Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

Odbudowa Pałacu Saskiego. Historyk: w czasie wojny Niemcy realizowali plan wykorzenienia Polaków

- Sprawa tak oczywista, jak odbudowa Pałacu Saskiego i kilku innych bardzo znaczących dla historii Polski budynków, dla tożsamości Polaków stanowi jak gdyby kolejny punkt, w którym ktoś zaczyna podważać sprawy wydawałoby się oczywiste - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Jaskóła (były polityk, historyk).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka opozycja PiS Pałac Saski Warszawa

Martyrologia polskich dzieci w okresie II WŚ na lekcjach historii? Chce tego Rzecznik Praw Dziecka

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak apeluje do MEiN o wprowadzenie do podstawy nauczania problematyki martyrologii polskich dzieci w okresie II wojny światowej i w latach powojennych. - Tragiczne losy najmłodszych pokoleń Polaków ukazują bezmiar okrucieństwa zbrodni niemieckich i sowieckich dokonywanych na całkowicie bezbronnych ofiarach - podkreślił w apelu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rzecznik Praw Dziecka historia Polski społeczeństwo edukacja szkoła

Element z amerykańskiego bombowca w zbiorach Muzeum Pamięci w Oświęcimiu

Połowa zbiornika na tlen z bombowca Boeing B-17 nazywanego Latającą Fortecą trafił do zbiorów tworzonego Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej – poinformował w Piotr Tarczyński z placówki. - Część samolotu jest jedną z najbardziej niezwykłych rzeczy spośród tych pozyskanych przez muzeum w ostatnich miesiącach - podkreślił Tarczyński.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Oświęcim

Ulicami Warszawy przeszedł 10. "Marsz Pamięci 22 Lipca"

Ulicami Warszawy przeszedł 10. "Marsz Pamięci 22 Lipca" upamiętniający 79. rocznicę rozpoczęcia przez Niemców wielkiej akcji likwidacyjnej getta warszawskiego. Tegoroczny Marsz wyruszył pod hasłem: "Wychowawcy ofiarnie szli razem z dziećmi". W tym roku hołd oddano nauczycielom z getta związanym z grupą Oneg Szabat, pedagogom oraz przyjaciołom po polskiej stronie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Warszawa Żydzi getto warszawskie Janusz Korczak historia Polski

Ustawa ws. odbudowy Pałacu Saskiego. Sejmowa komisja kultury skierowała projekt do II czytania

Sejmowa komisja kultury i środków przekazu skierowała do II czytania projekt specustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Bruhla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Jest to inicjatywa prezydenta Andrzeja Dudy. Komisja rekomenduje uchwalenie projektu wraz z poprawkami przyjętymi na jej posiedzeniu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka historia Polski HISTORIA Pałac Saski Warszawa

Francja. Henri-Christian Giraud: de Gaulle zawarł ze Stalinem tajny pakt i wzmocnił komunistów po wojnie

- Charles de Gaulle zawarł ze Stalinem tajny pakt, pomógł otworzyć drugi front walki z Niemcami daleko od granic Polski oraz wzmocnił partie komunistyczne po II wojnie – mówi PAP pisarz, eseista, autor głośnej we Francji książki "De Gaulle i komuniści" oraz były redaktor naczelny "Le Figaro Magazine" Henri-Christian Giraud.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Francja Związek Sowiecki Charles de Gaulle Józef Stalin

"Totalny święty, wzór dla każdego." Czesław Ryszka o bohaterze swojej najnowszej publikacji

- Nie było dla mnie bardziej radosnej propozycji, jak napisać książkę o największym świętym, oprócz Jana Pawła II, z Polaków - mówił w Polskim Radiu 24 Czesław Ryszka, autor książki "Wiara i ofiara. Życie, dzieło i epoka św. Maksymiliana Marii Kolbego". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Maksymilian Maria Kolbe Auschwitz Kościół katolicki wiara społeczeństwo KSIĄŻKA