Polskie Radio
Section05
kościół prawosławny

Boże Narodzenie w Kościołach wschodnich

Dziś soczelnik, czyli prawosławna Wigilia. W tym samym czasie obchodzi ją także wielu innych chrześcijan obrządków wschodnich, między innymi staroobrzędowcy i grekokatolicy. O zwyczajach związanych z obchodami Bożego Narodzenia w rozmowie z Polskim Radiem 24 mówiła Maria Kertyczak, grekokatoliczka, przedstawicielka mniejszości ukraińskiej w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Pogorzelski kościół prawosławny cerkiew prawosławna Wigilia chrześcijaństwo religia wiara prawosławie

Pielgrzymka w duchu ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego

Podczas swojej pielgrzymki w Gruzji papież Franciszek spotkał się m.in. ze zwierzchnikiem Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego Eliaszem II. Jaki jest Kościół Gruziński? Jaki ma stosunek do papieża katolickiego? O tym w Polskim Radiu 24 mówił dr Konrad Kuczara (Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego).
Zobacz więcej na temat:  aktualności katolickie Gruzja Jan Paweł II kościół prawosławny papież papież Franciszek

"Pierwszy odprawię nabożeństwo po chińsku"

Zdaniem gościa Jedynki należy zrewidować podgląd, że katolicy na Białorusi to wyłącznie Polacy, a Kościół katolicki jest tam wyłącznie polski. - Kiedyś tak się mówiło. Trzeba jednak odejść od tego stereotypu, im szybciej tym lepiej - mówił zwierzchnik Kościoła katolickiego na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś katolicyzm Kościół katolicki kościół prawosławny Krzysztof Renik prawosławie Tadeusz Kondrusiewicz