Polskie Radio
Section05
hitlerowskie obozy koncentracyjne

"Austriaccy naziści słynęli z brutalności". Andrzej R. Potocki ws. obozu KL Gusen

- Gest polskiego rządu gwarantuje, że miejsce, gdzie zginęła polska inteligencja, zostanie godnie upamiętnione - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Rafał Potocki z tygodnika "Sieci" i portalu wpolityce.pl. W taki sposób odniósł się do wykupu działek na terenie byłego obozu w Gusen.
Zobacz więcej na temat:  hitlerowskie obozy koncentracyjne Austria II wojna światowa rząd HISTORIA historia Polski POLSKA

Reżyser filmu "Wilkołak": bardzo lubię kino gatunkowe

- Zastanawiałem się, dlaczego jedne gatunki sprawdzają się w Polsce i Europie lepiej, jak na przykład komedia romantyczna, a inne mniej, jak na przykład horror. Pomyślałem, że paradoksalnie jest to kwestia realizmu. Trudno nam uwierzyć w potwory z amerykańskich filmów, jak wilkołaki czy atak obcych. Dla nas takim potworem jest styk człowieka i historii - mówił Adrian Panek.
Zobacz więcej na temat:  FILM kino KULTURA horror hitlerowskie obozy koncentracyjne Paweł Siwek

78. rocznica pierwszego transportu do Auschwitz

14 czerwca 1940 do obozu w Auschwitz dotarł pierwszy masowy transport więźniów. Znalazło się w nim 728 mężczyzn, z czego zdecydowaną większość stanowili polscy więźniowie polityczni. Wojnę przeżyło ok. 200 z nich. O potrzebie jasnego określenia niemieckiej odpowiedzialności za największe zbrodnie II wojny światowej mówiła w audycji z cyklu "Historyczne wydarzenie tygodnia"  Mira Wszelaka - prezes Fundacji Reduta Dobrego Imienia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Auschwitz rocznica II wojna światowa Niemcy hitlerowskie obozy koncentracyjne Żydzi

Biografia Jana Karskiego. "Chciał służyć Polsce"

Do księgarń trafiła właśnie druga część biografii Jana Karskiego, autorstwa Waldemara Piaseckiego – jego najbliższego przyjaciela i współpracownika. Tom zatytułowany „Inferno” przedstawia losy bohatera walczącego o ratunek dla Polski okupowanej przez Hitlera, którą alianci chcą uzależnić od Stalina. Czytelnik staje się świadkiem walki Karskiego o powstrzymanie planowego mordu na narodzie żydowskim, dokonywanego przez hitlerowskie Niemcy. O życiu legendarnego emisariusza Waldemar Piasecki mówił w audycji Warto Czytać.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Karski Holokaust II wojna światowa hitlerowskie obozy koncentracyjne historia Polski

Skąd biorą się zakłamania w sprawie niemieckich obozów śmierci?

„Polskie obozy koncentracyjne”. Kłamstwo, które szczególnie mocno uderza w Polskę i Polaków. Mimo licznych zabiegów ze strony polityków jest ono nadal powielane w wielu miejscach na świecie. Jaka jest geneza tego określenia? Co jeszcze należy zrobić, by zaprzestano kojarzenia naszego kraju ze zbrodniami okresu II wojny światowej? O sprawie mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Grzegorz Kucharczyk.
Zobacz więcej na temat:  hitlerowskie obozy koncentracyjne Holokaust II wojna światowa

Rozpruwacz kulturalny: narodziny dyktatora

Ogromna inteligencja, wyczucie słabości przeciwników i umiejętność manipulowania otoczeniem. Oto jedne z cech, które predestynują do bycia dyktatorem. O tym, jak ktoś taki może dorastać i kształtować swoją osobowość, pokazuje film „Dzieciństwo wodza”. Przy okazji polskiej premiery dzieła Brady’ego Corbeta w audycji „Rozpruwacz kulturalny” zastanawialiśmy się czym był faszyzm i czy ta ideologia może dziś powrócić.
Zobacz więcej na temat:  faszyzm hitlerowskie obozy koncentracyjne stalinizm IPN Józef Stalin Francja FILM