Polskie Radio
Section05
fonografia

Odlotowy Kiermasz z fonogramami w tle

W specjalnym świątecznym wydaniu „Kiermaszu pod kogutkiem”, usłyszymy laureatów nagrody Folkowy Fonogram Roku 2021 na czele ze zdobywcami pierwszego miejsca, czyli zespołem Tęgie Chłopy za album „Rakieta”. W audycji także opowieści o muzyce i życiu, wybitnego artysty i filozofa Józefa Brody z Koniakowa, który w tym roku, wraz ze Stanisławą Galicą-Górkiewicz, otrzymał nagrodę Polskiego Radia Muzyka Źródeł.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor Kuba Borysiak muzyka tradycyjna muzyka ludowa Nowa Tradycja

DCz #605. Telefunken - od telefonu, przez radio, do wytwórni płyt

- Kiedyś nagrywało się przez tubę, wszystko przechodziło przez igłę, która nacinała na bardzo miękki materiał, na samym początku była to sadza wymieszana z masłem. Następnie się to galwanizowało, robiło się negatyw, później pozytyw, a z niego tłoczyło się płyty z szelaku - mówił w Dwójce Mieczysław Stoch. W audycji powróciliśmy do opowieści o legendarnych wytwórniach płytowych.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Przemysław Psikuta płyta album wytwórnia muzyczna wynalazek

Małgorzata Barucka: archiwa w Polskim Radiu zaczęły być gromadzone po wojnie

- Zniszczenia wojenne dotknęły cały dorobek przedwojennej radiofonii. Warto jednak wiedzieć, że już od 1934 roku zainstalowano urządzenia nagrywające i próbowano rejestrować audycje i występy muzyczne, które były w Polskim Radiu nadawane na żywo - opowiadała w Dwójce Małgorzata Barucka – wieloletnia pracownica Archiwum Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka archiwum Monika Zając Roch Siciński KULTURA Roman Jasińki Jan Weber historia radiofonii