Polskie Radio
Section05

film polski

Najdroższe filmy polskiej kinematografii. Na czele ekranizacja powieści Sienkiewicza

Przez ostatnie 30 lat w polskiej kinematografii pojawiło się wiele filmów z bardzo dużym, jak na nasze warunki, budżetem produkcyjnym. Najdroższy polski film w historii to "Quo vadis" który kosztował ponad 76 mln złotych. Dla porównania: budżet "Piratów z Karaibów: Na krańcu świata", jednego z najdroższych filmów w historii kinematografii światowej, wyniósł 300 mln dol., czyli był ponad 12 razy większy (!) od budżetu filmu Jerzego Kawalerowicza.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Jerzy Kawalerowicz Quo vadis Karol Wojtyła Jan Paweł II Michał Fedusio Michał Żołądkowski Trójka

"Sami swoi. Początek". Kargule i Pawlaki powracają na duży ekran. Jest pierwszy zwiastun

W sieci pojawił się pierwszy fragment prequela kultowej trylogii o najsłynniejszym sąsiedzkim sporze. Czy dowiemy się, kto zaczął i o co poszło? Wszystko okaże się 16 lutego 2024 roku, gdy film w reżyserii Artura Żmijewskiego wejdzie do kin. Na ekranie zobaczymy m.in. Annę Dymną, Zbigniewa Zamachowskiego czy Mirosława Bakę, ale także Adama Bobika i Karola Dziubę.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo KULTURA FILM Polskie Radio 24 POLSKA

"Lalka" - kinowa wersja słynnej powieści Bolesława Prusa

55 lat temu, 7 listopada 1968 roku, odbyła się premiera kinowego filmu "Lalka" w reżyserii Wojciecha Hasa. Co ciekawe, scenariusz do tej wersji adaptacji powieści Bolesława Prusa napisał sam reżyser, który spotkał się później z zarzutami, że nie był zbyt wierny literackiemu pierwowzorowi.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Prus literatura literatura polska serial Wojciech Kilar Mariusz Dmochowski Beata Tyszkiewicz Wojciech Hass

Sławomir Fabicki: film "Lęk" opowiada o miłości i wolności wyboru

- Bardzo lubię opowiadać o człowieku, dla mnie człowiek jest zawsze w kinie najważniejszy: jego emocje, jego relacje z drugim człowiekiem, jego relacje ze światem, to co przeżywa, czuje, jak się zmienia. "Lęk" to film, który opowiada o  trudnej, skomplikowanej relacji dwóch bardzo kochających się sióstr, odbywających podróż samochodem z Polski przez Niemcy do Szwajcarii - mówił w Dwójce reżyser Sławomir Fabicki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek kino reżyser Sławomir Fabicki Magdalena Cielecka

Sławomir Fabicki o swoim najnowszym filmie: opowiadam o lękach i walce z nimi

Najnowszy film Sławomira Fabickiego "Lęk" to opowieść o dwóch siostrach, które wyruszają w podróż do Szwajcarii, gdzie jedna z nich ma zakończyć życie. Produkcja zdobyła m.in. ostatnio nagrodę publiczności na 39. Warszawskim Festiwalu Filmowym, a do kin w Polsce trafiła już dziś. W dniu premiery w audycji "Trójkowo, filmowo" Ryszard Jaźwiński rozmawia z reżyserem,
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński Sławomir Fabicki kino KULTURA Magdalena Cielecka Marta Nieradkiewicz premiera

Film "Czas na pogodę". Debiut fabularny Jacka Raginisa-Królikiewicza

Do kin wchodzi aż 9 filmów, a jednym z nich jest przejmujący dramat psychologiczny pt. "Czas na pogodę" w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza. Scenariusz do filmu powstał na podstawie sztuki Zbigniewa Moskala, a w rolach głównych zobaczymy Ewę Konstancję Bułhak i Łukasza Lewandowskiego. 
Zobacz więcej na temat:  kino Martyna Podolska Jacek Raginis-Królikiewicz Ewa Konstancja Bułhak Łukasz Lewandowski premiera

