Polskie Radio
Section05
historia PRL

37. rocznica podpisania porozumień sierpniowych

Sierpień 1980 roku to jeden z miesięcy, które odcisnęły największe piętno na okresie PRL. Do historii przeszedł z powodu strajków na Wybrzeżu, poprzedzonych przez protesty robotników w całej Polsce. Wydarzenia zakończyły się 31 sierpnia podpisaniem końcowego dokumentu porozumień sierpniowych. W audycji Historia na Dziś mówił o nich dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  porozumienia sierpniowe historia Polski historia PRL PRL Patryk Pleskot IPN Solidarność Tadeusz Płużański porozumienia sierpniowe PR24

Relacje bezpieki PRL ze służbami sowieckimi

– Rola służb sowieckich w organizowaniu aparatu bezpieczeństwa PRL była bardzo duża. Sowieci na bieżąco analizowali mechanizmy władzy w naszym kraju – opowiada historyk dr Witold Bagieński. W audycji Polskiego Radia 24 rozmowa na temat tworzenia się, funkcjonowania komunistycznej bezpieki oraz jej związków, a także zależności od służb sowieckich.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski służba bezpieczeństwa historia PRL PRL Związek Sowiecki

Lato ’80 z perspektywy władz PRL

Lato 1980 to nie tylko sierpniowe strajki, które doprowadziły do rejestracji NSZZ „Solidarność”. Robotnicy zaczęli protestować już w lipcu, w odpowiedzi na kolejne podwyżki cen żywności. W audycji „Pamiętaj, to Solidarność” prof. Jerzy Eisler, historyk, mówił o tym, jak na wydarzenia sprzed niemal czterdziestu lat patrzyła ówczesna władza.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 lata 80 historia Polski historia PRL PRL Solidarność strajki Jerzy Eisler