerzenie ich praw – powiedział w programie Spojrzenie na Wschód politolog dr Paweł Usow z Centrum Analiz i Prognoz Politycznych. Gościem programu był także historyk dr Łukasz Jasina (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych).
Zobacz więcej na temat:  dzień kobiet kobieta PRL ZSRR komunizm

"Z nami dojedziecie do celu z uśmiechem na twarzy"

- Pomyślalam sobie: prawo jazdy mam, mechaniki jakoś się chyba nauczę, poszłam na kurs, i prawdę mówiąc, najlepiej go zdałam. Tak to się zaczęło. A kiedyś nawet nie myślałam, że będę po szynach jeździć, prędzej autobusem, bo to jak prowadzenie samochodu. Zaryzykowałam i jeżdżę - mówiła naszej repoterce Aneta Endzel motornicza warszawskiego tramwaju.   
Zobacz więcej na temat:  Mariusz Gzyl feminizm kierowca dzień kobiet kobieta