Polskie Radio
Section05

historia Polski

"Młodzież ma w sobie dużą dawkę patriotyzmu". Rusza III edycja konkursu "Polskie Serce Pękło. Katyń 1940"

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła start III edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Polskie Serce Pękło. Katyń 1940”. Konkurs propaguje wiedzę na temat Zbrodni Katyńskiej i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem młodzieży. Kierowany jest do młodych w wieku 15-26 lat.
Zobacz więcej na temat:  Marszałek Sejmu Elżbieta Witek Zbrodnia Katyńska W POLSKIM RADIU POLSKA II wojna światowa zbrodnie sowieckie

Polacy w Wilnie. Jedno miasto, wiele historii

Historyczna stolica Wielkiego Księstwa Litewskiego była miejscem między innymi insurekcji kościuszkowskiej i powstania styczniowego, a w XIX wieku działały tu liczne organizacje patriotyczne, w tym filomatów i filaretów. Wilno z Warszawą łączyła kolej warszawsko-petersburska, kontakty społeczne, gospodarcze i polityczne.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Wilno Melchior Wańkowicz Litwa Adam Mickiewicz Czesław Miłosz Józef Piłsudski

"Ważne miejsce na mapie Śląska". Przedstawiciele władz województwa oddali hołd ofiarom Tragedii Górnośląskiej

W 1945 roku po wkroczeniu armii sowieckiej na teren Górnego Śląska, miały miejsce aresztowania, osadzenia w obozach koncentracyjnych oraz przymusowe wywózki Ślązaków do katorżniczej pracy na terenie ZSRR. Przedstawiciele władz województwa śląskiego oddali w Radzionkowie hołd ofiarom Tragedii Górnośląskiej.
Zobacz więcej na temat:  Śląsk HISTORIA POLSKA społeczeństwo ZSRR regiony śląskie

Obława augustowska. Wyjątkowa wystawa ku pamięci ofiar Armii Czerwonej

W Suwałkach otwarto wystawę "Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej". - Spoglądając na fotografie tych ludzi, widzimy ogrom tragedii i strat. Widzimy przerwane życiorysy i również to wszystko, co się nie wydarzyło, ponieważ zostali aresztowani i zginęli - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Stefanek, pełnomocnik dyrektora Instytutu Pileckiego ds. programowych.
Zobacz więcej na temat:  obława augustowska Suwałki Patryk Michalski Witold Banach

W MSZ przedstawiono znaczek Poczty Polskiej upamiętniający Grupę Ładosia

Koloryzowane zdjęcie Aleksandra Ładosia oraz nazwiska jego współpracowników znalazły się na znaczku upamiętniającym Grupę Ładosia, który przygotowała Poczta Polska we współpracy z MSZ. Historia Grupy Ładosia jest niczym z filmu sensacyjnego - podkreślił we wtorek wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Szwajcaria

TYLKO U NAS Repatrianci z Kazachstanu wracają do Polski. "Chcemy zacząć nowe życie"

- Chcemy nauczyć się języka, znaleźć pracę i dalej się rozwijać - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Jana Niedzvetskiy, która wraz z mężem i synkiem przyleciała do Warszawy z Kazachstanu. Jana jest jedną z 10 osób, które zostały włączone do programu repatriacji realizowanej od 2000 r. przez państwo polskie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kazachstan repatriacje repatrianci II wojna światowa gułag Związek Radziecki społeczeństwo TYLKO U NAS serwis wschodni

Nieznane polskie fotografki. "To bohaterki, o których powinniśmy pamiętać"

- Na ich fotografiach bez wątpienia zapisane są najważniejsze wydarzenia w historii Europy. To było kluczowe, żeby opowiedzieć o nich szerzej, ponieważ to nie są tylko środowiskowe opowieści, ale historie tego, co działo się w latach 70., 80. i 90. - mówiła w Dwójce Monika Szewczyk-Wittek, autorka publikacji "Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek", a także kuratorka wystawy o tym samym tytule.
Zobacz więcej na temat:  fotografia fotograf kobieta wystawa Jakub Kukla Dwójka KULTURA

"Wołyniacy. Jedno życie". Historia, której początek dały rodzinne opowieści

- Punktem wyjścia tej książki były przewijające się od dzieciństwa opowieści i historie dorosłych, których my, dzieci słuchaliśmy. Nie tylko rodziców, ale i całej rodziny, znajomych, ponieważ ta więź z Wołyniem pozostawała silna. Rozmowy o tamtych wydarzeniach coraz bardziej konkretyzowały się wraz z moim dojrzewaniem - mówił w "Poranku Dwójki" Jan Kuriata, autor książki "Wołyniacy. Jedno życie".
Zobacz więcej na temat:  Wołyń Dwójka Paweł Siwek