Polskie Radio
Section05
literatura

Bagiński w ogniu pytań o Wiedźmina. Co zdradził? [WIDEO]

"Później mówiono, że człowiek ten nadszedł od północy od bramy Powroźniczej" - tak zaczyna się kultowe opowiadanie Andrzeja Sapkowskiego pt. "Wiedźmin", które powstało ponad trzydzieści lat temu na potrzeby konkursu literackiego. - Mówiono o nim, że jest autorem jednego opowiadania - wspomina Maciej Parowski, były redaktor naczelny "Fantastyki" - miesięcznika, w którym w 1986 roku zamieszczono konkursowy tekst. 
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS Tomasz Bagiński Andrzej Sapkowski gra komputery FILM literatura fantastyka

Nie ufaj narratorom w powieściach Kazuo Ishiguro

- W sześciu z siedmiu powieści, które do tej pory napisał, Kazuo Ishiguro korzystał z narracji pierwszoosobowej, co więcej czytelnik z biegiem czasu orientuje się, że narrator nie jest osobą, której należy we wszystko wierzyć - o pisarstwie tegorocznego laureata Nobla mówił w Dwójce dr Wojciech Drąg z Uniwersytetu Wrocławskiego
Zobacz więcej na temat:  Kazuo Ishiguro literatura nagroda Nobla KULTURA Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Małgorzata Szymankiewicz KSIĄŻKA

Powieść prowincjonalna Macieja Płazy „Robinson w Bolechowie”

„Robinson w Bolechowie” to nowa powieść Macieja Płazy, który za debiutancki zbiór opowiadań „Skoruń” otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia i nominację do Nagrody Nike. Najnowsza książka Płazy to z jednej strony powieść historyczna o latach wojny i powojnia oraz losach przesiedleńców. Z drugiej - powieść miłosna, a z trzeciej - powieść gotycka o tym, jak starzeją domy i ludzie oraz o tym, jak ludzie wrastają w swoje domy i nie mogą się od nich uwolnić. O „Robinsonie w Bolechowie” mówił w audycji Warto Czytać autor Maciej Płaza.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 książki literatura literatura polska Maciej Płaza

Boże Narodzenie w literaturze. Czy lubimy czytać o świętach?

- Temat świąteczny jest bardzo ważny. To jest tak, jak ze świątecznymi piosenkami. Mają bardzo krótki żywot, bo słuchamy ich zwykle 3-4 tygodnie przed świętami a jednocześnie są takie bez których nie wyobrażamy sobie tego czasu. Podobnie jest ze świąteczną książką - mówi w "Damskiej torebce" pisarka Krystyna Mirek.
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie Kraków Damska torebka Marta Januszewska Mira Jankowska literatura KSIĄŻKA