Polskie Radio
Section05

koronawirus

"Popełniono błędy". Wiceszef KE o zamawianiu szczepionek przeciwko COVID-19

- Przy zamawianiu szczepionek przeciw COVID-19 popełniono błędy, zarówno na poziomie unijnym, jak i państw członkowskich - przyznał wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Polityk odpowiedział na zarzuty, że Unia Europejska dokonała niesprawiedliwej dystrybucji szczepionek przeciwko COVID-19.
Zobacz więcej na temat:  szczepionka szczepienia ŚWIAT Europa Frans Timmermans Unia Europejska Komisja Europejska COVID-19

Die Welt: sukces polskich szczepień. Polska wyprzedziła Niemcy

Podczas gdy Niemcy zezwolą na szczepienia w gabinetach lekarskich dopiero od połowy kwietnia, Polska od samego początku polegała na infrastrukturze na mniejszą skalę. Z powodzeniem: prawie żaden duży kraj UE nie przeprowadza obecnie szczepień tak szybko – pisze na portalu "Die Welt" Philipp Fritz. A kampania prawdopodobnie będzie jeszcze nabierać tempa – zaznacza.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Ministerstwo Zdrowia

Paszporty szczepionkowe. Maria Libura: dylemat między swobodą a racjami zdrowia publicznego

- Paszporty szczepionkowe budzą wiele wątpliwości dotyczących wolności przemieszczania się, ale z drugiej strony mamy racje zdrowia publicznego. Zaraz po raz kolejny staniemy na granicy wydolności służby zdrowia - oceniła w Polskim Radiu 24 pomysły na wprowadzenie takiego rozwiązania Maria Libura, ekspert ds. zdrowia.
Zobacz więcej na temat:  pandemia COVID-19 szczepionka szczepienia zdrowie służba zdrowia szpital lekarz POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24 Koronawirus w Polsce

Prof. Jacek Jemielity: technologia mRNA daje szanse na lepsze życie

Są głosy, że szczepionki mRNA to rewolucja i klucz do pokonania wielu chorób. Są również tacy, którzy boją się tej technologii. Profesor Jacek Jemielity, biochemik z Uniwersytetu Warszawskiego, który zajmuje się badaniami dotyczącymi mRNA wyjaśnia, że to naturalny, komórkowy przepis na białko. - Ten naturalny proces został wykorzystany do produkcji białek o znaczeniu terapeutycznym - mówi. Jego marzeniem jest, aby ta technologia pomogła w rozwiązaniu problemów, z którymi ludzie spotykają się w życiu codziennym.
Zobacz więcej na temat:  szczepienia COVID-19 Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Ekstraklasa: Legia - Warta. Tłumy kibiców pod stadionem. Policja ujawnia szczegóły

Prawie pięćset osób wylegitymowała stołeczna policja podczas wczorajszego meczu Legii Warszawa z drużyną Warty Poznań w Ekstraklasie. Mimo trwającej pandemii i obostrzeń, tłumy kibiców zebrały się wczoraj wieczorem przed stadionem na Łazienkowskiej, by w ten sposób dopingować piłkarzy.
Zobacz więcej na temat:  Legia Warszawa warta poznań Ekstraklasa Piłka nożna Koronawirus w Polsce SPORT

Polski Nowy Ład. Marcin Roszkowski: dobrze, że powstał program jasno określający cel

- Mamy recesję, długą perspektywę finansową związaną z Planem Obudowy i polityków, którzy dostrzegają obie te sytuacje. Dobrze, że powstał program, który ma przedstawiać jasny cel - powiedział o zapowiedziach Nowego Ładu Marcin Roszkowski, ekonomista z Instytutu Jagiellońskiego. 
Zobacz więcej na temat:  gospodarka polska pieniądze rozwój inwestycje ekonomia pandemia kryzys gospodarczy Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo

Szczepionka Johnson & Johnson. Dr Pyziak-Kowalska: jest bardzo dobrze przebadana

- Ta szczepionka jest bardzo dobrze przebadana. Do jej testów zgłosiło się 44 tys. ochotników. Badania przeprowadzano na różnych populacjach - powiedziała o dopuszczonym niedawno do użytku preparacie firmy Johnson & Johnson dr Karolina Pyziak-Kowalska, lekarz chorób zakaźnych.
Zobacz więcej na temat:  szczepionka szczepienia COVID-19 pandemia zdrowie lekarz ŚWIAT Europa Unia Europejska Polskie Radio 24