Polskie Radio
Section05

inflacja

Dr Anusz: ludzie widzą, że ceny na stacjach paliw są rzeczywiście niższe

- Za czasów koalicji PO-PSL przyjmowano myślenie liberalne, że kwestie cen rozstrzyga rynek. Gabinet Mateusza Morawieckiego przyjął wobec tej sprawy aktywną postawę. Myślę, że te działania przyniosą pozytywne efekty, dlatego że ludzie widzą, że ceny na stacjach są rzeczywiście niższe - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Andrzej Anusz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka GOSPODARKA ekonomia ceny paliw Andrzej Anusz

Tarcza Antyinflacyjna 2.0. Stefaniak: rząd prowadzi aktywną politykę przeciwdziałania sytuacjom zagrażającym gospodarce

- Siedem lat temu Polacy wybrali aktywną rolę państwa w gospodarce i w sytuacjach kryzysowych rzeczywiście dostają takie rozwiązania. Mamy do czynienia z tarczami antykryzysowymi w sytuacjach, kiedy w skali globalnej w gospodarce dzieje się coś niedobrego - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Stefaniak, ekonomista, analityk finansowy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 GOSPODARKA podatki tarcza antyinflacyjna Antoni Trzmiel POLSKA społeczeństwo

Eksperci: obniżka podatków wypłaszczy krzywą inflacyjną, ale czy obniży ceny?

- Obniżenie podatków na paliwa, żywność czy ciepło z pewnością inflację wypłaszczy. Trudno jednak mieć pewność, że klienci zobaczą realnie niższe ceny na paragonach, bo choć pozycja VAT będzie niższa lub zerowa, to przedsiębiorcy mogą zwiększać swoje marże - mówili goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24: Piotr Bartkiewicz z banku Pekao SA i Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  vat podatki zmiany 2022 GOSPODARKA

Tarcza Antyinflacyjna 2.0. Prof. Jabłoński: konsekwentne działania rządu

- Rządzący pokazują, że można obniżać ceny, daje się to czynić za pomocą obniżki danin, obciążeń nakładanych na społeczeństwo, w sytuacji gdy jest to konieczne. To jest widziane i doceniane - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog (Katolicki Uniwersytet Lubelski).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 GOSPODARKA Mateusz Morawiecki Dorota Kania podatki tarcza antyinflacyjna

Obniżki podatków ramach tarczy antyinflacyjnej. Olga Semeniuk: pakiet maksimum w UE

- Dziś z obniżki VAT na paliwa w sposób powszechny mogą korzystać wszyscy, jest ono potrzebne zarówno rodzinom, jak i przedsiębiorcom. Będziemy starali się wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom - mówiła w Polskim Radiu 24 Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju i technologii.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 GOSPODARKA Mateusz Morawiecki Olga Semeniuk Dorota Kania podatki tarcza antyinflacyjna

Tarcza antyinflacyjna w praktyce. Niższy VAT na żywność, nawozy i gaz wchodzi w życie

Od wtorku 1 lutego do 31 lipca tego roku obowiązuje niższa stawka VAT m.in. na żywność, nawozy i gaz. Zgodnie z nowelizacją ustawy o VAT do zera ma spaść podatek na żywność i napoje objęte obecnie stawką 5 proc.; do 8 proc. z 23 proc. na paliwa silnikowe; VAT na gaz zostanie obniżony z 8 proc. do zera.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA tarcza antyinflacyjna podatki vat obniżenie podatku budżet

VIII Kongres Rolnictwa RP. Premier: uspokojenie huśtawki cenowej to nasze fundamentalne zadanie

- Pandemia COVID-19 rozhuśtała ceny i warunki produktowe dla rolników. Uspokojenie tej huśtawki cenowej to jest dla nas zadanie fundamentalne - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas VIII Kongresu Rolnictwa RP. Jak dodał, właśnie w tym celu rząd wdrożył "najbardziej radykalną tarczę antyinflacyjną w Europie".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA rolnictwo polityka GOSPODARKA premier Mateusz Morawiecki vat ceny