Polskie Radio
Section05

historia Polski

Andrzej Gwiazda laureatem nagrody im. Lecha Kaczyńskiego

- Pan Andrzej Gwiazda jest osobą, do której ja po raz pierwszy w życiu wykonałam samodzielnych kilka kroków. Jest niezwykle istotną postacią w moim życiu i zawsze go pamiętałam jako tego, który mnie sprowokował do tego, żebym wreszcie zaczęła chodzić samodzielnie - powiedziała Marta Kaczyńska podczas gali wręczenia nagrody im. Lecha Kaczyńskiego na stadionie PGE Narodowy w Warszawie. Uhonorowany został nią działacz opozycji z czasów PRL Andrzej Gwiazda.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Gwiazda Solidarność Lech Kaczyński Marta Kaczyńska PRL

Sierpień'80. "Władze PRL zgodziły się na mniejsze zło"

Sierpień 1980 roku był jednym z kilku miesięcy, które odegrały dużą rolę w czasach PRL. Do historii przeszedł z powodu strajków robotniczych na Wybrzeżu, które zakończyło zawarcie czterech porozumień. Wydarzenia tamtego okresu wspominał w audycji "Pamiętaj – to Solidarność" dr Grzegorz Majchrzak.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność PRL sierpień 80 Anna Walentynowicz strajki Grzegorz Majchrzak Stocznia Gdańska komunizm

Mit Żołnierzy Wyklętych. „Trzeba uważać, by nie przesadzić"

W ostatnich dniach dużo mówiono w mediach o „Niezłomnych”. Takie postaci, jak „Inka” czy „Zagończyk” były wspominane w kontekście obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Czy zbyt mocne eksponowanie polskich bohaterów z przeszłości może zaszkodzić pamięci o nich? Nad tym zastanawiali się goście audycji Szukając Dziury w Całym. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Łukasz Warzecha II wojna światowa Paweł Ukielski PRL komunizm

Wystawa "Zagłada dworów w województwie białostockim po roku 1939"

Typowy dla polskiego pejzażu dwór, od setek lat towarzyszący naszemu krajobrazowi, odszedł w zapomnienie. Jego losy prezentuje wystawa "Zagłada dworów w województwie białostockim po roku 1939" przygotowana m.in. przez dra Łukasza Lubicza-Łapińskiego z Instytutu Pamięci Narodowej – Oddziału w Białymstoku. Ekspozycja proponuje nam szczególną wyprawę w przeszłość do polskich dworków szlacheckich. Współautor wystawy był gościem Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II Rzeczpospolita II wojna światowa Rzeczpospolita architektura

Mit Żołnierzy Wyklętych w polskiej kulturze

Czy na zjawisko pośmiertnego „powrotu” Żołnierzy Wyklętych do naszej kultury i świadomości powinniśmy patrzyć z triumfem, rezerwą czy namysłem? Czy los żołnierzy, który był naznaczony klęską powrotu komunizmu może być dobrym wzorcem obywatelskim? Gośćmi audycji Rozpruwacz kulturalny byli: Wojciech Tomczyk - dramaturg i scenarzysta oraz dr Mikołaj Mirowski - historyk i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci polityka historyczna komunizm Wojciech Tomczyk

"Niemcy przez wiele miesięcy rabowali polskie dzieła sztuki"

Niemiecki katalog dzieł sztuki "zabezpieczonych" w Generalnym Gubernatorstwie "Sichergestellte Kunstwerke im GG" zawiera 521 not obiektów. O rabowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej działach sztuki mówiła w audycji Utracone, Odzyskane Elżbieta Rogowska, naczelnik Wydziału Strat Wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa dzieła sztuki Magdalena Ogórek Niemcy III Rzesza Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego HISTORIA

Żołnierze Wyklęci. Walka między Polakami czy z siłą obcą?

Zainicjonowany przez Lecha Kaczyńskiego i Janusza Kurtykę w 2011 roku Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest corocznie 1 marca. Czy walka żołnierzy antykomunistycznego podziemia zbrojnego była walką z Polakami czy siłą obcą?  O tym w Komentarzu Tygodnia dyskutowali Adrian Stankowski (Gazeta Polska), Artur Stelmasiak (Tygodnik Niedziela), Bogumił Łoziński (Gość Niedzielny) i Krzysztof Iszkowski (Liberte).
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci PRL komunizm ZSRR Adrian Stankowski Bogumił Łoziński

"Władze PRL do końca walczyły z prawdą o Katyniu"

Rewolucja „Solidarności” była momentem, w którym zaczęto mówić otwarcie o tematach tabu w PRL. Jednym z tych tematów była Zbrodnia Katyńska. 5 marca przypada 77. rocznica podjęcia przez Biuro Polityczne WKP(b) tzw. decyzji katyńskiej. O Zbrodni Katyńskiej mówił w audycji Historia Solidarności dr Witold Wasilewski z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność Katyń Związek Sowiecki ZSRR PRL cenzura Zbrodnia Katyńska komunizm NKWD IPN HISTORIA