Polskie Radio
Section05
kampania wrześniowa

Kiedy kończy się stan "bycia u siebie", a kiedy zaczyna obcość?

Przyłączenie do Polski niemieckich ziem w 1945 roku wiązało się z procesem niemal całkowitej wymiany ludności. Ówczesne określenie "Dziki Zachód" odnosiło się do panującego chaosu i obowiązującego w Nadodrzu "prawa silniejszego", ale oznaczało także szansę na rozpoczęcie nowego życia. Beata Halicka odtworzyła na podstawie polskich, niemieckich i sowieckich wspomnień początki kształtowania się nowej wspólnoty ludzi.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Dudek kampania wrześniowa polityka

"Wspaniały wzór patrioty". Prezydent odznaczył płk. Kazimierza Klimczaka

- Pułkownik Kazimierz Klimczak jest wzorem patrioty, swoją postawą wywalczył wolną Polskę dla kolejnych pokoleń Polaków, które - mam nadzieję - będą cieszyły się tym, że żyją w wolnej ojczyźnie - mówił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z płk. Klimczakiem ps. Szron.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Powstanie Warszawskie 1944 historia Polski kampania wrześniowa 1939 polityka historyczna pamięć prezydent POLSKA

T. Panfil: Polska jest w stanie przetrzymać wszystko

Jesteśmy w stanie przetrzymać wszystko pod warunkiem, że mamy coś co nas trzyma. Mogliśmy np. przetrzymać upadek państwa, niekompetencje polityków i zdradę polityków. W 1939 r. mieliśmy przeświadczenie, że Polska jest najwyższym dobrem narodowym i musi przetrwać - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Panfil z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa historia Polski Adolf Hitler Józef Stalin kampania wrześniowa 1939 Francja