Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

Amerykańskie czołgi Abrams dla Sił Zbrojnych RP. "Polska wybrała najlepszy i najbardziej zaawansowany technologicznie czołg na świecie"

Ministerstwo obrony narodowej zapowiedziało pozyskanie przez Polskę czołgów podstawowych Abrams. Mowa o najnowszej wersji, M1A2 Abrams SEPv3, używanej od 2020 r. podstawowego czołgu amerykańskiej armii, który jest w służbie od początku lat 80. Czołg M1 Abrams cieszy się sławą "niezniszczalnego" i jest jednym z symboli potęgi amerykańskiej armii.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ministerstwo Obrony Narodowej Stany Zjednoczone Jan Karski igrzyska olimpijskie Polskie Radio

Białoruś: obchody rocznicy śmierci bł. Marianny Biernackiej. To męczennica II wojny światowej

W miejscowości Naumowicze koło Grodna na zachodniej Białorusi odbędą się uroczystości kościelne upamiętniające męczeńską śmierć Marianny Biernackiej. Pochodząca z Lipska nad Biebrzą błogosławiona Kościoła katolickiego została rozstrzelana przez Niemców 13 lipca 1943 roku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś Grodno śmierć HISTORIA aktualności katolickie Kościół katolicki

78 lat od bestialskiej, antypolskiej akcji na Wołyniu

Minęło właśnie 78 lat od jednej z największych tragedii narodu polskiego – w niedzielę 11 lipca 1943 roku oddziały UPA dokonały skoordynowanego ataku na kilkadziesiąt polskich wsi na Wołyniu. Po wymordowaniu ludności miejscowości były palone, by uniemożliwić ponowne ich zamieszkanie. Ataki przeprowadzano także na polskie kościoły. Zabójstwa dokonywane były z wielkim okrucieństwem.
Zobacz więcej na temat:  Wołyń Krzysztof Michalski historia Polski Rzeź Wołyńska

"Wielu oddało życie za naszą wolność". Memoriał w wojennym bunkrze w Belgii upamiętni gen. Maczka i jego żołnierzy

Polska delegacja dyplomatów i ekspertów jest w belgijskiej miejscowości Roeselare, by rozmawiać na temat utworzenia Memoriału generała Stanisława Maczka. To będzie pierwsze muzeum w Belgii poświęcone generałowi i jego I Dywizji Pancernej, która wyzwalała spod niemieckiej okupacji holenderskie i belgijskie miasta.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Maczek Belgia POLSKA Europa ŚWIAT historia Polski

Ukraina: oddano hołd ofiarom zbrodni w Ludwikówce, Stasiowej Woli, Sarnkach Dolnych i Fradze

Konsul generalna RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz wspólnie z pracownikami polskiej placówki dyplomatycznej uczciła pamięć Polaków zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów w czterech miejscowościach w obwodzie iwanofrankiwskim. W latach 1943 i 1944 oddziały UPA zaatakowały mieszkańców dawnej wsi Ludwikówka, Stasiowa Wola, Sarnki Dolne oraz Fradze. W 78. rocznicę rzezi wołyńskiej polscy dyplomaci modlili się tam, złożyli wieńce i zapalili znicze.
Zobacz więcej na temat:  Lwów Rzeź Wołyńska Wołyń historia Polski

Józefa Bryg o rzezi wołyńskiej: każdego dnia słyszało się o zarąbaniu kogoś, okaleczeniu, zabiciu czy spaleniu

- Każdego dnia słyszało się o zarąbaniu kogoś, okaleczeniu, zabiciu, spaleniu itd. U sąsiadów, którzy obchodzili imieniny urządzili straszną rzeź. Wyrżnęli wszystkich siekierami. To było coś okropnego, jako dziecko słuchałam o tym - powiedziała w Polskim Radiu 24 Józefa Bryg, ocalała z rzezi wołyńskiej. Gościem audycji był także Jan Piekło, były ambasador Polski na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Wołyń zbrodnie wojenne zabójstwo UPA ludobójstwo Ukraina HISTORIA fakty opinie ciekawostki Polskie Radio 24