Polskie Radio
Section05

literatura

Hiszpanka. Problem lokalny czy globalny?

"Ta grypa zabija! W krótkim czasie dziesiątki pacjentów, najsilniejszych, najzdrowszych, najbardziej krzepkich ludzi w całym powiecie leżało powalonych tak nagle, jak gdyby zostali postrzeleni", tak pisał o grypie biznesmen i lekarz amerykański Loring Miner w 1918 roku. – Był pierwszym, który zauważył co, się dzieje – przypomina Katarzyna Cygler. – Miner opublikował swoje badania, ale zostały one zignorowane przez władze.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler detektyw STYL ŻYCIA

"Havel od kuchni". Książka w sam raz na święta

- Mało kto pewnie o tym wiem, że Václav Havel w wolnych chwilach był pasjonatem gotowania. Tak jak w życiu i w literaturze często eksperymentował i czasami to zapisywał. Oprócz tego jest tam masa anegdot pokazujących Havla z trochę innej, nieoficjalnej strony - mówił w "Literackich witaminach" Andrzej Jagodziński, autor przekładu książki "Havel od kuchni" Michaela Žantovský'ego.
Zobacz więcej na temat:  Vaclav Havel tłumacz Dwójka Dorota Gacek

Kinga Michalska poleca książki. Co warto położyć pod choinką?

Na kartach tych książek każdy znajdzie coś dla siebie - miłośnicy powieści, literatury faktu, a nawet kryminałów. Mówiliśmy m.in. o monumentalnym dziele Eleny Kostioukovich "Sekrety włoskiej kuchni" z przedmową samego Umberto Eco oraz "Zbrodni wigilijnej" Georgette Hayer, czyli bożonarodzeniowej opowieści z dreszczykiem.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Katarzyna Dydo Kinga Michalska KULTURA KSIĄŻKA książki

Masłoń: "uwagi odnośnie Herberta są nie na miejscu"

- Ja rozumiem, że dla autorki Zbigniew Herbert jest postacią mało przyjemną, a Szymborska wręcz przeciwnie. Jednak zdaje się, że książka ma o czym innym traktować - powiedział Krzysztof Masłoń o książce "Szymborska. Znaki szczególne". To właśnie ta pozycja Joanny Gromek-Illg była tematem "Poczytnika".
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska nagroda Nobla biografia KSIĄŻKA KULTURA Zbigniew Herbert Polskie Radio 24

Stan wojenny w literaturze. Kto o nim pisał?

Jak często współcześni autorzy beletrystyki sięgają po tematykę stanu wojennego? "Wroniec" Jacka Dukaja (ur. 1974), "Haszyszopenki" Jarosława Maślanka (1974), "Jest" Dawida Bieńkowskiego (1963), "Teatr Niewidzialnych Dzieci" Marcina Szczygielskiego (1973), "Ostatni raport" Zbigniewa Kruszyńskiego (1957) - to niektóre powieści powstałe po roku 2000 i napisane przez osoby, które w czasie stanu wojennego były dziećmi albo osobami bardzo młodymi.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk stan wojenny książki KULTURA