Polskie Radio
Section05
las

"Zanocuj w lesie". Gdzie możemy nocować i jak się przygotować?

Mówi się, że kolor zielony uspokaja. Nie dziwne zatem, że przebywając w lesie i obcując z naturą człowiek może się zrelaksować i odstresować. Taka forma spędzania czasu nie jest jednak bardzo popularna wśród naszego społeczeństwa. Zmienić to może program lasów państwowych „Zanocuj w lesie”, który zachęca do spędzenia nocy wśród drzew. Zanim jednak do tego dojdzie, istotne jest odpowiednie przygotowanie, które umożliwi miłe spędzenie czasu. O czym warto pamiętać planując nocleg w lesie opowiedział w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Adam Gełdon z nadleśnictwa Spychowo.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców radio dla dzieci las

Posiedzenie rządu. Tematami ułatwienie pozyskiwania gruntów leśnych i zmiany w Prawie o ruchu drogowym

Rozpoczęło się posiedzenie rządu, podczas którego rozpatrywany będzie projekt, który ma ułatwić pozyskiwanie gruntów leśnych m.in. pod inwestycje energetyczne bądź związane z elektromobilnością. Ministrowie zajmą się też propozycją zmian w Prawie o ruchu drogowym.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo rząd las wypadek alkohol prawo jazdy przepisy przepisy drogowe grunty Lasy Państwowe bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze motoryzacja

Upały dają się we znaki lasom. "W weekend strażacy wyjechali 180 razy do pożarów"

- Strażacy wyjeżdżają codziennie około 70-80 razy do pożarów lasów. Taka sytuacja trwa już od tygodnia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej Krzysztof Batorski. Tak duża liczba interwencji spowodowana jest tym, że w lasach jest bardzo sucho i nie zapowiada się, żeby miało się to zmienić w najbliższych dniach.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski las straż pożarna pożar

ANALIZA Lasy w służbie gospodarki. Świat traci ich zbyt dużo

Szacuje się, że od 1990 r. 420 mln hektarów lasów zostało utraconych w wyniku przekształcenia w inne formy użytkowania gruntów, chociaż tempo wylesiania zmniejszyło się w ciągu ostatnich trzech dekad. W latach 2015-2020 tempo wylesiania wyniosło w przybliżeniu 10 mln hektarów rocznie. Od 1990 r. powierzchnia lasów pierwotnych na całym świecie zmniejszyła się o ponad 80 mln hektarów. Lasy są kluczowe dla gospodarki, ale to właśnie nasze wzorce konsumpcyjne sprawiają, że jest ich coraz mniej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wiadomości ŚWIAT klimat drzewa las