Polskie Radio
Section05

imigranci w Europie

Spór Turcja-UE. "Trudno będzie wrócić do dobrych stosunków"

Utrzymuje się napięcie dyplomatyczne na linii Holandia – Turcja. Premier Recep Erdogan ponowił pogróżki pod adresem UE, że Ankara jednostronnie zerwie obowiązujące od roku porozumienie, na mocy którego ograniczono napływ uchodźców przez Turcję do Unii. Czy rzeczywiście Europa ma się czego bać? Gościem Polskiego Radia 24 był Jacek Raubo z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Turcja Unia Europejska Recep Tayyip Erdogan Holandia

"Holandii nie udała się polityka integrowania imigrantów"

Oczy Europy skierowane są na Holandię gdzie trwają wybory parlamentarnr. Ostatnie sondaże wskazywały, że władzę najprawdopodobniej utrzyma Partia Ludowa premiera Marka Rutte, która być może będzie musiała mieć nawet czterech koalicjantów by utworzyć rząd. Z badań wynika również, że bardzo dobry wynik może odnotować Partia Wolności Geerta Wildersa. O tym, czy dobry wynik Wildersa może świadczyć o tym, że Holandia zwraca się w stronę polityków, którym projekt europejski przestaje się podobać, mówiła w programie Świat w Południe dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Holandia Unia Europejska wybory parlamentarne Michał Strzałkowski

Czy Europą będą rządzić partie populistyczne?

W środę odbędą się wybory w Holandii, później czekają nas wybory prezydenckie we Francji, a na jesieni wybory w Niemczech. Wiele wskazuje, że dobre wyniki osiągną w nich partie, uważane przez jednych za populistyczne, a antyestablishmentowe przez innych. O przyczynach tego zjawiska dyskutowali goście Grzegorza Ślubowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Ślubowski Tomasz Sawczuk Holandia Francja Turcja Unia Europejska Marine Le Pen Niemcy

Holandia stoi u progu wielkiej zmiany? Już jutro wybory

W wyborach parlamentarnych w Holandii 15 marca starcie ideologiczne przebiegnie między lewicową polityczną poprawnością a antyimigracyjnym i antyunijnym nastawieniem Partii na rzecz Wolności ( PVV) Geerta Wildersa. Chodzi o - różnie rozumianą - tożsamość kraju. We wtorek wieczorem odbędzie się finałowa debata liderów głównych ugrupowań.
Zobacz więcej na temat:  wybory w Holandii Holandia Europa ŚWIAT islam Europa wybiera Wybory w Europie Geert Wilders

"Erdogan to pilny uczeń Putina - używa diaspory do nacisku"

- Przede wszystkim w Holandii zobaczyliśmy próbkę nowego tureckiego narzędzia wpływu, dotychczas praktycznie niewykorzystywanego na dużą skalę. Tym narzędziem jest turecka diaspora, która podobnie jak rosyjska może służyć swojej ojczyźnie za "przedłużenie" jej strefy wpływu. Erdogan zdaje się być pilnym uczniem Putina w tym zakresie - mówił w wywiadzie dla PolskieRadio.pl Radosław Żydok, ekspert Fundacji Republikańskiej. 
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Recep Tayyip Erdogan Rosja Turcja Unia Europejska Holandia wywiad Europa wybiera - wywiady

"Islam to już ponad 20 mln muzułmanów w Europie Zach."

- Nagle okazuje się, że Holandia społecznie graniczy z Turcją, a mniejszość turecka w Holandii zachowuje się przede wszystkim jak obywatele tureccy, którzy żądają możliwości realizowania swojej polityki tureckiej na terenie Holandii. To pokazuje dramatyczną sytuację, w którą zabrnęła Europa Zachodnia – powiedział w programie 24 Pytania europoseł Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek. Gość odniósł się w ten sposób do konfliktu na linii Turcja – Holandia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Marek Jurek Holandia Turcja islam Unia Europejska PiS Donald Tusk Jacek Saryusz-Wolski ŚWIAT

"Wy macie zasady, my mamy fundusze strukturalne"

Unijni liderzy odnowili mandat szefowi Rady Europejskiej przy sprzeciwie Polski. Premier Beata Szydło odmówiła przyjęcia wniosków ze szczytu. W Brukseli na zakończenie spotkania przywódców z 28 krajów doszło do mocnej wymiany zdań między polską premier, prezydentem Francji i premierem Belgii.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Bruksela Beata Płomecka Beata Szydło Rada Europejska Donald Tusk uchodźcy Francois Hollande Francja Belgia

Będą kary dla państw UE, które nie przyjmują uchodźców?

Jest kolejna propozycja, by karać unijne kraje, które nie chcą przyjmować uchodźców. Szwedzka europosłanka Cecilia Wikstroem zaproponowała wstrzymanie wypłaty części unijnych funduszy. W ubiegłym roku opłaty za nieprzyjmowanych uchodźców – w wysokości 250 tysięcy euro od osoby - zaproponowała Komisja Europejska. O sprawie mówili w Polskim Radiu 24 Marcin Fronia (Norden Centrum) i Przemysław Gołyński (korespondent Polskiego Radia).
Zobacz więcej na temat:  uchodźcy Szwecja Unia Europejska migracja