Polskie Radio
Section05
historia PRL

Rok 1971. Gierek do stoczniowców: "Pomożecie?"

20 stycznia 1971 roku nowa władza - ekipa Edwarda Gierka - zdecydowała o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie. Po wydarzeniach grudnia 1970 roku i odsunięciu Władysława Gomułki od władzy, doszło do ponownego wzrostu napięcia na Wybrzeżu. W końcu miesiąca Gierek odwiedził stoczniowców gdańskich i zwrócił się z sukcesem ze słynnym apelem "Pomożecie?". 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak prof. Andrzej Nowak Edward Gierek historia PRL 1971

"Nie ma żadnego podłoża merytorycznego". Wiceprezes IPN o krytyce pod adresem Żołnierzy Wyklętych

- Źle się stało, że po 1989 roku nie było sądu nad komunizmem. (…) To nieprawdopodobne, że ci, którzy byli związani z systemem komunistycznym, mają czelność mówić, że Żołnierze Wyklęci, nasi bohaterowie, byli bandytami - powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel polityka POLSKA Krzysztof Szwagrzyk Żołnierze Wyklęci Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych Instytut Pamięci Narodowej IPN historia Polski komunizm PRL historia PRL

Jak doszło do Marca'68? "W Polsce lat 60. niszczono pewien sposób myślenia o patriotyzmie"

Goście Wojciecha Borowika mówili o wydarzeniach Marca'68. Jan Lityński przypomniał o wiecu studentów, który współorganizował. Prof. Jerzy Eisler mówił o roli zebrania warszawskiego oddziału Związku Literatów Polskich dla przyszłych wydarzeń. Prof. Wojciech Lamentowicz przypomniał spontaniczną reakcję na "Dziady" Kazimierza Dejmka, których zdjęcie z anteny przyczyniło się do wybuchu strajków.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski historia PRL PRL marzec 1968

Podziemne rozgłośnie radiowe w PRL. Fenomen Radia Solidarność

Radio, obok bibuły, czyli niezależnego ruchu wydawniczego, najskuteczniejszym instrumentem walki z komuną. O fenomenie podziemnego Radia Solidarność rozmawiali dr Grzegorz Majchrzak (historyk, IPN), Jan Strękowski (dziennikarz i publicysta, działacz opozycji antykomunistycznej w PRL) oraz Michał Chodurski (współtwórca Podziemnego Radia Solidarność).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski historia PRL PRL Radio Solidarność

Świadkowie karnawału Solidarności

Lata 80. były dla polskiego społeczeństwa prawdziwą emocjonalną sinusoidą. Rozpoczęte karnawałem Solidarności, szybko miały osunąć się w marazm stanu wojennego, stopniowo budząc się z niego w kolejnych latach, wraz z tym, jak coraz więcej sygnałów świadczyło o możliwym upadku Związku Radzieckiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Mirosław Biełaszko historia Polski historia PRL HISTORIA Solidarność młodzież komunizm

1963-1964 r.: relacje Polska - NRF (RFN) i "plan Gomułki"

W relacjach Polska i Niemieckiej Republiki Federalnej (RFN) lekka odwilż. 7 marca 1963 roku kraje podpisały 3-letnią umowę handlową. W czerwcu w warszawskim Instytucie Fizyki PAN uruchomiono pierwszy laser. Ukazał się pierwszy numer tygodnika "Kultura", którego tytuł władze skopiowały z tej paryskiej. Na lipcowym XIII Plenum KC PZPR usunięto z władz czołowego przedstawiciela "puławian", Romana Zambrowskiego, dając czytelny sygnał, że popaździernikowa liberalizacja się zakończyła.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Gomułka RFN historia Polski prof. Andrzej Nowak NRF Kościół HISTORIA historia PRL Dorota Truszczak

Andrzej Gwiazda: Solidarność powstała na podstawie suwerennej decyzji społeczeństwa

- Solidarność nie powstała dlatego, że Wałęsie udało się przekonać Kiszczaka, czy kogoś, tylko na podstawie suwerennej decyzji społeczeństwa - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Gwiazda, legendarny działacz opozycji w PRL. Gośćmi "Arii czy barbarii?" byli także: Joanna Gwiazda, działaczka "S" i żona Andrzeja, reżyserka Maria Dłużewska, Krystyna Różańska-Gorgolewska, wicedyrektor CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie oraz krytyk kulturalny Grzegorz Brzozowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Solidarność HISTORIA historia PRL historia Polski SZTUKA KULTURA Zamek Ujazdowski Magdalena Piejko Andrzej Gwiazda Joanna Gwiazda Maria Dłużewska

Sądownictwo w PRL i w czasach współczesnych

- Nie nastąpiło oczyszczenie środowiska sędziowskiego po okresie komunizmu. Raczej doszło do przetasowania, tzn. ci, którzy uczestniczyli w tym niesprawiedliwym systemie orzekania, ukryli się za młodszymi twarzami - powiedział publicysta Rafał Dudkiewicz. W audycji "PRL - historia prawdziwa" rozmowa o środowisku sędziowskim w dzisiejszej Polsce, a także o tym, jak wymiar sprawiedliwości funkcjonował w czasach komunistycznych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stalinizm komunizm PRL Rafał Dudkiewicz Robert Tekieli historia PRL historia Polski sąd

Działacz antykomunistycznego podziemia: Katolicki Uniwersytet Lubelski był prasową wyspą wolności

- Pomysł, aby uzbroić się w słowo i walczyć nim z komuną wyszedł między innymi od Janusza Krupskiego - mówił w Polskim Radiu 24 działacz antykomunistycznego podziemia, Paweł Nowacki. Gościem audycji był też Mirosław Chojecki, honorowy prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL POLSKA HISTORIA historia Polski historia PRL prasa prasa drukowana komunizm