Polskie Radio
Section05
Kanada

Nie żyje pisarka i noblistka Alice Munro. Nazywana była "kanadyjskim Czechowem"

Kanadyjska autorka Alice Munro, laureatka literackiej Nagrody Nobla, nazywana przez krytyków "kanadyjskim Czechowem", zmarła w poniedziałek (13 maja) w wieku 92 lat. Przeważającą część życia spędziła na kanadyjskiej prowincji, w małym miasteczku, gdzie rozgrywa się akcja większości jej opowiadań.
Zobacz więcej na temat:  literatura Kanada Alice Munro nagroda Nobla wspomnienie Magda Mikołajczuk opowiadanie powieść Agnieszka Kuc Bill Gaston

20 lat Polski w Unii Europejskiej. "Obecność we Wspólnocie to polska racja stanu"

20 lat Polski w Unii Europejskiej przyniosło naszemu państwu wiele korzyści - ocenia były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Wskazał, że odczuli to między innymi młodzi ludzie. Jak tłumaczył dołączenie do Unii wpłynęło także istotnie na naszą gospodarkę.
Zobacz więcej na temat:  Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska Aleksander Kwaśniewski Polonia Polacy za granicą Kanada konstytucja 3 maja historia Polski

Prezydent do Polonii w Kanadzie: dzięki waszej pomocy jesteśmy w NATO

Prezydent Andrzej Duda dziękował rodakom w Kanadzie nie tylko za pielęgnowanie pamięci, polskich tradycji i naukę języka, ale także za lobbowanie za Polską w historii. - Jesteście milionową, liczącą się społecznością - mówił podczas spotkania w Szkole Polskiej imienia świętego Kazimierza w Vancouver. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polonia Ameryka Północna Kanada Karol Darmoros prezydent Andrzej Duda

Nowy kandydat w wyborach prezydenckich na Islandii: o głosy powalczy… lodowiec Snæfellsjökull.

Lodowiec Snæfellsjökull został zgłoszony do wyborów prezydenckich na Islandii, które odbędą się 1 czerwca. Jest to możliwe dzięki temu, że lodowiec posiada osobowość prawną i właściwie spełnia wszystkie konieczne warunki, by zostać kandydatem na prezydenta. Teraz trwa zbieranie podpisów, których potrzeba 1500. Termin mija 26 kwietnia.
Zobacz więcej na temat:  Islandia STYL ŻYCIA wybory prezydenckie kandydaci lodowiec Kanada Michał Strzałkowski Krzysztof Łoniewski Trójka

W poniedziałek zaćmienie słońca. Gdzie można je oglądać?

W Stanach Zjednoczonych dojdzie w poniedziałek do całkowitego zaćmienia słońca. To niecodzienne zjawisko będzie można obserwować w pasie o szerokości około 160 kilometrów przechodzącym przez 15 amerykańskich stanów. O szczegółach korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna Ameryka Stany Zjednoczone USA zaćmienie słońca Ziemia NAUKA kosmos astronomia układ słoneczny Marek Wałkuski Meksyk Kanada słońce

Wojna w Strefie Gazy. Kanada wstrzymuje eksport broni

Kanada zaprzestanie sprzedaży broni do Izraela - podały w środę kanadyjskie media, powołując się na źródła rządowe. Minister imigracji Kanady Marc Miller ostrzegł, że Izrael może teraz dodatkowo utrudnić wydostanie się ze Strefy Gazy osób z kanadyjskim obywatelstwem. Wcześniej izraelski minister spraw zagranicznych powiedział, że zawieszenie eksportu broni osłabi zdolność jego kraju do obrony, a "historia osądzi za to" Kanadę. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna Kanada Izrael Bliski Wschód Strefa Gazy infografika