Polskie Radio
Section05
kultura żydowska

10. edycja Festiwalu Folkowisko. Kulturalne smaki Roztocza

„Tu się przyjeżdża, żeby zaczerpnąć smaków z kultury i przeszłości. Doskonała muzyka, teatr i pisarze, do tego pierogi, rosół, piróg biłgorajski, ryby z sąsiednich stawów, lokalne napoje” - zapewnia organizator Festiwalu Folkowisko, Marcin Piotrowski. A w programie są koncerty, plenerowy teatr, Dzieciowioska, i spotkania literackie. W Gorajcu na Roztoczu, 8 lipca, rozpocznie się jubileuszowa, 10. edycja wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  emigracja t KULTURA t folklor t podkarpackie t Kapela Ze Wsi Warszawa t Marcin Piotrowski t Irlandia t kultura żydowska t Białoruś t Ukraina t Małgorzata Frydrych t

Joanna Kurbiel: cadyk to chasydzka autostrada do nieba

- Jorcajt to jest nic innego jak rocznica śmierci, a dla chasydów najważniejszą jest rocznica śmierci ich cadyka. Jest to ich przywódca duchowy, autorytet, ale także kanał pośredniczący pomiędzy chasydem a stwórcą i niebiosami - mówiła Joanna Kurbiel w opowieści o wystawie "Jorcajt - czas chasydów" w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Żydzi t kultura żydowska t fotografia t muzeum t Bartosz Panek t wystawa t Dwójka t

Konstelacja gwiazd. POLIN rozpoczyna program "Dziedzictwo"

Muzeum POLIN rozpoczyna nowy program poświęcony dziedzictwu żydowskich twórców, myślicieli i działaczy z Polski, którzy zmieniali oblicza sztuki, nauki, gospodarki czy polityki - w pełnych niepewności wiekach XIX i XX. - "Dziedzictwo" kontynuuje wątki poruszone na naszej stałej wystawie, ale filtruje je przez 26 niezwykłych życiorysów i jednostkowych historii - opowiada Joanna Fikus z POLIN.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka t KULTURA t wystawa t kultura żydowska t muzeum t Kasia Dydo t

Ale cymes! Poznajmy kuchnię żydowską

W czasie pandemii wiele muzeów przeniosło swoją działalność do internetu. Organizują wirtualne zwiedzanie wystaw, spotkania z twórcami i specjalistami, różnego rodzaju prelekcje i wykłady w sieci. Tak też się dzieje w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA t kuchnia t tradycja t religia t Żydzi t Muzeum Historii Żydów Polskich t wykład t Wioletta Myszkowska t Agnieszka Furtak-Bilnik t Trójka t kultura żydowska t

Tradycyjna kuchnia żydowska. "Pełna smaków i bliskości"

Tradycje kuchni żydowskiej, tak jak i języki, którymi porozumiewają się Żydzi, wyrastają z miejsca, w którym mieszkali, z kultury diaspory. - Naleśniki z serem, kluski leniwe to potrawy, które pod różnymi nazwami funkcjonują w książkach kucharskich wielu narodów - mówi hebraista i przewodnik Franciszek Bojańczyk. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka t kulinaria t hobby t kino t kultura żydowska t STYL ŻYCIA t Beata Kwiatkowska t

Rusza XVII Festiwal Warszawa Singera: na żywo i online

Koncerty, spektakle i spotkania autorskie na żywo, jak również w przestrzeni wirtualnej - to czeka na publiczność podczas rozpoczynającego się Festiwalu Warszawa Singera. To jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych w Polsce, ukazujących kulturę żydowską w szerokim kontekście.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA t regiony t mazowieckie t Warszawa t KULTURA t kultura żydowska t Isaac Bashevis Singer t MUZYKA t muzyka żydowska t Festiwal Kultury Żydowskiej t Kayah t TEATR t FILM t

SIMCHA – Festiwal Kultury Żydowskiej – Wrocław’19

- "Simcha" to słowo oznaczające radość. Dawno temu, kiedy z Karoliną Szykierską postanowiliśmy powołać ten festiwal do życia, to właśnie ona doszła do wniosku, że ta radość powinna być synonimem festiwalu, odpowiednikiem tego, co się na nim dzieje, albowiem chcemy przywoływać rzeczy najpiękniejsze - mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Rybarczyk, dyrektor artystyczny Festiwalu i dyrektor Chóru Synagogi.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 t KULTURA t Żydzi t judaizm t Wrocław t kultura żydowska t

Polska wystawa o holokauście w Litewskim Teatrze Narodowym w Kownie

Bartosz Frątczak to jeden z najbardziej znanych polskich fotografów na Litwie. Niedawno w Kownie otworzył swoją najnowszą wystawę "Nie-istnienie", która poświęcona jest tematyce holokaustu litewskich Żydów. W Polskim Radiu 24 fotograf opowiadał o poszukiwaniu śladów tragicznej historii tej społeczności. 
Zobacz więcej na temat:  Litwa t Wilno t Kowno t kultura żydowska t społeczeństwo t Polonia t ŚWIAT t