Polskie Radio
Section05

KULTURA

Van Gogh, ale nie van Gogh? Czy ta fotografia naprawdę przedstawia słynnego malarza?

Według historyków sztuki istnieją tylko dwie fotografie przedstawiające Vincenta van Gogha. Jedna pokazuje go w wieku 19 lat, a druga... cóż... "pokazuje" go nieco później, w 1886 roku. Istnieje jednak trzecia, z tego samego roku, na której widzimy Vincenta, chociaż mężczyzna z fotografii nie ma prawa nim być!
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA malarstwo Jarosław Jaworski Trójka Zobacz także Vincent van Gogh

"Sztuka wywiadu" w Teatrze Polonia. Jan Peszek: aktor przebywa całe życie w rozkroku

- Aktor grając postać, która jest totalnie odległa od jego osobowości, musi być wiarygodny. A wiarygodny jest tylko wtedy, kiedy udziela swoje cechy, swoją wrażliwość, inteligencję, postaci. To jest coś, czego logicznie nie da się złożyć w jedną całość - powiedział w audycji "Teatr! To lubię" aktor Jan Peszek.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Jan Peszek TEATR Teatr Polonia Warszawa

Agnieszka Glińska: w młodym pokoleniu aktorów jest większa świadomość

Agnieszkę Glińską w pracy jako aktorka, reżyserka teatralna i pedagożka wyróżnia szczególne podejście do pracy z aktorem, w swoich spektaklach wnikliwie przygląda się procesom psychologicznym, relacyjnym i społecznym. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się z adeptami sztuki aktorskiej od 25 lat. - Myślę, że w młodym pokoleniu aktorów jest większa świadomość tego, czym ten zawód jest i może być - ocenia gościni audycji "W Antrakcie".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Agnieszka Glińska TEATR aktorstwo reżyser

"Jedyne takie miejsce" z Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu

Fundacja Zakład Narodowy im. Ossolińskich, czyli Ossolineum, to jedna z najważniejszych i najdłużej działających instytucji kultury w Polsce. Istnieje od przeszło 200 lat i prowadzi działalność biblioteczną, muzealną, wydawniczą, naukową oraz kulturalną. - Jesteśmy instytucją niezależną, ale ze względu na niesamowite znaczenie historyczne finansuje nas Skarb Państwa - zdradza dr Dorota Sidorowicz-Mulak. 
Zobacz więcej na temat:  Ossolineum Roman Czejarek Wrocław

Polska fotografia na światowych salonach. Wystawa "Villa Polonez" w Instytucie Polskim w Paryżu

"Villa Polonez" to wystawa najnowszej polskiej fotografii przygotowana przez Instytut Polski w Paryżu jako jedna z imprez towarzyszących Paris Photo 24. Autorem koncepcji i kuratorem wystawy jest Paweł Borkowski z Galerii FOTO-GEN we Wrocławiu. Z kuratorem oraz z Joanną Wajdą, dyrektor Instytutu Polskiego w Paryżu rozmawia Iga Niewiadomska.
Zobacz więcej na temat:  fotografia foto zdjęcia Instytut Polski Paryż

Serial "Gąska". Czy to będzie hit na miarę polskiej wersji "The Office"?

- Tomasz Kot jest takim zaangażowanym biznesmenem, któremu wydaje się, że jest jak z Ameryki. To znaczy, prawie jak z Ameryki… - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Karolina Korwin-Piotrowska. Aktor wcielił się w postać szefa supermarketu w serialu "Gąska". Czy ta produkcja odniesie podobny sukces, co polska wersja "The Office"?
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Karolina Korwin-Piotrowska FILM kino Zobacz także Tomasz Kot

"Cyganeria" w Teatrze Wielkim w Łodzi. "Puccini miał niesamowitą wenę, pisząc tę operę"

- Z perspektywy dyrygenta "Cyganeria" to jedna z najtrudniejszych oper do zadyrygowania. Puccini miał tak niesamowitą wenę podczas jej pisania, że tak naprawdę co takt przychodzi nowa myśl muzyczna, nowe tempo. Niejeden kompozytor mógłby z takiego materiału napisać tetralogię, a nie operę, która składa się z czterech krótkich aktów - mówił w Dwójce przed najbliższą premierą Teatru Wielkiego w Łodzi Rafał Janiak, szef artystyczny tej sceny.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Wielki w Łodzi opera Rafał Janiak premiera Giacomo Puccini Monika Zając Dwójka MUZYKA Zobacz także

Katedra Notre Dame dostała drugie życie. Polacy mają w tym swój udział

- Zostaliśmy zaproszeni do prób usuwania tzw. nawarstwień obcych, które zawierały cząstki ołowiu, bo katedra była pokryta blachą ołowianą. To bardzo toksyczny związek jeżeli chodzi o jego zastosowanie w architekturze, chociaż jest bardzo przydatny i trwały. Pożar zniszczył ponad 500 ton blachy, która pokrywała dach Notre Dame - mówił w Dwójce prof. Andrzej Koss, szef Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Notre Dame konserwacja Katarzyna Sanocka Dwójka Paryż odbudowa Akademia Sztuk Pięknych Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki