Polskie Radio
Section05

historia Polski

Noty identyfikacyjne dla rodzin ofiar terroru komunistycznego i zbrodni niemieckich

Kolejne nazwiska ofiar, odnalezionych i zidentyfikowanych przez Instytut Pamięci Narodowej, zostały podane do publicznej wiadomości 1 grudnia w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Wśród 20 zidentyfikowanych osób znaleźli się m.in. żołnierze Zgrupowania NSZ kpt. Henryka Flamego ps. "Bartek" oraz ofiary terroru komunistycznego pogrzebane na terenie Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak IPN Instytut Pamięci Narodowej

42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Historyk: wiele jest do odkłamania

 - 13 grudnia to jedna z najbardziej zakłamanych dat w III RP. Tak została zmanipulowana przez postkomunistów, że dziś niektórzy używają określenia "kontrowersyjny stan wojenny". Widać to też w badaniach opinii publicznej. Część Polaków dała się zwieść propagandzie, że było to mniejsze zło, a gen. Wojciech Jaruzelski ratował Polskę. Wile elementów pozostało do odkłamania - mówił w Polskim Radiu 24 historyk i dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego Piotr Dmitrowicz. 
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL

Niemiecki dom aukcyjny oferował fotografie Żydów wykonane w Polsce przez żołnierzy Wehrmachtu

Bez śladu empatii i taktu: Galeria Bassenge oferuje zdjęcia Żydów wykonane przez żołnierzy Wehrmachtu. I reklamuje je "zimnym, sformalizowanym językiem katalogów" - napisał portal dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung". W odpowiedzi na pytanie PAP dom aukcyjny poinformował, że wycofał fotografie i "takie zdjęcia nie będą już akceptowane".
Zobacz więcej na temat:  Niemcy II wojna światowa

Polscy oficerowie - gen. Stanisław Kopański i ppłk. Stefan Eichler - po długiej tułaczce wrócili do domu

Na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach  spoczęły doczesne szczątki dwóch wybitnych polskich oficerów z czasów II Rzeczypospolitej. To legendarny obrońca Tobruku generał Stanisław Kopański oraz aktywny działacz polskiej emigracji podpułkownik Stefan Eichler. Uroczystość miała charakter państwowy.  
Zobacz więcej na temat:  Dubaj Andrzej Duda klimat atom Józef Piłsudski język polski Polonia

Pole elekcyjne jako scena polityki realnej oraz symbolicznej

W 1572 roku umarł bezpotomnie ostatni król z dynastii Jagiellonów - Zygmunt August. Rzeczpospolita musiała zmierzyć się z problemem wyboru nowego władcy. Jak zorganizowana została pierwsza wolna elekcja? Dlaczego wybrano taką właśnie formułę spotkania na przedpolach Warszawy? Jakie miało to konsekwencje dla miasta? Jakie obowiązywały reguły i przepisy porządkowe?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Wojciech Tygielski wolna elekcja Uniwersytet Warszawski społeczeństwo szlachta