Polskie Radio
Section05
Jan Szyszko

"Puszcza Białowieska to spór ideologiczny"

Przed Trybunałem Sprawiedliwości UE w Luksemburgu rozpoczęła się rozprawa dotycząca sporu między Komisją Europejską a Polską ws. Puszczy Białowieskiej. KE zarzuca nam naruszenie prawa unijnego; Polska jest innego zdania i twierdzi, że działa zgodnie z przepisami. O problemie Puszczy Białowieskiej mówili w audycji Debata Poranka Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska Codziennie), Grzegorz Łaguna (SuperStacja) i publicysta Marek Król.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Puszcza Biał‚owieska ministerstwo środowiska Unia Europejska Jan Szyszko Komisja Europejska

Jan Szyszko o rekonstrukcji rządu: wszystko jest możliwe

– Jeżeli nastąpi zmiana i kolejny, ewentualny rząd będzie miał lepsze notowania, to będzie bardzo dobrze – mówił w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Jan Szyszko. Minister środowiska w Polskim Radiu 24 odniósł się do medialnych spekulacji dotyczących zmian w rządzie. Według doniesień Rzeczpospolitej i RMF FM, Beatę Szydło na stanowisku premiera ma zastąpić jej dotychczasowy zastępca, Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  Jan Szyszko ministerstwo środowiska premier Prawo i Sprawiedliwość rekonstrukcja rządu rząd Beaty Szydło

Puszcza Białowieska. "Należy zdać się na ekspertów"

Minister środowiska Jan Szyszko zapewnia, że Polska w 100 proc. wykonuje prawo europejskie oraz postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Puszczy Białowieskiej. W ten sposób szef resortu skomentował decyzję Trybunału Sprawiedliwości, który nakazał wstrzymanie wycinki i zagroził karą finansową - w wysokości 100 tys. euro za dzień - za złamanie tego zakazu. O sprawie Puszczy Białowieskiej mówili w audycji Debata Dnia Edyta Hołdyńska (wPolsce.pl) i Dariusz Grzędziński (Fakt).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Puszcza Białowieska Jan Szyszko ministerstwo środowiska

Jaka przyszłość czeka Puszczę Białowieską?

Trybunał Sprawiedliwości UE zakazał wycinki w Puszczy Białowieskiej pod groźbą dotkliwych kar finansowych wobec Polski. Sprawę w "Pulsie Trójki" komentowali prof. Bogdan Jaroszewicz i dr inż. Jan Łukaszewicz. Specjaliści są zgodni: Puszcza Białowieska musi być podzielona na strefy ochrony ścisłej, jak i te, w których potrzeba ingerencji człowieka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Łukasz Karusta Puszcza Białowieska Jan Szyszko Europejski Trybunał Sprawiedliwości ochrona przyrody natura

"Nie grożą nam żadne kary ws. Puszczy Białowieskiej"

W 100 proc. będziemy spełniali sugestie zawarte we wniosku tymczasowym Komisji Europejskiej ws. Puszczy Białowieskiej - zapewnił na konferencji minister środowiska Jan Szyszko.  Chodzi o wniosek Komisji Europejskiej o zastosowanie środków tymczasowych, czyli potwierdzenie nakazu natychmiastowego wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej do czasu rozstrzygnięcia spornej sprawy. Konferencję transmitowaliśmy w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  ministerstwo środowiska Jan Szyszko Puszcza Białowieska Unia Europejska

"Nie ma planów wspólnego frontu opozycyjnego"

- Nie ma żadnych planów stworzenia wspólnego frontu opozycyjnego - mówi Włodzimierz Czarzasty w radiowej Jedynce. Lider SLD przyznał jednak, że jeśli zmieniłaby się ordynacja wyborcza - czego chce Prawo i Sprawiedliwość - to Sojusz jest otwarty do rozmów o poparciu poszczególnych kandydatów opozycji w wyborach samorządowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Szyszko Puszcza Białowieska Komisja Europejska Europejski Trybunał Sprawiedliwości

Decyzja ministra środowiska. Odstrzał łosi wstrzymany

„Minister Środowiska uchylił rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne, między innymi na łosie, z uwagi na potrzeby ponownego przeanalizowania wprowadzenia okresów polowań i ich terminów” - poinformował rzecznik prasowy resortu Aleksander Brzózka. O populacji łosi w Polsce mówiła w Polskim Radiu 24 rzecznik Polskiego Związku Łowieckiego Diana Piotrowska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 łoś zwierzęta leśne zwierzęta ministerstwo środowiska Jan Szyszko

Kto pożegna się z ministerialną teczką? Komentarze ekspertów

- Będą zmiany w rządzie - zadeklarowała premier Beata Szydło. Szefowa rządu mówiła, że w ciągu kilkunastu dni poinformuje o zmianach w Radzie Ministrów. Po porannej zapowiedzi premier od razu pojawiła się w przestrzeni publicznej "giełda nazwisk" ministrów, którzy mogą pożegnać się ze stanowiskiem. Dla portalu PolskieRadio.pl sprawę komentują publicyści. 
Zobacz więcej na temat:  premier Beata Szydło rząd Witold Waszczykowski Konstanty Radziwiłł Jan Szyszko TYLKO U NAS