Polskie Radio
Section05
literatura

"Halandża". Węgierscy pisarze moderniści

Nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego ukazał się ostatnio niezwykle interesujący, kilkusetstronicowy tom węgierskich opowiadań, w wyborze i przekładzie Elżbiety Cygielskiej, Anny Góreckiej oraz Julii Wolin. Obejmuje on twórczość poetów modernistów, związanych w latach 1908-1941 z czasopismem "Nyugat" (Zachód). Fragmenty antologii w cyklu "To się czyta" od poniedziałku (5.12) prezentuje Waldemar Barwiński.
Zobacz więcej na temat:  Węgry literatura

Prof. Anna Świderkówna. Od tajemnic egipskich papirusów po odczytanie Biblii

- Wiedza jest dla mnie drogą. Ma ona sens, kiedy do czegoś większego mnie prowadzi. Do jakiegoś głębszego poznania i zrozumienia. Do jedynej Prawdy - mówiła w archiwalnej radiowej audycji prof. Anna Świderkówna, znakomita znawczyni historii starożytności, kultury helleńskiej i Biblii. 
Zobacz więcej na temat:  Biblia starożytna Grecja Uniwersytet Warszawski Powstanie Warszawskie II wojna światowa literatura msn21-historia

"Tylko dla orłów" - czołowy film gatunku kina szpiegowskiego

54 lata temu, 4 grudnia 1968 roku, miała miejsce premiera filmu "Tylko dla orłów" w reżyserii Briana G. Huttona. Była to jednak tylko zapowiedź wielkiej iście królewskiej premiery, która odbyła się w kinie Empire Empire, przy Leicester Square, 22 stycznia 1969 roku. Na premierze obecna była członkini brytyjskiej rodziny królewskiej Księżniczka Aleksandra, oficjalnie pierwsza kuzynka królowej Elżbiety II.
Zobacz więcej na temat:  kino Clint Eastwood literatura Wielka Brytania

Romain Gary. Kochał język polski, oszukał Francuzów, oczarował książkami świat

- Uczyłem się w polskiej szkole. To zostało mi na całe życie - podkreślał w wywiadzie dla Polskiego Radia Romain Gary, opowiadając o swoich związkach z naszym krajem. 2 grudnia mijają 42 lata od śmierci tego znakomitego francuskiego pisarza, dwukrotnego laureata Nagrody Goncourtów, autora m.in. "Życia przed sobą" czy "Obietnicy poranka".
Zobacz więcej na temat:  Romain Gary Francja literatura II wojna światowa wspomnienie Paryż

Wrocławskie Targi Dobrych Książek: jubileusz i goście specjalni z Ukrainy

W stolicy Dolnego Śląska, w Hali Stulecia, rozpoczyna się 30. edycja Wrocławskich Targów Dobrych Książek. W tym roku podczas czterodniowej imprezy zaprezentuje się rekordowa liczba wystawców. Gośćmi specjalnymi wydarzenia będą pisarze z Ukrainy, z kolei pierwszego dnia targów poznamy tegorocznych laureatów nagród edytorskich Pióro Fredry oraz Dobre Strony.
Zobacz więcej na temat:  literatura Wrocław targi książki Trójka Michał Żołądkowski Barbara Marcinik KULTURA

"Panierki" - w świecie nieistniejącej już gastronomii

Niezwykle szczere wspomnienia młodego, niedojrzałego mężczyzny, który wchodzi w dorosłe życie i obserwuje zdegenerowany, pełen przemocy świat. Akcja powieści "Panierki" rozgrywa się w czasie transformacji ustrojowej w ekskluzywnej restauracji nieistniejącego dziś hotelu. Jej autor – Rafał Targosz, znany szef kuchni – był gościem audycji z cyklu "Droga przez mąkę".
Zobacz więcej na temat:  PRL jedzenie literatura Łukasz Modelski