Polskie Radio
Section05

historia Polski

PR24 Geneza powstania styczniowego. Łysiak: jego początku można dopatrywać się już kilka lat wcześniej

- Tak zafascynowałem się tym okresem kilku lat przed wybuchem powstania styczniowego, że wręcz zmieniłem plany i postanowiłem napisać o tych dużo mniej znanych latach 1860-1862, aż do stycznia 1863 roku. Doszedłem do wniosku, że właściwie być może gdzie indziej należy szukać początku powstania - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Łysiak, autor "Cytadeli". 
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Styczniowe Polskie Radio 24 literatura 160. rocznica powstania styczniowego

W starym polskim kinie – losy kinematografii II Rzeczpospolitej

"I księgi mają swoje losy" ("Habent sua fata libelli") – mawiali starożytni Rzymianie. Zdaniem Tomasza Zaperta, prowadzącego poniedziałkowe wydanie "Klubu Trójki", tę sentencję można uwspółcześnić, książki zastępując filmami. O kinematografii II Rzeczpospolitej, jej twórcach i ich losach, rozmawialiśmy z Mirelą Tomczyk – redaktor naczelną pisma oraz portalu "Stare kino", Piotrem Kitrasiewiczem – autorem książki "Reżyserzy filmowi II RP" oraz filmografem Michałem Pieńkowskim. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka FILM kino Tomasz Zapert KULTURA

"Ta tragedia była zapowiadana". Piotr Litka o śmierci księdza Stefana Niedzielaka

- Od wielu lat otrzymywał anonimowe telefony i listy - były to metody znane z innych biogramów kapłanów z czasów PRL, jak chociażby księdza Jerzego Popiełuszki - starał się to jednak bagatelizować - mówił w Polskim Radiu 24 dziennikarz Piotr Litka. W nocy z 20 na 21 stycznia 1989 roku zginął w niewyjaśnionych okolicznościach ks. Stefan Niedzielak.
Zobacz więcej na temat:  PRL komunizm Stefan Niedzielak służba bezpieczeństwa

"Naszym hasłem Bóg i Ojczyzna". Album o losach żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego

Na antenie Polskiego Radia 24 Robert Radzik opowiedział o kulisach tworzenia albumu "Naszym hasłem Bóg i Ojczyzna. Okręg Białostocki NZW w Fotografiach i dokumentach (1945-1956 r.)". Jak wskazał historyk, dzieło to na nowo przypomina losy zapomnianych wyklętych i obala legendę niepodległościowego podziemia, która do dziś funkcjonuje w postaci stereotypów wytworzonych przez narrację władz Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA PRL komunizm historia PRL Żołnierze Wyklęci Białystok IPN

Wincenty Rapacki. "Pierwszy w Polsce prawdziwy wirtuoz charakteryzacji"

Należał do grona czołowych artystów polskiej sceny teatralnej XIX wieku. Zasłynął przede wszystkim dzięki swoim umiejętnościom charakteryzacji, które umożliwiały mu całkowitą zmianę wyglądu. O jego geniuszu w tej dziedzinie najlepiej świadczą liczne zachowane zdjęcia - na niektórych przypomina zgarbionego staruszka, na innych natomiast korpulentnego szlachcica.  
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA TEATR aktorzy aktor aktorstwo KULTURA

Historycy odkryli, co stało się z zaginionym komendantem niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci w Łodzi

Historycy Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu odkryli nieznane losy zaginionego po wojnie komendanta niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci w Łodzi. Sturmbannführer SS Camillo Ehrlich został po wojnie schwytany przez Rosjan, skazany na dożywocie, ale ostatecznie władze NRD wypuściły go na wolność, a w RFN uznano wyrok za bezpodstawny.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne POLSKA totalitaryzm społeczeństwo Niemcy Holokaust

"Powstanie styczniowe wywarło duży wpływ na następne pokolenia". Uczczono rocznicę zrywu

- Wszystkie ugrupowania polityczne, które zaczynały działalność na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku, jako punkt odniesienia brały ocenę powstania styczniowego - powiedział kierownik Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, oddziału Muzeum Niepodległości Jan Engelgard. W tej to placówce uczczono 159. rocznicę wybuchu zrywu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Powstanie Styczniowe niepodległość społeczeństwo

Ruszył 3. Ogólnopolski Konkurs "Polskie serce pękło. Katyń 1940"

Już po raz trzeci odbędzie się konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych uczelni wyższych pt. "Polskie serce pękło. Katyń 1940". Prace plastyczne, literackie, teksty piosenek oraz scenariusze lekcji poświęconych jednej z najbardziej tragicznych kart w najnowszej historii Polskie można zgłaszać do 11 marca. Pomysłodawczynią konkursu jest Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a Polskie Radio jest jego współorganizatorem i patronem.
Zobacz więcej na temat:  Katyń Sejm