Tantiemy dla polskich filmowców od platform streamingowych: problem wciąż nie rozwiązany

Platformy streamingowe zyskały w naszym kraju wielką popularność, jednak polscy filmowcy wciąż nie otrzymują wynagrodzenia z tytułu praw autorskich w masowo oglądanych produkcjach. To wciąż nierozwiązany problem, mocno dyskutowany w środowisku i m.in. podczas ostatniego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. O tym właśnie Ryszard Jaźwiński rozmawia z mocno zaangażowanym w sprawę Robertem Gulaczykiem znanym m.in. z filmu "Chłopi".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Ryszard Jaźwiński Trójka tantiemy streaming robert gulaczyk

"Różyczka 2". Magdalena Boczarska: to zamknięta, osobna historia

"Różyczka 2" to kontynuacja filmu z 2010 roku, opowiadającego historię znanego pisarza inwigilowanego przez młodą dziewczynę o pseudonimie "Różyczka". Poznajemy dalsze losy bohaterów, przede wszystkim córki, która zrodziła się z miłości głównej bohaterki do SB-ka. - Nasza historia odnosi się do tamtej historii, ale jest historią zamkniętą, osobną - zaznacza Magdalena Boczarska.
Zobacz więcej na temat:  kino Martyna Podolska Jan Kidawa-Błoński Magdalena Boczarska

"Chłopi" i "Znachor", czyli nowe adaptacje klasycznych filmów

- Adaptacja jest formą, która dominuje w kinie. Kino pożera fabułę, potrzebuje nowych opowieści. Istnieją wprawdzie zawodowi scenarzyści, ale skąd kino miałby brać bohaterów i intrygi, jeśli nie z literatury? Nie tylko polska, ale światowa kinematografia nieustająco czerpie z literatury - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grażyna Stachówna z Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. 
Zobacz więcej na temat:  serial

"Figurant". Robert Gliński: tacy ludzie, jak bohater filmu byli, są i będą

W piątek (20.10) do kin wejdzie "Figurant" w reżyserii Roberta Glińskiego. - Zawsze jak się robi film historyczny, szuka się czegoś, co odnosiłoby się do obecnej sytuacji. Myślę, że tutaj jest to postać głównego bohatera. Tacy ludzie, byli, są i będą. Jest to rzecz, która może trafić do widzów - mówił w "Poranku Dwójki" filmowiec.
Zobacz więcej na temat:  kino Robert Gliński Paweł Siwek FILM premiera inwigilacja Karol Wojtyła Dwójka

Narodowe Centrum Kultury Filmowej: nowy, ważny punkt na kulturalnej mapie Łodzi i Polski

Narodowe Centrum Kultury Filmowej to nowa instytucja popularyzująca kulturę filmową. Jest częścią kompleksu kulturalno-artystycznego "EC1 Łódź – Miasto Kultury", a także unikatowym w tej części Europy ośrodkiem kulturalnym i edukacyjno-ekspozycyjnym dla osób zainteresowanych światem filmu i kulturą audiowizualną.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA kino Narodowe Centrum Kultury Filmowej Łódź Tomasz Miara wystawa Trójka

"Różyczka 2". Autor scenariusza: to film współczesny

W najbliższy piątek (20.10) do kin wejdzie film "Różyczka 2" w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego. - Pierwsza część działa się pod koniec lat 60. XX wieku. Dwójka jest filmem współczesnym. Powraca do przeszłości, pokazuje jak potrafi ona wpłynąć nawet po wielu latach na losy ludzkie, ale jednak jest filmem współczesnym - mówił w "Poranku Dwójki" Maciej Karpiński, współautor scenariusza "Różyczki 2".
Zobacz więcej na temat:  kino FILM Paweł Siwek Dwójka różyczka Magdalena Boczarska premiera Jan Kidawa-Błoński