Polskie Radio
Section05
literatura

Andrzej Seweryn: to, co udało mi się w życiu osiągnąć, i to, o co jestem uboższy

– Nigdy nie mogłem przypuścić – ja, który pochodzę z, najdelikatniej mówiąc, biednej rodziny – że kiedyś będę mógł na przykład mówić najważniejsze teksty literatury światowej na pierwszej francuskiej scenie – opowiadał w 2007 roku w Polskim Radiu Andrzej Seweryn. W dniu 78. urodzin tego znakomitego aktora przypominamy jego opowieści o drodze do teatru, o rolach w filmie, o życiowych bilansach.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Seweryn TEATR aktor Francja Warszawa PRL wspomnienie biografia literatura

"Górnicy. Opowieści spod ziemi". Tadeusz Biedzki: opisuję świat, który jest bardzo egzotyczny

- Tak naprawdę wszystkie moje książki są o rzeczach egzotycznych i myślę, że ta książka w tym sensie także wpisuje się w ten nurt. Świat, który tu opisuję - świat górników sprzed kilkudziesięciu lat - to także świat bardzo, ale to bardzo egzotyczny - mówił w Dwójce Tadeusz Biedzki o swojej najnowszej książce pt. "Górnicy. Opowieści spod ziemi".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla górnicy Śląsk książki literatura KULTURA Górny Śląsk Tadeusz Biedzki

O tym, jak autor "Robinsona Cruzoe" został szpiegiem. Życie Daniela Defoe

- Podczas ponad siedemdziesięciu lat swojego życia co najmniej trzy razy bankrutował i na nowo się bogacił, pracował jako kupiec i dziennikarz, za rządów torysów był szpiegiem wigów, a za rządu wigów szpiegiem torysów - opowiadała na antenie Polskiego Radia anglistka prof. Wanda Rulewicz. 293 lata temu zmarł wybitny angielski pisarz Daniel Defoe. 
Zobacz więcej na temat:  Daniel Defoe Robinson Crusoe literatura Wielka Brytania wyspa

"Łączy nas czytanie". Debata o literaturze young adult w Czwórce

"Young adult - literackie disco polo czy klucz do czytelniczych serc?" - to hasło pierwszej debaty, która odbyła się w Czwórce. Uczestniczące w niej autorki i autor opowiadali o swoich powieściowych debiutach, a ekspertki i publiczność zastanawiali się, jaki wpływ na życie nastoletnich czytelniczek(-ków) ma literatura młodzieżowa.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka literatura KSIĄŻKA young adult powieść nastolatki młodzież Justyna Dżbik-Kluge Jakub Jamrozek Zofia Zasacka Kamila Drężęk Magdalena Pioruńska Dominika Gołowin Katarzyna Barlińska Marta Łabęcka Angelika Łabuda Monika Marszałek FortunateEM Weronika Marczak Monika Rutka Natalia Fromuth Łukasz Damaziak psychologia

Magda Mikołajczuk o powieści Gabriela Garcii Marqueza "Widzimy się w sierpniu"

O wydanej 10 lat po śmierci autora i wbrew jego woli powieści Gabriela Garcii Marqueza "Widzimy się w sierpniu". Marquez pisał ją pod koniec życia i nie zamierzał publikować, ale rodzina zdecydowała inaczej. "Widzimy się w sierpniu" to historia kobiety, która co roku przypływa na karaibską wyspę na grób matki i przeżywa tam coś wyjątkowego.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura książki

Wacław Holewiński wraca z nową powieścią. "Bałaszewicz był postacią więcej niż złą"

- To był człowiek, który chciał zastąpić Karola Marksa w I Międzynarodówce. I pewnie gdyby Rosjanie zdecydowali się zainwestować w niego większe pieniądze, toby się mogło powieść - mówił pisarz Wacław Holewiński o bohaterze swojej najnowszej powieści pt. "A potem już tylko mgła".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Wacław Holewiński książki literatura Powstanie Styczniowe powieść

"Noszę wiele literackich kapeluszy". Agata Romaniuk o swojej twórczości

Doktor socjologii, reportażystka, związana z "Dużym Formatem", pisarka, autorka książki reportażowej "Kobiety Omanu", powieści "Proste równoległe", zbioru opowiadań "Krótko i szczęśliwie" oraz kilkunastu kryminałków dla dzieci o "Kociej szajce". Gościem audycji "Po drugiej stronie lustra" była Agata Romaniuk, która opowiadała m.in. o swojej twórczości oraz niełatwej sztuce łączenia obowiązków zawodowych z życiem prywatnym. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Agata Romaniuk reportaż dziennikarstwo literatura socjologia książki

Biografia Warszawy. Historia miasta z perspektywy zbioru doświadczeń

Warszawa ma bogatą, ale i trudną historię. Prof. Błażej Brzostek w książce "Wstecz. Historia Warszawy do początku" przedstawia ją z perspektywy zbioru indywidualnych doświadczeń. W audycji "Rzeczypospolite" opowiedział o tym, dlaczego wybrał taki sposób przedstawienia historii miasta oraz odpowiedział na zarzuty o pokazywaniu tylko złej strony Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura Warszawa historia Polski Antoni Dudek książki Błażej Brzostek

Serial "Sto lat samotności" według Márqueza już w tym roku. Czy to ma sens, czy to się uda?

Jedna z platform streamingowych zapowiada serialową ekranizację jednej z najsłynniejszych powieści w historii literatury – "Stu lat samotności" Gabriela Garcíi Márqueza. Przy tej okazji ponownie rozgorzała dyskusja, czy warto ekranizować wszystkie najbardziej znane książki, a także czy są takie książki, których nie da się przenieść na ekran.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura ekranizacja Gabriel García Márquez FILM kino telewizja serial platforma streamingowa Łukasz Muszyński Justyna Grabarz Trójka

Światowy Dzień Książki. Jak dzieła zagranicznych autorów trafiają na polski rynek?

Raport na temat czytelnictwa z ubiegłego roku pokazuje, że Polacy coraz częściej sięgają po książki. Mają z czego wybierać. Na rynku dostępne są książki polskich i zagranicznych autorów. O tym jak wygląda wydanie książki zagranicznego pisarza opowiedział w "Poranku Dwójki" Marcin Biegaj, dyrektor agencji literackiej Andrew Nurnberg Associates Warsaw.
Zobacz więcej na temat:  książki literatura pisarz Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk Marcin Biegaj KULTURA