Polskie Radio
Section05

Katarzyna Kobylecka

Shopping - rozrywka polskich magnatów w XVIII wieku

Tajne raporty policji paryskiej, a także rachunki z podróży i listy wskazują, że shopping był jedną z podstawowych aktywności polskich magnatów w stolicy Francji w XVIII w. Zamożni Polacy uwielbiali luksusowe zakupy. Przyjeżdżali do Paryża na co najmniej 3 miesiące i mieszkali w drogich hotelach zlokalizowanych w pobliżu pasaży handlowych.
Zobacz więcej na temat:  zakupy historia Polski Francja Paryż podróże pieniądze społeczeństwo

Kolejne odkrycia w Pompejach. "Wyścig z czasem i ze złodziejami"

Niemal 2 tysiące lat temu życie mieszkańców Pompejów zostało zamknięte w kapsule czasu. Miasto zniszczone w wyniku erupcji Wezuwiusza w 79 roku n.e. zostało pokryte ogromną warstwą popiołów. Mimo że prace archeologiczne trwają tam już wieków, to nadal dostarczają unikatowych odkryć. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy włoscy badacze poinformowali o kolejnych sensacyjnych znaleziskach.
Zobacz więcej na temat:  Pompeje zabytki

Tajemniczy lud Ajnów. Jedyni, którzy mają prawo do nazwiska Piłsudski

Mówiono o nich pogardliwie "kosmaci ludzie", ze względu na silne owłosienie ciała. Zdziwienie budził również tatuaż na kobiecych twarzach. Wykonywano go wokół ust, tak by przypominał męski zarost. Ta odmienność była przyczyną wielowiekowej dyskryminacji i dziś potomkowie tej oryginalnej kultury to społeczność zaledwie 20-tysięczna. Ich zwyczaje badał Bronisław Piłsudski.
Zobacz więcej na temat:  Bronisław Piłsudski Japonia NAUKA

Jak w przeszłości traktowano osoby z niepełnosprawnościami?

W czasach prehistorycznych i historycznych ludzie z niepełnosprawnościami musieli stanowić spory odsetek społeczeństwa, choćby ze względu na niedostateczny rozwój medycyny. Archeologia daje sporo przykładów na ten temat, a bada to zagadnienie międzynarodowy, interdyscyplinarny zespół pod kierunkiem dr Magdaleny Matczak z University of Liverpool i Arizona State University.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo archeologia Stany Zjednoczone niepełnosprawność Lednica muzeum

Czy Słowianie mieli pismo, którym zapisywali swój język?

Powszechnie uważa się, że to Cyryl opracował w IX w. głagolicę, którą zapisywano języki słowiańskie. A czy wcześniej Słowianie byli niepiśmienni? Od lat toczy się naukowy spór na ten temat. Kronikarz Thietmar pisał, że w słowiańskiej świątyni w Radogoszczy znajdowały się posągi bóstw z wyrytymi imionami. Niestety do tej pory nie odnaleziono żadnego napisu, który mógłby być przypisany wczesnym Słowianom.
Zobacz więcej na temat:  Słowianie archeologia

Mikołaj Kopernik. Czego wciąż nie wiemy o słynnym astronomie?

19 lutego to Dzień Nauki Polskiej, który ma być wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców. Święto obchodzone jest od ubiegłego roku, a datę wyznaczono nieprzypadkowo - jest to dzień urodzin Mikołaja Kopernika, który otwiera poczet polskich uczonych o światowej renomie. W uznaniu zasług na polu astronomii Kopernik został zatem patronem wszystkich polskich uczonych.
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Kopernik astronomia HISTORIA Frombork

Atopowe zapalenie skóry. Choroba, która potrafi stygmatyzować

Zaczerwieniona i swędząca skóra, niemożliwy do opanowania odruch drapania i w konsekwencji rozległe rany. Tak właśnie wygląda atopowe zapalenie skóry. - Grupa pacjentów, którzy chorują na AZS o bardzo ciężkim przebiegu, jest nieliczna. Natomiast problemy związane z ich leczeniem są wyjątkowo trudne - mówi prof. Witold Owczarek z Wojskowego Instytutu Medycznego. Z czym na co dzień muszą mierzyć się chorzy?
Zobacz więcej na temat:  choroby skóry choroba depresja